Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Prišiel za mnou šéf a chcel vedieť, čo by to obnášalo, keby sme chceli vyvíjať Linux-ovú aplikáciu. (komerčnú, pre malý počet konkrétnych zákazníkov) Povedal som mu, čo som vedel, ale sám som nebol spokojný so svojou odpoveďou tak som začal pátrať po tom, ako urobiť aplikáciu pomocou Qt - a narážam na samé otázky:
Řešení dotazu:
-devel
balíčky pro běh nepotřebuje a vývojových Qt kitů je možné mít nainstalováno najednou libovolné množství. Klidně je možné používat distribuční QtCreator a Qt kity nainstalované Qt instalátorem nebo ručně zkompilované.
Pro „business“ použití bych doporučil nainstalovat Qt pomocí instalátoru od Qt Company. Kromě toho, že dostaneš Qtčka v „čisté“ podobě máš možnost nainstalovat několik verzí Qt vedle sebe a používat tu, kterou potřebuješ. Instalátor dále umožňuje nainstalovat některé proprietární Qt moduly, které linuxové distribuce nebalíčkují a z licenčních důvodů to (nejspíš) ani není možné.
Vzhledem k tomu, že zákazníků má být víc, bych rozhodně nedoporučoval vyvíjet pro konkrétní verzi Qt, protože už při dvou zákaznících je téměř jisté, že budou chtít používat různé distribuce... A z bastlu, kterej si nese své vlastní Qt a instaluje se nejlépe z nějakýho *.tar.gz scriptem budou určitě všichni nadšený...
Při troše snahy není problém psát zároveň pro Qt4 i Qt5 a pomocí OBS nebo nějakýho ekvivalentu pak vytvářet balíčky/repozitoře pro široké spektrum distribucí, které mají široké spektrum Qt knihoven.
spis nezapomen na to ze pro komercni pouziti u QT musis zaplatit licenci ..
a na QT4 bych se v tuto dobu fakt vybodl ...uz je davno out of support , spis bych se podival na QT 5.6 / 5.7.
To ale nie je pravda.spis nezapomen na to ze pro komercni pouziti u QT musis zaplatit licenci ..
The LGPL allows you to keep the source code of your application private as long as it is “work that uses” the library. Dynamic linking is usually recommended here.
a to si vzal kde ? QT je a byl;a vzdy dual licensed -- OSS zdarma , komercni vyvoj -- zaplat
https://www.qt.io/buy-product/?pid=7051 je asi co ? 350USD mesicne na 1 vyvojare jen tak ?
3.5. Can I use the Community open source version to develop my commercial product? It depends on how you license and distribute your product. The open source version of Qt is mainly distributed under the LGPL, version 3 and GPLv2/v3. You will need to fulfill the license obligations for these licenses when using Qt in your product.PS: A len tak mimochodom, Qt Script, Qt WebKit a Qt WebEngine sú aj v ich komerčnej verzii pod LGPL licenciou.
z cehoz plyne ze klientum musi dodat i zdrojove kody .. a nebo si poridit komercni licenci ...It depends on how you license and distribute your product. The open source version of Qt is mainly distributed under the LGPL, version 3 and GPLv2/v3. You will need to fulfill the license obligations for these licenses when using Qt in your product.
...z cehoz plyne ze klientum musi dodat i zdrojove kody
Ano, ale zdrojové kódy Qt, pokuď je budou modifikovat. Což není zrovna obvyklý případ.
Za předpokladu, že to Qt budou dynamicky linkovat. Pokuď by chtěli statickou binárku, pak tu komerční licenci potřebují. Ale zrovna pro Linux je víc než vhodný linkovat proti systémovému Qt.
a na QT4 bych se v tuto dobu fakt vybodl ...uz je davno out of support , spis bych se podival na QT 5.6 / 5.7.
Například aktuální RHEL/Cent OS Qt5 vůbec neobsahuje. A to je zrovna distribuce, která se komerčně používá skoro nejčastěji, takže vykašlat se na ní (nebo nutit uživatele k používání nějakých 3rd party repozitoří) není obecně z obchodního hlediska zrovna nejšťastnější nápad... Zvlášť v situaci, kdy při troše snahy lze psát aplikaci pro Qt5 i Qt4 zároveň.
Tiskni
Sdílej: