Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Obávám se, že se chcete zeptat na něco trochu jiného. Parkování hlaviček disku bylo potřeba řešit v době, kdy velikosti disků byly do 20 MB (ano, MB). Už většina 40MB disků parkování řešila automaticky a pochybuji, že by dnešní disky vůbec ještě šly zaparkovat ručně.
Tipuji, že jste měl na mysli zastavování disku po určité době nečinnosti. U notebooků to má smysl jednak kvůli spotřebě, jednak kvůli riziku poškození při náhlém pohybu; u notebooku by se ale člověk asi měl v první řadě zamyslet, jestli tam vůbec mít klasický disk. U normálního počítače bych rozhodně disk automaticky zastavovat nenechával, ta zanedbatelná úspora elektřiny za snížení životnosti a otravné latence při roztáčení IMHO nestojí.
Obávám se, že ne.
Protože se baví o edici Green, tak určitě myslí „Head parking delay“ kde je to po ≈8 sec (u Red ≈5 min).
Parkování je první level úspory energie (snížení brzdění otáčení ploten, minus ≈1W), zastavení (snížení otáček) je až další krok.
Jinak na desktopu/severu vypnout, na NTB zvážit, ale když, nastavil bych to na víc než 30 sec.
Parkování je první level úspory energie (snížení brzdění otáčení ploten, minus ≈1W)
Tak takováhle ptákovina by mne opravdu nenapadla. Ale co taky čekat, když to má v názvu "green"…
Ptákovina, neptákovina je to teoreticky 25% úspora energie - to už zní jinak :). Na své 486-ce jsem dělával RAM disk (MS-DOS 6.22), natáhl do něj projekt a zastavil disk, ukládal jen do RAM a až na konci, jsem to zpět dal zas na disk, tím jsem výrazně natáhl dobu chodu na baterie - takže motivace a nápady jsou různé…
Ony WD Green, Red a vlastně i Black mají velmi podobnou elektroniku, jen jsou jinak z výroby nastaveny (řekl bych že Green a Red lautr stejnou).
Oficiálně je to tak, že hodnoty od 0 do 128 jsou po desetinách vteřiny, a hodnoty 129 - 255 jsou po půlminutách (u aktuálních disků, u starých jako je ten můj starý je to po desetinách všechno).
Viz tady: http://idle3-tools.sourceforge.net/
Ja mam zase trocha odlisnu otazku. Mam Seagate NAS 3TB, cize je urceny skor pre NASy, ale mam to riesene takto: Mam maly server, system mam na 120GB SSD a /home som mountnul bindom na Seagate, cize vlastne cely /home je na Seagate, kde su data (filmy, hudba atd ...). K datam sa nepristupuje az tak casto, niekedy mozno ani raz za den, cize by bolo vhodne pouzit hdparm -Y. Avsak chcem si to najprv otestovat ako casto sa to bude vypinat a ked sa to bude velmi casto vyp/zap, tak sa to asi ani neoplati.
Potreboval by som vsak zistit ako a kde sa to loguje, kedy sa uspi a kedy budi
Tiskni
Sdílej: