Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
To platí v případě BSA šmejdů, kteří ten svůj spam/scam posílají plošně všem.
V první řadě udělat audit těch pár počítačů – jestli tam nějaký zaměstnanec instaloval warez/pirátský software, tak klepnout přes prsty, všechno promazat a přeinstalovat. Pravděpodobně nic nenajdete, ale jistota je jistota. Určitě je dobré mít zameteno před vlastním prahem, než začnete někomu tvrdit, že vy nic.
Taky si udělej průzkum na internetu, jestli s touto firmou má někdo podobnou zkušenost – třeba to jsou šmejdi, kteří to zkouší na každého, třeba taky ne…
Pak se teprve rozhodni, jestli jim něco odepisovat nebo ne. Pokud ano, tak bych jim odepsal, že jste si udělali audit, že to nikdo z vašich zaměstnanců nepoužívá a že to mohl být nějaký návštěvník, který se u vás připojil přes WiFi, a že nejde zjistit, kdo to mohl být. Případně je můžete požádat, ať vám řeknou, na jaké adresy a porty že se ta věc připojuje, že to podle toho budete hlídat – ve skutečnosti to jen zablokujete na firewallu a budete mít klid. A pokud jde o vaše dílo (bylo někde veřejně přístupné?), tak že to dělal váš dodavatel, který má licenci má.
Rozhodně jim nic neplatit, nic nepodepisovat (ani na papíře, ani digitálně – jestli používáte elektronický podpis, tak v komunikaci s nimi ho nepoužívejte). Pište z nějaké generické e-mailové adresy, podepisujte se jen křestním jménem, nechte odpovídat nějakého brigádníka nebo externistu, klidně i z jiné domény (toho se můžete pak snadno zbavit, říct, že pro vás už nepracuje nebo že nikdy nebyl kompetentní). Dobře si rozmyslete, jestli to, co jim píšete, nemůžou použít proti vám… pokud si nejste jistí, tak se poraďte s právníkem. Šmejdi typu BSA to dělají stejně, působí skrze nastrčenou osobu „mluvčího“, ale žádnou právní subjektivitu tady nemají, takže nejsou za nic odpovědní a toho „mluvčího“ se můžou kdykoli zbavit, distancovat se od něj. Tahle firma zrovna šmejdi být nemusí, ale i tak je opatrnost na místě.
Pokud si myslí že jsem něco porušil ať podají žalobu či oznámí to na policii aby to vyšetřila.není pravda, protože třeba při používání nelegálního SW musí ten nahlašovatel prokazatelně udělat vše pro to aby se to dál nedělo, včetně upozornění toho kdo to má porušovat aby s tím přestal, pokud to jde - ještě před kontaktováním policie (info od pčr)
Zdravím, - ten člověk je ochotný přijet do Prahy a ukázat to, ale chce dopředu souhlas o nějakém sdílení nákladů na právníky, cestu atdNechápu, proč bych měl platit právníka někomu, kdo proti mně chce podávat žalobu. To je přece jeho problém a v žádném případě bych na to nepřistoupil. Není to totiž nic jiného než vydírání.
"doložili komplet logy se jménama uživatelů, projektů, screeny plochy" - odkdy jsou použitelné nelegálně získané důkazy?
Právník nakonec přijel, doložili komplet logy se jménama uživatelů, projektů, screeny plochy…
Vždycky říkám, že proprietární software je svinstvo a co všechno může obsahovat… Bylo by dobré zveřejnit název programu + text licence, ať se pobavíme.
Tady to byla vaše chyba… ale jinak by to bylo spíš na soud s autorem toho programu.
A pozor, zamestnanec je zodpovedny do nasobku mzdy pouze v pripade, ze jeho jednani neni v trestni rovine (tzn jde treba o nedbalost), a to by v tomhle pripade byt mohlo, a v takovym pripade se na nem firma muze hojit veskerym jeho majetkem. To by sis totiz taky moh rict, ze ukradnes v praci 10 aut za 10M, protoze se ti to vyplati pri tvech 10k vejplaty ...To jako že úmyslně instaloval cracklou verzi, aby poškodil firmu tím, že jí bude někdo někdo žalovat? To asi ne, že? Srovnávat to s krádeží je mimo, neměl z toho žádný prospěch, vpodstatě se tím snažil dělat svojí práci - prostě byl to jenom blb. Tohle na úmysl neobstojí, a to vůbec nemluvím o našich soudech. Pokud to není pomsta zaměstnavateli nebo krádež, tak je skoro nemožný to nějak uhrát a jde to k tíži zaměstnavateli. S druhým odstavcem o právech usera naprosto souhlasím.
Tiskni
Sdílej: