V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
krandrrd
měl nesmyslný druhý monitor na rozhraní na kterém není připojen. Testovací nebyl funkční pro dualmon ani pro nově vytvořený účet. Už jsem prošel několik etap, kdy jsem zprovoznil dual monitor, ale fakticky nevím moc jak protože měly jet i předchozí konfigurace, ale nejely. Teď je asi poslední etapa v rekonstrukci stavu. Účet je funkční, dual mon také, ale při startu KDE, jak najíždí postupně sada ikonek popisujících start KDE, tak všechny ikonky najedou rychle, ale pak se start zastaví a systém "čeká", po minutě až dvou se start dokončí. Vzhledem k tomu že standardní start je do 5s, tak potřebuji zjistit na, co čeká a co se děje. Současně pořád funguje přepínání session takže ze zatuhlé ho startu session pro účet A se okamžitě přepnu do účtu B, je to tedy čistě lokální záležitost účtu.
To co zatím o problému vím:~/.kde4/share/config/plasma-desktop-appletsrc
. Ale nějak divně. Celý adresář config vzatý z backupu z doby, kdy desktop fungoval vytváří stejnou chybu, zatuhnutí. Nově vytvořený konfigurák p-d-as problém nedělá..xsession-errors-:0
se objevilo
plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:209:21: QML TextEdit: Possible anchor loop detected on fill. plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:163:13: QML Item: Binding loop detected for property "height" plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:163:13: QML Item: Binding loop detected for property "height" plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:163:13: QML Item: Binding loop detected for property "height" file:///usr/lib64/kde4/imports/org/kde/plasma/components/TabBar.qml:150:5: QML Item: Possible anchor loop detected on fill. file:///usr/lib64/kde4/imports/org/kde/plasma/components/TabBar.qml:150:5: QML Item: Possible anchor loop detected on fill. file:///usr/share/kde4/apps/plasma/plasmoids/org.kde.notifications/contents/ui/main.qml:139:9: QML Flickable: Possible anchor loop detected on fill. file:///usr/share/kde4/apps/plasma/plasmoids/org.kde.notifications/contents/ui/main.qml:139:9: QML Flickable: Possible anchor loop detected on fill. Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?"Ale netuším v jakém čase se to tam zapsalo. Ani co se hledá v dá databázi? Je .xsession-errors log pouze pro jednu session? Když pustím login s třeba pak s nově vygenerovaným config přepíše se? V logách Xorg a kdm nic, pochopitelně.
systemd-analyze
dává
graphical.target @6.041s └─multi-user.target @6.041s └─cron.service @6.041s └─postfix.service @5.542s +498ms └─time-sync.target @5.536s └─ntp.service @5.389s +146ms └─remote-fs.target @5.388s └─remote-fs-pre.target @5.388s └─nfs.service @5.180s +207ms └─network.target @5.179s └─NetworkManager.service @4.925s +253ms └─SuSEfirewall2_init.service @4.686s +238ms └─basic.target @4.654s └─sockets.target @4.652s └─dbus.socket @4.652s └─sysinit.target @4.645s └─apparmor.service @4.359s +285ms └─systemd-tmpfiles-setup.service @4.345s +13ms └─local-fs.target @4.340s └─var-lib-nfs-rpc_pipefs.mount @5.293s └─local-fs-pre.target @1.775s └─systemd-remount-fs.service @234ms +1.540s └─systemd-readahead-replay.service @112ms +113mstakže najetí grafického prostředí je poslední záznam. (je to sice jiný komp bootující správně s dočasně vypnutým loginem, ale žádné další rozlišení po najezdu grafiky není. mimo jiné součástí startu účtu je i najetí firefoxu asi s 6 okny a cca 70 panely což trvá mnohem déle než uváděných 6 sec do najetí systému) Procesy uvnitř Xek už nejsou monitorovány systemd, ani na ně nedosáhl bootchart.
~/.kde4/share/config/plasma-desktop-appletsrc ~/.local/share/akonadi/* (asi přijdeš o "hodnocení" souborů, komentáře a hlavně : nastavení pošty a kalendáře KdePIM (kmail, kontakt ..)!! ). ~/.kde4/share/config/akonadi_* ~/.kde4/share/config/ksmserverrc
~/.kde4/share/config/plasma-desktop-appletsrc
za takový, který se nově vygeneruje, a start je rychlý. Jádro dotazu není, jak opravit instalaci smazáním, ale jak odmonitorovat, co se a v jakých posloupnostech děje. No v hodnocení souborů mám atagovaných asi 8000 souborů takže tohle smáznutí je také nemožné.
Tiskni
Sdílej: