Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
No moh by jsi dat maly NAS do sklepa, to by mohlo prezit pozar i zlodeje.NAS mám teď v kuchyni pod dřezem. Kdybych ho nechal ve sklepě, kam je volný přístup hned za vchodovýma dveřma, tak se sním můžu rozloučit hodně rychle :D
Tady jsem ovšem narazil na problém, protože nůžky mezi poměrem cena za GB na interním úložišti a cena za GB na externím úložišti je naprosto neporovnatelná. Zatím vypadá jako alternativa snad jen koupit externí disk, na který to všechno sesypu a pak ho nechám někde mimo dům, ale to se mi zdá jako docela overkill.Vždyť jsi řešení napsal. Pořídíš si interní úložiště a umístíš ho jinam. A buď externí disk a budeš ho na místo nosit (a nahrávat lokálně rychle) nebo nějaký malý jednoduchý NAS a ten bude někde zapojený s přístupem po síti, buď v práci nebo u kamarádů. Také mám jeden takový NAS u kamaráda, s tím že mu platím elektřinu a má na NASu část úložné kapacity. Rozhodně pro mne levnější než mít 1TB někde v cloudu.
Vždyť jsi řešení napsal. Pořídíš si interní úložiště a umístíš ho jinam. A buď externí disk a budeš ho na místo nosit (a nahrávat lokálně rychle) nebo nějaký malý jednoduchý NAS a ten bude někde zapojený s přístupem po síti, buď v práci nebo u kamarádů. Také mám jeden takový NAS u kamaráda, s tím že mu platím elektřinu a má na NASu část úložné kapacity. Rozhodně pro mne levnější než mít 1TB někde v cloudu.Já tohle řešení moc nepreferuji, protože:
zasifruj a zaves to niekde vonku.Šifruji všechno, co jde na externí média (interní jsou šifované celé LUKSem). Co myslíš tím bodem „zaves to niekde vonku“?
Zatím vypadá jako alternativa snad jen koupit externí diskUdělal bych to přesně takto, akorát bych koupil interní disk a připojil ho přes surikatu. Externí disky jsou většinou 2.5" a nějaké podivně drahé (pokud to není box se 4TB 3.5").
Tohle uz je trochu za hranici "domaciho" zalohovani. Co kdyz budes zrovna stat v serverovne? Vytahnes z kapsi Blueray prehravac?Vytáhnu z kapsy externí disk a zkopíruju si to na něj, abych to mohl donést domu*. Jenže v praxi v serverovně nikdy nejsem (i když zrovna dneska jsem si domluvil exkurzi). *Tohle je jen dočasné řešení, než se dokoupí ta jednotka na výměnu pásků, je to docela drahá sranda, tak to chvíli trvá.
Tak kompletni image serveru v praci snad nemusis pocitat do svych osobnich zaloh a dimenzovat to podle toho.Ty servery nejsou zase tak velké. Dohromady to má asi 50GB, samotné storage je umístěné někde jinde a to nezálohuju. Tohle jsou jen linuxové systémy, což by byl prostě opruz reinstalovat.
Druha vec je, ze nerozumim tomu, proc potrebujes zalohovat 500 GB datProtože je má, považuje za důležité a chce je zálohovat? Snad každá diskuse, kde někdo řeší zálohování se dostane do bodu, kdy někdo řekne: proč je to tak velký, zmenši to. Hehe, no a co když těch 500GB je onen zmenšený stav? Prostě nějaký objem se zálohovat musí. A je jedno, jestli je to 5TB, 500GB, nebo 50MB. Mě by tedy 500GB pro kritickou zálohu nestačilo. Jinak, dá se také zálohovat ke kámošovi. Pokud kámoš bydlí dostatečně daleko, lze to považovat za geograficky oddělenou lokalitu. Já takhle kámošovi poskytuju místo na disku a on zase mě. Soubor záloh jsou šifrované. Když se správně připraví inkrementy, tak se to dá zvládnout i na pomalé lince (já to teda k němu leju ručně). Pochopitelně to lze dále rozšiřovat o další lidi a další servery. Měl jsem takový cíl udělat společný distribuovaný prostor (asi ideální use case pro nějaký globální fs), ale nakonec z toho sešlo, pro nezájem ostatních. Takže jsme dva no.
Pochopitelně to lze dále rozšiřovat o další lidi a další servery. Měl jsem takový cíl udělat společný distribuovaný prostor (asi ideální use case pro nějaký globální fs), ale nakonec z toho sešlo, pro nezájem ostatních. Takže jsme dva no.Viz storj.
Prostě nějaký objem se zálohovat musí. A je jedno, jestli je to 5TB, 500GB, nebo 50MB.Neni to jedno. Napr. pro zazalohovani tech 50 MB muze postacovat vyhledat nejblizsiho autistu a pod vhodne zvolenou zaminkou jej primet, aby si data zapamatoval.
Mě by tedy 500GB pro kritickou zálohu nestačilo.Mne to je ale uplne jedno.
Snad každá diskuse, kde někdo řeší zálohování se dostane do bodu, kdy někdo řekne: proč je to tak velký, zmenši to.Vetsina diskuzi, kde nekdo resi nejaky problem, se dostane do bodu, kdy nekdo navrhne nejake reseni. Navrhovane reseni se muze opirat jen o poskytnute informace, coz v tomto pripade znamena, ze jestlize neznam presnou charakteristiku dat, ktere u sebe Bystroushaak skladuje, ani citovou nebo racionalni hodnotu, kterou pro nej jednotlive kusy dat maji, nemuzu udelat nic lepsiho, nez jej vybidnout k tomu, aby se o takovou analyzu pokusil sam, nebo abych si domyslel. Logickym krokem je navrhnout se pokusit objem dat snizit a pote lze vcelku dobre a levne vyuzit napr. mnou navrhovany Amazon Glacier nebo 100 GB tarif u Google Drive. Dobra rada je takova, ktera se nesnazi slepe vyresit popisovany problem, ale pidi se po hlubsich pricinach a snazi se problem uchopit jinak. Pokud nekdo zvazuje, ze podstoupi operaci ramene, ktera by mu umoznila oliznout si zaspineny loket, je potreba podotknout, ze lze pouzit napr. druhou ruku s kartacem.
Logickym krokem je navrhnout se pokusit objem dat snizit a pote lze vcelku dobre a levne vyuzit napr. mnou navrhovany Amazon Glacier nebo 100 GB tarif u Google Drive.Jsou i různé jiné služby. Třeba poskytovatelé nabízející služby běžící na OwnCloudu. Např. německý Wyffy.
Druha vec je, ze nerozumim tomu, proc potrebujes zalohovat 500 GB dat.Tak to já chápu velmi lehce. Jen fotky mi dají nyní cca 600GB dat. V podstatě to naskakuje velmi rychle, když máš RAW na zrcadlovce 30MB a primární data prostě ukládat musíš. Když někde budeš později potřebovat, tak je musíš nejen mít ale i najít. Plus ještě to, co máš jako výsledek. A nějaké video z cest, když je ve fullHD také naskakuje. A neumím nastavit kompresi tak, aby to stlačila tak, jak to umí YIFY. Zálohy systémů, o které se člověk stará. Moje primární nenahraditelná data jsou minimálně 1TB spíše 1,5TB. Paranoia je vždy o tom, jak moc to bude bolet, když o data přijdu a kolik energie, času a peněz věnuji na odvrácení hrozby bolesti.
Takže mám v plánu vybrat věci (rodinné foto a krátká videa, možná nějaké dokumenty) malého rozsahu a odzálohovat to na Windows+Linux friendly šifrovaný souborový systém + přihodit návod + heslo kamsi napsat a doufat, že to bude stačit na můj klidný spánek.To bych jim k tomu radši dal flashdisk s live distribucí, třeba ubuntu + papírek s návodem, jak jí nabootovat. Nick jako „Windows+Linux friendly šifrovaný souborový systém“ neznám.
A právě jsem začal přemýšlet, k čemu to všechno bude, až budu ve vegetativním stavu či v popel proměněn: nikdo z rodiny to nedokáže připojit, i kdyby nakrásně znali klíče.Klíče můžeš nechat u notáře spolu se závětí. Pokud tam nechceš dávat hesla kvůli nedůvěryhodnosti notáře, tak to můžeš udělat ve stylu „první písmeno je název města, kde jsme byli kdysi na dovolené a dal jsem si tam tu pálivou pizzu, však jste to slyšeli tisíckrát“ atp..
Na šifrování záloh používám GPG. Klíče jsou schované na malém truecryptu, který je fyzicky rozprostřený řádově na desítkách míst.Jemu šlo asi o to, že zapomeneš heslo. Nevím, jak moc jsou pravděpodobné třeba úraz nebo nemoc, při kterých zapomeneš selektivně heslo, ale budeš dále normálně použitelný.
Speciálně od doby, co jsem koupil sto 32MB paměťových karet z nějakých mobilů.Ty vole, ty jsi magor!!
Ty vole, ty jsi magor!!Vyšlo to na korunu jedna. To se nedalo nekoupit.
Ja si parkrat myslel, ze jsem nemocnej, ale ty bys mohl paranoiu vyucovatMeh. To jsem se ještě držel zkrátka a z očividných důvodů jsem nepopsal úplně všechno.DD
Hele, stihas u toho vseho zalohovani a vymysleni scenaru jeste vlastne zit?Jak se to dá poznat?
promin, ale nedá mi to - máš zajištěné, aby tu kartu někdo nenašel?Proč by mělo vadit, když ji někdo najde?
promin, ale nedá mi to - máš zajištěné, aby tu kartu někdo nenašel?Nijak. Spoléhat na nenalezitelnost je z principu nesmysl. Spoléhám na silné šifrování.
100 karet uhlídat už chce kus života... nebo máš někde seznam těch karet a co když někdo najde ten?Tohle je typické čtení mezi řádky - nikde jsem nepsal, že používám všech 100 karet.
ps. ještě mi podle čísel přijde že jsou z hodně podobných ne li stejných serií - co když začnou odcházet v podobném čase?Tak odejdou. Nikde jsem nepsal, že používám jenom ty karty. Je to prostě jen další médium záloh.
promin - myslím to trochu z legrace - přijde mi ta "paranoia" lehce za čárou, tak se nezlob prosímTo je stejné, jako říct, že ti přijde za čarou diverzifikace hodnot.
Těch 50GB přijde na cca 80kčMyšleno samozřejmě za jeden disk. Pakl po desíti stojí cca 800.
udf
, btrfs
a ext2
) jsem zjistil, že je tam děsivý shitload špatných bloků (neseděly checksumy u větších souborů). Nechal jsem to dva dny (!) kontrolovat badblock
em a musel jsem to zrušit na 25%, protože mě to přestalo bavit někde u 500 000 nalezených chyb. Přemýšlím co s tím, jestli to reklamovat, nebo jestli je to mechanikou (ale ta je taky nová), nebo prostě odepsat jako ztrátu.
Tiskni
Sdílej: