Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Řešení dotazu:
To, ze je to prevadzkovane, a prave takto, na serveroch klienta, je ich poziadavka, dokonca zo zakona (!) povinna... krajina neobmedzenych moznosti.
Podle mého je to jen nešťastně formulované zadání. Mít aplikaci/data na vlastním železe je celkem na nic, když je to černá skříňka, uvnitř které se může skrývat kdejaký mallware/spyware a u které je zákazník zcela odkázaný na dodavatele a může jím být vydíraný (nebo prostě dodavatel zkrachuje nebo naopak získá lukrativnější zakázky a na starého zákazníka se vykašle).
Správně zadání mělo být: dodejte aplikaci včetně zdrojových kódů, slušné licence a kompletní dokumentace.
.... ak validacia zlyha (i v pripade, ze nebude konektivita na validacny server), vyhlasi piratsky mod a vykona prislusne akcie.boze ochran ma pred takouto ochranu od dodavatela :)
Nevím, jestli by měl o kultuře mluvit člověk, který považuje svého zákazníka apriori za zloděje.+1
…nastavím mu takovou cenu a takové podmínky, že službu/licenci pokud možno nekoupí.No nevim jestli predrazovanim se neco vyresi. Takhle to fungovalo u nas v devadesatych letech a vysledny efekt byl spis kontraproduktivni. Porad je tam implicitni neduvera takze vysledku je to stejna svinarna jako to co chce tazatel.
Porad je tam implicitni neduvera takze vysledku je to stejna svinarna jako to co chce tazatel.Žádnou sviňárnu v tom nevidím.
Kdyby ten rozdíl v ceně byl způsoben nadstandardními vztahy mezi zaměstnanci těch firem, tak by to sviňárna (nebo spíš korupce) byla.
Ale jestli je ten rozdíl způsoben zvýšeným rizikem, tak proč ne? Vždyť úplně stejně fungují pojišťovny – když jsi z rizikovější skupiny, tak platíš víc, než někdo, u koho k pojistné události pravděpodobně nedojde.
Nicméně spíš jsem to chápal tak, že nastaví cenu zcela zjevně nepřiměřeně vysoko a tím vlastně řekne: s vámi obchodovat nechci.
Nicméně spíš jsem to chápal tak, že nastaví cenu zcela zjevně nepřiměřeně vysoko a tím vlastně řekne: s vámi obchodovat nechci.To je extrémní verze, kterou si schovávám na případy, kdy mám nějaký zvláštní důvod dotyčného neposlat do háje. Nedělám takové věci rád, ale někdy je to vhodnější než odmítnout.
Jiste ze nevidis, z pohledu dodavatele vsechno co uvidis jsou prachy.Nesmysl. Jako dodavatel jednotlivec vidím celý proces, narozdíl od obchodníků, kteří se můžou soustředit právě jenom na peníze.
Ale ten clovek az zjisti ze jinym davas stejne zbozi lacineji, co si asi pomysli?Nepomyslí si nic, protože nikomu stejné zboží nedávám, každá zakázka na míru je unikátní. Nebavíme se tu o komoditizovaném software, pokud vím.
Ze vyfasoval prirazku jako zavdavek na dobre vztahy?Osobně jsem takovou přirážku dal mnohokrát a bylo to k oboustranné spokojenosti. Přirážka mi pokryla nadstandardní služby či rizika, protistrana zase dostala službu dle očekávání.
Ano, na tom je krásně vidět sviňskost proprietárního softwaru. Např. jeden uživatel, který si koupil software za desítky tisíc – ten software je „chráněný“ hardwarovým klíčem do LPT portu, bez něj nejde používat. Jenže sehnat dneska počítač s LPT portem není jen tak (zvlášť notebooky). Takže uživatel je za svoji poctivost (koupil si licenci) náležitě potrestaný:
Tiskni
Sdílej: