Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
krandrrd
měl nesmyslný druhý monitor na rozhraní na kterém není připojen. Testovací nebyl funkční pro dualmon ani pro nově vytvořený účet. Už jsem prošel několik etap, kdy jsem zprovoznil dual monitor, ale fakticky nevím moc jak protože měly jet i předchozí konfigurace, ale nejely. Teď je asi poslední etapa v rekonstrukci stavu. Účet je funkční, dual mon také, ale při startu KDE, jak najíždí postupně sada ikonek popisujících start KDE, tak všechny ikonky najedou rychle, ale pak se start zastaví a systém "čeká", po minutě až dvou se start dokončí. Vzhledem k tomu že standardní start je do 5s, tak potřebuji zjistit na, co čeká a co se děje. Současně pořád funguje přepínání session takže ze zatuhlé ho startu session pro účet A se okamžitě přepnu do účtu B, je to tedy čistě lokální záležitost účtu.
To co zatím o problému vím:~/.kde4/share/config/plasma-desktop-appletsrc
. Ale nějak divně. Celý adresář config vzatý z backupu z doby, kdy desktop fungoval vytváří stejnou chybu, zatuhnutí. Nově vytvořený konfigurák p-d-as problém nedělá..xsession-errors-:0
se objevilo
plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:209:21: QML TextEdit: Possible anchor loop detected on fill. plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:163:13: QML Item: Binding loop detected for property "height" plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:163:13: QML Item: Binding loop detected for property "height" plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:163:13: QML Item: Binding loop detected for property "height" file:///usr/lib64/kde4/imports/org/kde/plasma/components/TabBar.qml:150:5: QML Item: Possible anchor loop detected on fill. file:///usr/lib64/kde4/imports/org/kde/plasma/components/TabBar.qml:150:5: QML Item: Possible anchor loop detected on fill. file:///usr/share/kde4/apps/plasma/plasmoids/org.kde.notifications/contents/ui/main.qml:139:9: QML Flickable: Possible anchor loop detected on fill. file:///usr/share/kde4/apps/plasma/plasmoids/org.kde.notifications/contents/ui/main.qml:139:9: QML Flickable: Possible anchor loop detected on fill. Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?"Ale netuším v jakém čase se to tam zapsalo. Ani co se hledá v dá databázi? Je .xsession-errors log pouze pro jednu session? Když pustím login s třeba pak s nově vygenerovaným config přepíše se? V logách Xorg a kdm nic, pochopitelně.
systemd-analyze
dává
graphical.target @6.041s └─multi-user.target @6.041s └─cron.service @6.041s └─postfix.service @5.542s +498ms └─time-sync.target @5.536s └─ntp.service @5.389s +146ms └─remote-fs.target @5.388s └─remote-fs-pre.target @5.388s └─nfs.service @5.180s +207ms └─network.target @5.179s └─NetworkManager.service @4.925s +253ms └─SuSEfirewall2_init.service @4.686s +238ms └─basic.target @4.654s └─sockets.target @4.652s └─dbus.socket @4.652s └─sysinit.target @4.645s └─apparmor.service @4.359s +285ms └─systemd-tmpfiles-setup.service @4.345s +13ms └─local-fs.target @4.340s └─var-lib-nfs-rpc_pipefs.mount @5.293s └─local-fs-pre.target @1.775s └─systemd-remount-fs.service @234ms +1.540s └─systemd-readahead-replay.service @112ms +113mstakže najetí grafického prostředí je poslední záznam. (je to sice jiný komp bootující správně s dočasně vypnutým loginem, ale žádné další rozlišení po najezdu grafiky není. mimo jiné součástí startu účtu je i najetí firefoxu asi s 6 okny a cca 70 panely což trvá mnohem déle než uváděných 6 sec do najetí systému) Procesy uvnitř Xek už nejsou monitorovány systemd, ani na ně nedosáhl bootchart.
~/.kde4/share/config/plasma-desktop-appletsrc ~/.local/share/akonadi/* (asi přijdeš o "hodnocení" souborů, komentáře a hlavně : nastavení pošty a kalendáře KdePIM (kmail, kontakt ..)!! ). ~/.kde4/share/config/akonadi_* ~/.kde4/share/config/ksmserverrc
~/.kde4/share/config/plasma-desktop-appletsrc
za takový, který se nově vygeneruje, a start je rychlý. Jádro dotazu není, jak opravit instalaci smazáním, ale jak odmonitorovat, co se a v jakých posloupnostech děje. No v hodnocení souborů mám atagovaných asi 8000 souborů takže tohle smáznutí je také nemožné.
Tiskni
Sdílej: