abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server

    16.2.2015 21:34 relay
    dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    Přečteno: 546×
    Ahoj. Mám DHCP server pro několik subnetů. Pro většinu z nich dělá dhcp relay switch - to funguje parádně. Nicméně pro jeden je potřeba, aby to dělal router/firewall. Zjednodušené schéma:
    
    
        -----------------eth0-router-eth1----------
        |      |                                  |
    klient1 klient2 ...                      DHCP server
                          
    
    
    Na routeru běží dhcrelay démon. Pokud klient poprvé žádá IP adresu, proběhne to v pohodě. Jenže když klient posílá DHCPREQUEST, pak se ve skutečnosti posílá toto (z wiresharku na DHCP serveru):
    DHCPREQUEST: source "IP": klient1, destination "IP": DHCP server
    --- Bootp flags: Client IP: ip adresa klient1
    
    DHCPREQUEST: source "IP": router(eth0), destination "IP": DHCP server
    --- Bootp flags: Client IP: ip adresa klient1, Relay agent IP: ip adresa router(eth1)
    
    DHCPREQUEST: source "IP": router(eth0), destination "IP": DHCP server
    --- Bootp flags: Client IP: ip adresa klient1, Relay agent IP: ip adresa router(eth0)
    
    DHCPACK: source "IP": DHCP server, destination "IP": klient1
    
    DHCPACK: source "IP": DHCP server, destination "IP": router(eth1)
    
    DHCPACK: source "IP": DHCP server, destination "IP": router(eth0)
    
    Proč se dhcrelay vměšuje do přímé konverzace klient-dhcp server? Je toto normální chování? Samozřejmě, dhcp server na ten přidaný request loguje "wrong network".

    Tohoto chování jsem si všiml proto, že občas jsou někteří klienti nedostupní právě po tom, co proběhla tato konverzace. Je to tak 50:50, že to souvisí s tímto problémem, ale z jakého důvodu to dhcrelay provádí? Špatná konfigurace to asi nebude (prakticky není co konfigurovat).

    Odpovědi

    16.2.2015 22:21 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    Jak se dostal DHCPREQUEST broadcast se zdrojovou IP klienta za router? Mohl by jsi ten vystup poslat v nejakem citelnejsim formatu?(tcpdump,pcap..). Jinak ma to probihat asi takto.
    16.2.2015 22:35 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    Jak se dostal DHCPREQUEST broadcast se zdrojovou IP klienta za router?
    No to jsem taky nepochopil. To tam nepotřebuje dhcrelay, když si to žvaní se serverem napřímo.
    16.2.2015 22:46 relay
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    DHCPREQUEST se dostal za router snadno, protože v tu chvíli už měl klient někdy z minula přidělenou IP adresu a proto znal IP adresu dhcp serveru, tzn. jednalo se o renewal. Proto by do toho neměl dhcrelay vůbec zasahovat. Když zanalyzuji provoz přímo z routeru:
    1. Klient pošle DHCPREQUEST dhcp serveru
    2. Router udělá to samé s tím, že zde figuruje jako relay - prakticky router obešle všechny 2 dhcp servery v síti. Tady router použije jako IP adresu relay agenta ip adresu ze subnetu klienta
    3. Router udělá to samé s tím, že zde figuruje jako relay - prakticky router obešle všechny 2 dhcp servery v síti. Tady router použije jako IP adresu relay agenta ip adresu ze subnetu dhcp serveru - na tyto žádosti pak dostane NAK
    16.2.2015 22:26 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    Tak to nespouštěj s volbou -a, když to DHCP server nesnáší.
    16.2.2015 22:51 relay
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    dhcrelay je spuštěný takto:
    dhcrelay -i eth0 -i eth1 ip.adresa.dhcp.1 ip.adresa.dhcp.2
    
    16.2.2015 23:14 Lol Phirae | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    dhcrelay je spuštěný takto:
    dhcrelay -i eth0 -i eth1 ip.adresa.dhcp.1 ip.adresa.dhcp.2
    
    Hodně štěstí s dvěma DHCP servery... to bude velká paráda. *roll* Jinak to zkus třeba takhle:

    dhcrelay -i eth0 -i eth1 -a -m replace ip.adresa.dhcp.1 ip.adresa.dhcp.2
    16.2.2015 23:44 relay
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    Zkoušel jsem to s "-a -m discard" a ani to neudělalo žádný rozdíl. Přepínač -m by se na to neměl vůbec vztahovat. Teď jsem zkusil nahradit ISC dhcrelay programem dhcp-helper a vypadá to, že ten se chová očekávatelně a hlavně funkčně. Uvidím po čase, jak si povede.

    ... mimochodem co je špatné na 2 DHCP serverech (tedy kromě bugů v ISC dhcpd)
    17.2.2015 12:06 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    ... mimochodem co je špatné na 2 DHCP serverech (tedy kromě bugů v ISC dhcpd)

    to je ako auto s volantom na pravej aj lavej strane a obaja by soferovali naraz...
    17.2.2015 16:21 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    Pokud oba DHCP servery pouzivaji jako backend stejnou databazi, tak to neni problem.

    Mnohem vetsi problem je synchronizace leases pres omapi rozhrani.
    17.2.2015 23:18 relay
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    No ta synchronizace zdá se z dlouhodobého provozu funguje.
    18.2.2015 11:41 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    netvrdim, ze to nie je mozne, sami pouzivame viacero dhcp serverov v jednej lan, ale vyzaduje to uz jemnejsiu konfiguraciu.
    18.2.2015 01:40 ET
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    OT: mi pripomnelo :-D
    17.2.2015 23:22 relay
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    Tak ačkoliv dhcp-helper funguje korektně, ukázalo se, že v síti je jedno zařízení, které očekává spíše to nekorektní chování (pouze jedno, ostatní fungují dobře). Totiž po půlce lease time pošle unicast dotaz a dostane unicast odpověď - to zkouší každou půl minutu a po nějaké době pošle broadcast dotaz a teprve s touto odpovědí je spokojené. Takže dhcrelay se možná chován blbě proto, že některé implementace dhcp klientů nepracují s "korektním" chováním dobře ...
    17.2.2015 23:33 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    Take by to mohlo byt tim, ze DHCP server z nejakeho duvodu odmitne prodlouzeni lease unicastem a vyprsi oba casovace(T1,T2), ale to je cira spekulace..
    18.2.2015 00:02 relay
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dhcrelay nefunguje správně - vměšuje se do konverzace klient-server
    To asi ne, dělá to problém pouze u jednoho zařízení v síti. Možná to zařízení očekává odpověď od relay agenta, od kterého to dostalo původně. Až budu moci, tak to zařízení restartuji a uvidím.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.