V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Řešení dotazu:
nejde se už nalogovat do systému přes user, password
Další problém je, že heslo nejde změnit ani přes konzoli a příkazy mount -rw -o remount a passwdJak se dostanete do konzole, abyste tam mohl zkoušet ty příkazy, když se do systému vůbec nepřihlásíte? Co znamená „heslo nejde změnit“?
jinak laptop je v záruce tak jedině v záručním servisu zformátovat disk?Na formátování disku nepotřebujete záruční servis. Jakákoli instalace operačního systému vám nabídne formátování disku před tím, než začnete systém instalovat.
nabootuje a je konecTo znamená co? Co je „nabootuje“? Skončí fáze bootování BIOSu, nahraje se zavaděč OS, nahraje se Linuxové jádro? Co je „konec“? Počítač se vypne, aniž by něco zobrazil? Asi ne.
najede úvodní obrazovka pro další přihlášení a je konecÚvodní obrazovka pro přihlášení je co? Je to terminál, nebo nějaké desktopové grafické prostředí? Zase „je konec“. Co to znamená?
Mnou zadávaný uživatel s heslem to prostě neveme.Napíše to „prostě nevemu“? Zkoušel jste se přihlásit pod rootem?
Napadlo mne formátování disku, které se provedlo během instalace Linuxu, jenže laptop je v záruce a nerad bych vyndal HDD a experimentoval s ním...Proč byste ten disk vyndaval? Zformátovat ho můžete z jakéhokoli instalačního média OS. Ale formátování je podle mne zbytečné, nejspíš jste jenom zapomněl heslo uživatele. Pokud nemáte šifrovaný disk, ke kterému byste zapomněl heslo, dá se heslo uživatele i heslo roota docela jednoduše změnit. Akorát musíme vědět, kam až se vlastně dostanete a co vám nefunguje.
Napíše to „prostě nevemu“? Zkoušel jste se přihlásit pod rootem?Mint je postavený na Ubuntu, takže bych čekal, že budou mít stejnou politiku - na roota se defaultně přihlásit nejde, je tam uživatel se sudo.
kernel
přidáte parametr single
. Tím byste se měl dostat rovnou do terminálu jako uživatel root
. Pak pomocí příkazu passwd
změníte heslo rootovi a případně rovnou i jinému uživateli.
kernel
přidáte parametr single
a nabootujete. Tím byste se měl dostat rovnou do terminálu jako uživatel root
. Pak pomocí příkazu passwd
změníte heslo rootovi a případně rovnou i jinému uživateli.
vmlinuz-X.XX.XX-něco root=UUID=něco splash=silent quiet showopts elevator=cfqcož je moje konfigurace, když je vše OK. a když potřebuji do recovery tak
vmlinuz-X.XX.XX-něco root=UUID=něco showopts apm=off noresume edd=off powersaved=off nohz=off highres=off processor.max_cstate=1 nomodeset x11failsafekernel je soubor vmlinuz. Do řádku s kernelem napíšeš single.
Tiskni
Sdílej: