Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
photorec
.
Pokouší se ji akorát opravit, pokud se mu nelíbí.
A to ještě tak, že jediná zápisová operace je přehrání žurnálu (což by se stalo při mountu stejně) a v případě nalezení jakéhokoliv dalšího poškození vyžadujícího zápis se standardně zeptá, zda změnu provést (lze obejít parametrem -y, což ale snad žádná distribuce nemá ve svých init skriptech při bootu).
Takže souhlasím, docela pravděpodobné je, že se ta data poškodila už při onom hw šílenství.
/sbin/fsck -a -T -M -C<fd> <device>
(Má-li snad někdo pochybosti o "-a", upozorňuju, že tuhle volbu používaly i staré initskripty Debianu, Fedory, RHELu, … a že to není totéž co "-y".)
Pak jenom čte výstup fsck a vypisuje postup v procentech na konzoli. Po jeho dokončení zkontroluje návratový kód a buď neudělá nic, nebo provede reboot či přechod do emergency.
V žádném případě nic nemaže ani o žádném mazání nerozhoduje.
Takže nesouhlasím s tím, že systém měl chybné informace z HW. Při každém startu de dělá detekce HW znova.a tvrzení z otázky
Po delším googlení jsem se dozvěděl, že se u chipsetu AMD 970 musí v BIOSu zapnout (nebo vypnout u jiných výrobců) nesouvisející položka IOMMU, jejímž zapnutím se vše záhadně spraví.Zapnutí, nebo vypnutí IOMMU je způsob informací z HW. Změní adresaci mezi zařízením a pamětí. A i když je převážně pro virtualizaci přístupu na grafické karty tak disk je také DMA zařízení a IOMMU ten překlad logických adres na fyzické adresy ovlivňuje nebo může ovlivňovat. Jen spekuluji, ale dokážu si představit, že systém v nějaké situaci píše data do jiných částí paměti, než ze kterým se data přes DMA zapíšou do disku. Protože má chybnou informaci nebo chybné nastavení.
Tiskni
Sdílej: