OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den. I když googluju, tak jsem z toho pav a prosím o vysvětlení. Chci nainstalovat Playonlinux. Vím, že adresa na zrcadlo se dá do souboru sources.list.d, ale každý to vysvětluje jinak a návodů je hodně a každý jiný i zde. Ptřebuji upřesnit kam přesně ten soubor sources.list.d umístit a proč.
Všude jsou: 1.) /etc/apt sources.list sources.list.d
nebo 2.) /etc/apt sources.list /etc/apt/sources.list.d sources.list.d
Která varianta je vlastně správná? Kdyby někdo ještě stručně vysvětlil proč? To by byla paráda.
Předem moc a moc děkuji. Michal
Řešení dotazu:
# drive se pouzivalo na vse, dnes (resp. uz dlouho, resp2. jak ktere distribuce) # se pouziva jen na original distribucni reposirate # soubor: /etc/apt/sources.list # slouzi pro oddelene pridani jednotlivejch dodatacnej repositaru, takze pro playonlinux # budes mit napr soubor playonlinux kterej obsahuje repositar jen pro playonlinux # v adresari: /etc/apt/sources.list.d/ # takze soubor: /etc/apt/sources.list.d/playonlinuxtoliko obecne, konkretne pro playonlinux, se staci drzet instrukci pro ubuntu (predpokladam ze mas, nebo pro jinou distribuci) na jejich strankach
Zdravím. To znamená, (Jestli jsem to správně pochopil.) když budu mít nejaký program, který není orginálem distribučního repozitáře a bude se jmenovat třeba auto. ( Jmáno není důležité.) Bude to vypadat takto:
# soubor:
/etc/apt/sources.list.d/auto
Předem děkuji. Michal
Zdravím. Špatně jsem se vyjádřil. Myslel jsem repozitář programu auto, který není orginálem distribučního repozitáře. Něco jako: Playonlinux a repozitář playonlinux, skype a repozitář skype (Nevím jak to má skype já ho nepoužívám.) aj. Prostě tak jak jste napsal. Repozitář, který není orginálem distribučního repozitáře. Konečně mám snad jasno. Děkuji a přeji nádherné svátky plné pohody, štěstí a radosti. Michal
Tiskni
Sdílej: