Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
opustit - restartovat - Windows 7 (loader) (on /dev/sda2)
. tak opensuse zablokuje standardní grub nabídku a spustí zkrácenou grubovou nabídku přímo do cílového systému. grub na konci svého zkráceného běhu, před tím, než předá řízení bootovanému systému by tuto zkrácenou nabídku by měl zrušit a na příští boot restaurovat standardní volbu. Je možné, že hoši něco přehlédli a grub to neudělá.
To nesouvisí s grub.cfg
, řekl bych.
Vhodnější je odstranit /boot/grub/grubenv
, protože právě tam se zapisuje, co se má spustit při příštím bootu a další více či méně dočasné informace. Ten soubor musí mít fixní délku, ale je lidsky čitelný, takže se dá snadno zkontrolovat, co je tam napsáno.
Prostě, když restartujete Linux PC a zadáte hned, jaká akce se má provést při následujícím bootování /např. spusť hned bez ptaní Windows/ provede se to normálně 1x a při úplném vypnutí PC ta žádost zanikne takže se grub2 znovu ptá kam má bootovat. - To je normální stav.To je nesmysl, Grub nemá jak zjistit, zda jde o restart nebo znovu zapnutí PC – to se může lišit nanejvýš na úrovni BIOSu, který při restartu někdy vynechává některé kontroly. Pokud zvolíte volbu Grubu před restartem, funguje to tak, že se příslušná položka menu Grubu označí jako defaultní. Po té, co příslušný operační systém nastartuje, musí konfiguraci Grubu vrátit do původního stavu, jinak ta defaultní položka menu zůstane nastavená. To asi z Windows zařídíte těžko.
GRUB_DEFAULT=saved
, aby se použila dříve uložená položka, a v položce menu pro boot Windows přes savedefault
nastavit jinou položku menu (nevím, zda je možné přes savedefault
i hodnotu zrušit, aby se zobrazilo menu).
Nemění se tam ovšem konfigurace ve smyslu editování grub.cfg
. Dočasná (nebo trvalá) preference nějaké položky se zapíše do grubenv
.
Soubor grubenv
má fixní délku 1024 bytů. Původní idea byla nejspíš taková, že by si ten soubor mohl opravdu přepisovat sám GRUB — například po splnění „boot once“ by ho uvedl zpátky do normálu.
Nakonec to tak ale v reálu nefunguje. Na dnešních filesystémech s checksumy by taková změna totiž nikdy neprošla — GRUB by musel mít ve svém Btrfs modulu celou logiku pro počítání checksumů.
Na mých systémech s Btrfs tedy boot once == boot napořád, dokud se grubenv
nedá do pořádku utilitou grub-reboot
nebo nesmaže. Pak zase začne mít prioritu nastavení implicitní položky v grub.cfg
.
Ta po naklikání v KDE opustit - restartovat - Windows 7 (loader) (on /dev/sda2)
se mi opravu vytvořil soubor /boot/grub2 grubenv
s tímto obsahem:
# GRUB Environment Block
saved_entry=openSUSE
next_entry=Windows 7 (loader) (on /dev/sda2)
po jeho odstranění, grub2 opět zobrazí nabídku všech OS k výběru bootování.
Takže problém jde opravit bez přepisování grub2 v Yastu, stačí smazat grubenv
Tiskni
Sdílej: