Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
To, ze je to prevadzkovane, a prave takto, na serveroch klienta, je ich poziadavka, dokonca zo zakona (!) povinna... krajina neobmedzenych moznosti.
Podle mého je to jen nešťastně formulované zadání. Mít aplikaci/data na vlastním železe je celkem na nic, když je to černá skříňka, uvnitř které se může skrývat kdejaký mallware/spyware a u které je zákazník zcela odkázaný na dodavatele a může jím být vydíraný (nebo prostě dodavatel zkrachuje nebo naopak získá lukrativnější zakázky a na starého zákazníka se vykašle).
Správně zadání mělo být: dodejte aplikaci včetně zdrojových kódů, slušné licence a kompletní dokumentace.
.... ak validacia zlyha (i v pripade, ze nebude konektivita na validacny server), vyhlasi piratsky mod a vykona prislusne akcie.boze ochran ma pred takouto ochranu od dodavatela :)
Nevím, jestli by měl o kultuře mluvit člověk, který považuje svého zákazníka apriori za zloděje.+1
…nastavím mu takovou cenu a takové podmínky, že službu/licenci pokud možno nekoupí.No nevim jestli predrazovanim se neco vyresi. Takhle to fungovalo u nas v devadesatych letech a vysledny efekt byl spis kontraproduktivni. Porad je tam implicitni neduvera takze vysledku je to stejna svinarna jako to co chce tazatel.
Porad je tam implicitni neduvera takze vysledku je to stejna svinarna jako to co chce tazatel.Žádnou sviňárnu v tom nevidím.
Kdyby ten rozdíl v ceně byl způsoben nadstandardními vztahy mezi zaměstnanci těch firem, tak by to sviňárna (nebo spíš korupce) byla.
Ale jestli je ten rozdíl způsoben zvýšeným rizikem, tak proč ne? Vždyť úplně stejně fungují pojišťovny – když jsi z rizikovější skupiny, tak platíš víc, než někdo, u koho k pojistné události pravděpodobně nedojde.
Nicméně spíš jsem to chápal tak, že nastaví cenu zcela zjevně nepřiměřeně vysoko a tím vlastně řekne: s vámi obchodovat nechci.
Nicméně spíš jsem to chápal tak, že nastaví cenu zcela zjevně nepřiměřeně vysoko a tím vlastně řekne: s vámi obchodovat nechci.To je extrémní verze, kterou si schovávám na případy, kdy mám nějaký zvláštní důvod dotyčného neposlat do háje. Nedělám takové věci rád, ale někdy je to vhodnější než odmítnout.
Jiste ze nevidis, z pohledu dodavatele vsechno co uvidis jsou prachy.Nesmysl. Jako dodavatel jednotlivec vidím celý proces, narozdíl od obchodníků, kteří se můžou soustředit právě jenom na peníze.
Ale ten clovek az zjisti ze jinym davas stejne zbozi lacineji, co si asi pomysli?Nepomyslí si nic, protože nikomu stejné zboží nedávám, každá zakázka na míru je unikátní. Nebavíme se tu o komoditizovaném software, pokud vím.
Ze vyfasoval prirazku jako zavdavek na dobre vztahy?Osobně jsem takovou přirážku dal mnohokrát a bylo to k oboustranné spokojenosti. Přirážka mi pokryla nadstandardní služby či rizika, protistrana zase dostala službu dle očekávání.
Ano, na tom je krásně vidět sviňskost proprietárního softwaru. Např. jeden uživatel, který si koupil software za desítky tisíc – ten software je „chráněný“ hardwarovým klíčem do LPT portu, bez něj nejde používat. Jenže sehnat dneska počítač s LPT portem není jen tak (zvlášť notebooky). Takže uživatel je za svoji poctivost (koupil si licenci) náležitě potrestaný:
Tiskni
Sdílej: