Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Zapomnel jsem do te otazky napsat, ze nasi lidi, co VPNku pouzivaji, musi mit bohuzel z titulu sve prace admin pristup do systemu.To je celkem dost podstatný detail
Odkdy se pozná MAC adresa na dálku přes Internet?
Tak to samozřejmě, protože jsou na stejném virtuálním switchi, nicméně MAC adresa TAP rozhraní nemá bohužel nic společného s hardwarem a s jeho identifikací. Adresa ethernetu nebo WiFi se ovšem nikam mimo místní switch nepřenáší, tedy pokud neuvažujeme dobrovolnou konvenci s IPv6 suffixy odvozenými od MAC adresy (EUI64). Ani IPv6 ovšem nijak nepomůže, protože MAC adresa se dá triviálně snadno „změnit“ — prostě se do paketů místo hodnoty zjištěné ze síťového adaptéru napíše jiná hodnota.
Jediné řešení by bylo mít k tomu firemnímu počítači (nebo někde v něm) napevno fyzicky přidělaný SmartCard se soukromým klíčem, který by se nedal vyjmout. Jedině tak by se dalo (téměř) zajistit, aby se nikdo nepřipojoval z jiného než firemního počítače, pokud ovšem pomineme jednoduchý trik s upraveným klientem, který ten firemní počítač použije pro autentifikaci a kryptografii, zatímco samotnou komunikaci bude provádět z jiného stroje.
Přísně vzato, nikdo přece nemůže zabránit uživateli toho firemního počítače, aby do něj připojil USB WiFi adaptér, vytvořil přístupový bod a routoval pak spojení do VPN pro libovolný počet jiných počítačů. Tohle by nemohl udělat jedině v případě, že by neměl přístup k rootovi, ale bez přístupu k rootovi by si zase nespustil to OpenVPN, že jo.
Proč ne, ale to už pak není řeč o využití současných počítačů tak, jak jsou...
Taky mi připadá, že tohle celé je spíš společenský problém než technický problém a že pokud není napříč celým pracovním kolektivem jasný konsenzus ohledně pravidel a jejich smysluplnosti, pak prostě nebude vůle ta pravidla respektovat a jakékoliv zabezpečení přestane fungovat. Bezpečnostní opatření by měla znepříjemňovat práci spíš útočníkům zvenku než lidem uvnitř firmy.
Mea culpa, neuvědomil jsem si to.Odkdy se pozná MAC adresa na dálku přes Internet?
obecne mi jde o to, aby si lide s nainstalovanym OpenVPN klientem nemohli presunout instalaci OpenVPN klienta na jiny nez mnou urceny pocitac, tj. na pracovni firemni notebook. Jde o to, aby si nemohli zprovoznit OpenVPN klienta (s prekopirovanim klicu z pracovniho notebooku) napr. na svem domacim PC, ...Přesně o toto se snaží hudební, filmový a softwarový průmysl s miliardovými náklady na ochranu proti kopírování. Asi víš, s jakými výsledky.
Tiskni
Sdílej: