Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
cslatex
. Ale nepamatuji si co vsechno jsem nastavil/instaloval na tom systemu.
ted pri pouziti cslatex
dostanu chybove hlaseni:
! OOPS!! Hyphenation patterns file czhyphen.tex for czech not found!.
a zadny output nedostanu
pri pouziti latex
(samozrejme \usepackage{czech}
jsem prepsal na \usepackage[czech]{babel}
) dokument se sice prelozi, ale mam tam spousta Overfull \hbox
hlaseni.
Diky
\documentclass{article} \usepackage[czech]{babel} \usepackage[utf8x]{inputenc} \usepackage[T1]{fontenc} \begin{document} \section{} ... \end{document}Jenom bacha, Fedora má trochu nešikovně zabalíčkovaný TeXLive, takže každý prd je v extra balíčku. Pro podporu češtiny do babelu je potřeba doinstalovat z "texlive-babel-czech". Další balíčky pro české dělení slov jsou "texlive-hyphen-czech", "texlive-csplain-bin" a "texlive-csplain". Pokud nemáte nějaký zvláštní důvod zůstat u plain TeXu, možná by vás mohl zajímat Xe(La)TeX a polyglossia. Odpadne vám např. problém s kódováním, protože XeTeX pracuje jen s UTF-8 a pro práci s fonty používá fontconfig.
texlive-hyphen-czech
jsem instaloval jeste vcera, pak fmtutil --all
, neco se vylepsilo, lamani nekterych slov, ale ne vsech, ale jeste nebylo to ono...
2. zkousel jsem ted instalovat texlive-babel-czech
, ale dostal jsem zpravu
already installed...
Nothing to do
3. zmenil jsem kodovani z utf8
na latin2
, ale zadna zmena
4. pak jsem pridal do dokumentu \usepackage[T1]{fontenc}
, a vysledek byl stejny jako pred 7 lety! :) Presne toto chybelo. Ale co to je? Proc to treba pridat? V 2008 dokument jsem prelozil ve skole, tam tento radek se asi pridalo implicitne...
@MadCatX jeste jednou diky
Tiskni
Sdílej: