Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
GentooOnPhenomII hrabosh # echo zprava | sendxmpp -v -o Hrabosh@192.168.8.254 sendxmpp: config: 'password' => 'password' sendxmpp: config: 'username' => 'debug' sendxmpp: config: 'jserver' => '192.168.8.254' sendxmpp: config: 'component' => '192.168.8.254' sendxmpp: ssl_verify: 1 sendxmpp: tls_ca_path: Use of uninitialized value within @_ in lc at /usr/lib64/perl5/vendor_perl/5.20.2/XML/Stream/Parser.pm line 71. Could not connect to '192.168.8.254' on port 5222: HASH(0x15c3190)V logu prosody vidím:
this server does not serve hrabosh@192.168.8.254Našel jsem dokonce blog, kde to někdo rozchodil, ale evidentně mu to chodilo na první žduch a žádný problémy neřešil.
sendxmpp: ssl_verify: 1 sendxmpp: tls_ca_path:vyzera to tak ze defaultne sa overuje SSL certifikat servera. avsak parameter
tls_ca_path
je prazdny (Use of uninitialized value within...
) - a teda sa overenie nemoze spravit a tym padom zlyha aj cele posielanie.
ssl_verify
- cez konfig alebo parametromGentooOnPhenomII hrabosh # echo kokot | sendxmpp -v -n -o Hrabosh@192.168.8.254 sendxmpp: config: 'username' => 'debug' sendxmpp: config: 'password' => 'password' sendxmpp: config: 'component' => '192.168.8.254' sendxmpp: config: 'jserver' => '192.168.8.254' sendxmpp: ssl_verify: 0 sendxmpp: tls_ca_path: Use of uninitialized value within @_ in lc at /usr/lib64/perl5/vendor_perl/5.20.2/XML/Stream/Parser.pm line 71. Could not connect to '192.168.8.254' on port 5222: HASH(0x11471f8)a zadat cestu taky ne:
GentooOnPhenomII hrabosh # echo zprava | sendxmpp -v -o Hrabosh@192.168.8.254 --tls-ca-path /home/hrabosh/sendxmpp/certs/ sendxmpp: config: 'username' => 'debug' sendxmpp: config: 'password' => 'password' sendxmpp: config: 'component' => '192.168.8.254' sendxmpp: config: 'jserver' => '192.168.8.254' sendxmpp: ssl_verify: 1 sendxmpp: tls_ca_path: /home/hrabosh/sendxmpp/certs/ Use of uninitialized value within @_ in lc at /usr/lib64/perl5/vendor_perl/5.20.2/XML/Stream/Parser.pm line 71. Could not connect to '192.168.8.254' on port 5222: HASH(0xe321d0)V logu Prosody je to stejné.
VirtualHost "192.168.8.254" -- enabled = false -- Remove this line to enable this host -- Assign this host a certificate for TLS, otherwise it would use the one -- set in the global section (if any). -- Note that old-style SSL on port 5223 only supports one certificate, and will always -- use the global one. ssl = { key = "/etc/prosody/certs/192.168.8.254.key"; certificate = "/etc/prosody/certs/192.168.8.254.crt"; }Mimochodem ty dva soubory jsem zkopíroval do toho adresáře /home/hrabosh/sendxmpp/cert viz výše... Navíc jak jsem psal, se dvouma jinýma klientama to jede.
Tiskni
Sdílej: