Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
! flora jetel len ! fauna jelen lev ! nebe letadlo jelen tupolev ! dalsi lentilka jelenice jitrnice jetel lev
Řešení dotazu:
uniq seznam.txt
uniq seznam.txt
dá úplně stejný výsledek jako cat seznam.txt
.
$ cat duplitest.txt ! flora jetel len ! fauna jelen lev ! nebe letadlo jelen tupolev ! dalsi lentilka jelenice jitrnice jetel levmi vypíše po
$ uniq -c -w 3 duplitest.txt 1 ! flora 1 jetel 1 len 1 ! fauna 1 jelen 1 lev 1 ! nebe 1 letadlo jelen 1 tupolev 1 ! dalsi 1 lentilka 1 jelenice 1 jitrnice 1 jetel 1 levpřitom by měl vypsat
$ uniq -c -w 3 duplitest.txt 2 jet 2 len 2 jel 2 levalespoň to tak chápu z toho externího příkladu.
Vzhledem k tomu, že to chceš dělat interaktivně, tak to lze udělat např. následovně. Uložíš si všechny duplicitní řádky do souboru duplicate.lines:
$ sort input.txt |uniq -d >duplicate.lines
V oblíbeném textovém editoru smažeš ze souboru duplicate.lines řádky, které nechceš odstranit:
$ vim duplicate.lines
Z původního vstupního souboru odfiltruješ všechny řádky, které jsou v souboru duplicate.lines a výstup uložíš do nového souboru new_input.txt:
$ fgrep -vxf duplicate.lines input.txt >new_input.txt
Našlo mi to řádky
jetel lev
ty jsem odstranil, protože jsem je nechtěl smazat dokud mi nedá výběr který duplikátní řádek se mi smaže, nechci smazat vždy jen první nebo vždy jen druhý, chci vědět který se smaže.
Poslední krok mi vrátil původní soubor.
cut -d " " -f 2-
).
Nu dobrá, tak využij získaný soubor duplicate.lines a ulož si do souboru remove.lines všechny řádky s duplicitami a prefixem, který charakteruzuje číslo řádku ve vstupním souboru.Co když budu mít soubor s tisíci řádky a navíc já se ty duplicity snažím mezi těmi tisíci najít, kdybch věděl které to jsou nepokládal bych zde dotaz. Vážím si ale tvé snahy, jen chybí uvažování jak moc to bude efektivní v souboru s těmi tisíci položkami. Chci říct, že na takový malý soubor je až příliš mnoho interakce
Nu dobrá, tak využij získaný soubor duplicate.lines a ulož si do souboru remove.lines všechny řádky s duplicitami a prefixem, který charakteruzuje číslo řádku ve vstupním souboru.
$ fgrep -nxf duplicate.lines input.txt >remove.lines
Pak si opět v oblíbeném textovém editoru smaž ze souboru remove.lines řádky, které nechceš odstranit a následně využij tento soubor pro smazání konkrétních řádků ze vstupního souboru:
$ sed -e $(cut -f 1 -d ":" remove.list |sed -e 's/$/d;/' |tr -d "\n") input.txt >new_input.txt
Soubor new_input.txt bude obsahovat výsledek.
nahrej to do SQL databáze
S datábazemi nemám zkušenosti, ale předpokládám, že mám k tomu použít LibreOffice Base a pak ale nevím co dál. Co bych měl hledat v nápovědě abych dosáhl toho co mi radíš.
přidej sloupec, který bude značit duplicityDobře nějak vytvořím sloupec ale jak porozumět, že má značit duplicity?
Pokud chceš zachovat pořadí řádků, nahrej to do SQL databázePobavilo.
perl6 -e 'my %rows .= push: lines.pairs.invert; %rows.grep( *.value.elems > 1 )>>.say':)
awk '{print a[$0]++":"$0}' file.txt | tac | awk -v FS=':' '{b[$2]=$1} a[$2]++{b[$2]++} b[$2]==0{b[$2]=""} b[$2]{b[$2]=">:"} {print b[$2]$2}' | tac | awk -v FS=':' '$1==">" && !a[$2]{a[$2]=">"++i">>"} {print $1a[$2]$2}'
| sed 's#>>\([0-9]\)>>\(.*\)#"\\033[1m\\033[4\1m\2\\033[0m"#' | xargs -I {} printf "{}\\n
"
| sed '/^>>[0-9]>>/{ s#>>#\\033[1m\\033[4# ; s#>>#m# ; s#$#\\033[0m#} ' | xargs -0 -I {} printf '%b' "{}"
| xargs -d '\n' -I {} printf '%b' "{}\\n"
(jen prvních 9)Pokud těch prvních devět už nebude mít svůj duplikát, bude obarveno zase dalších devět, je to tak, zkrátka dokud nesmažu alespoň jeden duplikát?
rakudo
. Použil jsem ho jen proto, že v něm experimentuji a napadlo hezké řešení. Napsat to jde v spoustě věcí v Perlu např.
perl -nE 'BEGIN{ my %line; }; chomp; push @{$line{$_}}, $.; END{ for (keys %line) { say $_ . q{: } . join q{, }, @{$line{$_}} if @{$line{$_}} > 1;}; };'ale nevypadá to, tak elegantně jak v Perlu 6 :)
perl6 -e 'my %rows .= push: lines.pairs.invert; %rows.grep( *.value.elems > 1 )>>.say' <<EOF ! flora jetel len ! fauna jelen lev ! nebe letadlo jelen tupolev ! dalsi lentilka jelenice jitrnice jetel lev EOFOutput:
jetel => [1 13] lev => [5 14]Převádí se to do pole tak jsou řádky číslovány od 0. U Perlu 6 zatím drhne rychlost, ale tisíce by ještě měli být v pohodě.
Jakto že to označuje pokaždé něco jiného ?To je nějaké divné ...
pepe@PC-PEPE-LINUX:~$ perl -nE 'BEGIN{ my %line; }; chomp; push @{$line{$_}}, $.; END{ for (keys %line) { say $_ . q{: } . join q{, }, @{$line{$_}} if @{$line{$_}} > 1;}; };' < file.txt lev: 6, 15 jetel: 2, 14 pepe@PC-PEPE-LINUX:~$ perl6 -e 'my %rows .= push: lines.pairs.invert; %rows.grep( *.value.elems > 1 )>>.say' < file.txt jetel => [1 13] lev => [5 14] pepe@PC-PEPE-LINUX:~$ cat file.txt ! flora jetel len ! fauna jelen lev ! nebe letadlo jelen tupolev ! dalsi lentilka jelenice jitrnice jetel lev
2, 14
a podruhé 1, 13
?
To protože jednou to čísluje řádky od 1
a podruhé od 0
. Jak už jsem psal, ten příklad v Perlu 6 přistupuje k tomu souboru jako k seznamu řádků a první index v seznamu je 0
.
Tiskni
Sdílej: