Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Prišiel za mnou šéf a chcel vedieť, čo by to obnášalo, keby sme chceli vyvíjať Linux-ovú aplikáciu. (komerčnú, pre malý počet konkrétnych zákazníkov) Povedal som mu, čo som vedel, ale sám som nebol spokojný so svojou odpoveďou tak som začal pátrať po tom, ako urobiť aplikáciu pomocou Qt - a narážam na samé otázky:
Řešení dotazu:
-devel
balíčky pro běh nepotřebuje a vývojových Qt kitů je možné mít nainstalováno najednou libovolné množství. Klidně je možné používat distribuční QtCreator a Qt kity nainstalované Qt instalátorem nebo ručně zkompilované.
Pro „business“ použití bych doporučil nainstalovat Qt pomocí instalátoru od Qt Company. Kromě toho, že dostaneš Qtčka v „čisté“ podobě máš možnost nainstalovat několik verzí Qt vedle sebe a používat tu, kterou potřebuješ. Instalátor dále umožňuje nainstalovat některé proprietární Qt moduly, které linuxové distribuce nebalíčkují a z licenčních důvodů to (nejspíš) ani není možné.
Vzhledem k tomu, že zákazníků má být víc, bych rozhodně nedoporučoval vyvíjet pro konkrétní verzi Qt, protože už při dvou zákaznících je téměř jisté, že budou chtít používat různé distribuce... A z bastlu, kterej si nese své vlastní Qt a instaluje se nejlépe z nějakýho *.tar.gz scriptem budou určitě všichni nadšený...
Při troše snahy není problém psát zároveň pro Qt4 i Qt5 a pomocí OBS nebo nějakýho ekvivalentu pak vytvářet balíčky/repozitoře pro široké spektrum distribucí, které mají široké spektrum Qt knihoven.
spis nezapomen na to ze pro komercni pouziti u QT musis zaplatit licenci ..
a na QT4 bych se v tuto dobu fakt vybodl ...uz je davno out of support , spis bych se podival na QT 5.6 / 5.7.
To ale nie je pravda.spis nezapomen na to ze pro komercni pouziti u QT musis zaplatit licenci ..
The LGPL allows you to keep the source code of your application private as long as it is “work that uses” the library. Dynamic linking is usually recommended here.
a to si vzal kde ? QT je a byl;a vzdy dual licensed -- OSS zdarma , komercni vyvoj -- zaplat
https://www.qt.io/buy-product/?pid=7051 je asi co ? 350USD mesicne na 1 vyvojare jen tak ?
3.5. Can I use the Community open source version to develop my commercial product? It depends on how you license and distribute your product. The open source version of Qt is mainly distributed under the LGPL, version 3 and GPLv2/v3. You will need to fulfill the license obligations for these licenses when using Qt in your product.PS: A len tak mimochodom, Qt Script, Qt WebKit a Qt WebEngine sú aj v ich komerčnej verzii pod LGPL licenciou.
z cehoz plyne ze klientum musi dodat i zdrojove kody .. a nebo si poridit komercni licenci ...It depends on how you license and distribute your product. The open source version of Qt is mainly distributed under the LGPL, version 3 and GPLv2/v3. You will need to fulfill the license obligations for these licenses when using Qt in your product.
...z cehoz plyne ze klientum musi dodat i zdrojove kody
Ano, ale zdrojové kódy Qt, pokuď je budou modifikovat. Což není zrovna obvyklý případ.
Za předpokladu, že to Qt budou dynamicky linkovat. Pokuď by chtěli statickou binárku, pak tu komerční licenci potřebují. Ale zrovna pro Linux je víc než vhodný linkovat proti systémovému Qt.
a na QT4 bych se v tuto dobu fakt vybodl ...uz je davno out of support , spis bych se podival na QT 5.6 / 5.7.
Například aktuální RHEL/Cent OS Qt5 vůbec neobsahuje. A to je zrovna distribuce, která se komerčně používá skoro nejčastěji, takže vykašlat se na ní (nebo nutit uživatele k používání nějakých 3rd party repozitoří) není obecně z obchodního hlediska zrovna nejšťastnější nápad... Zvlášť v situaci, kdy při troše snahy lze psát aplikaci pro Qt5 i Qt4 zároveň.
Tiskni
Sdílej: