Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Zandlouho budu mít narozeniny a říkal jsem si, že bych si koupil dual/quad port síťovku pro radost (na "hraní"). Chci si hrát s OpensSwitch, KVM a siťováním obecně. Upozroňuji že mi jde o domací použítí, takže nic kritického a ani nic z čeho by plynuli peněžní zisky.
Ano, mohu použít běžné PCI-Express x1 single adaptéry, ale nechci zaplácávat více slotů než je nutné atd.
Při hledání jsme narazil a karty obsahující tyto čipy:
A úplně nevím co zvolit, i350-AM4 je nejnovější a je to quad, nadruhou stranu na jednom foru jsem četl nepěknou kritiku na výkon, má ale podporu Intel VT-c(teď otázka kzda mi to k něčemu bude). Zatím se spíše klním k 82576EB, ale nevím a proto se chci zeptat co by bylo lepší zvolit
Shaním tedy dual/quad port gigabit PCI-E x4 kartu do cca 2000 kč, ale čím levnější tím lépe
Pred par mesici jsem bral dva kusy dual-port Intel 82571EB z eBaye, vychazelo to na cca 600Kc za kus. Mrkni tam, casto narazis na rebrandovane Dell/HP karty, ale jediny rozdil je vicemene v nalepce, deska karty viditelne pochazi primo od Intelu.
Přesně tak. Libovolný Intel (případně OEM HP/IBM/Lenovo) bude v pohodě. Pokud by skutečně mělo jít o výkon, můžu z vlastní zkušenosti doporučit Intel X540T2. Ustojí naprosto bez problémů datové toky 2x10Gbps v malých i velkých paketech.
Tiskni
Sdílej: