OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
lehké notebooky s výdrží přes 8 hodin před 3 lety neexistovaly
Nesouhlasím.
NotebookCheck.net: 6 hodin 8 minut s 6článkovou baterií
NotebookReview.com: 8 hodin 47 minut s 6článkovou baterií
nějaké komentáře na Redditu: 9 hodin s 9článkovou baterií na Linux Mintu bez ladění, s dobře nastaveným TLP se IIRC šlo dostat na 12 hodin, resp. 8 hodin s 6článkovou baterií
Náhodou jsem se díval taky třeba na thinkpad yoga (skoro tři roky starý, lehký, přes 8 hodin).
E540
Aha.
ThinkPad Edge jako thinkpad vypadá, ale je to spotřební plasťák. To není ani řada R/L (nebo co mají teď).
Na jednu stranu je fajn, že člověk v tomhle segmentu dostane příslušnou klávesnici s trackpointem a podobné fíčury. Na druhou stranu je ta interní konstrukce někde trochu jinde.
ThinkPad Edge jako thinkpad vypadá, ale je to spotřební plasťák. To není ani řada R/L (nebo co mají teď).No právě. Něco takového si nést na sobě nápis thinkpad rozhodně nezaslouží. Ale i kdyby, jak je možné, že o třetinu levnější, sedm let starý spotřební plasťák od Asusu má konstrukci nesrovnatelně lepší? Druhá věc jsou vnitřnosti, kde například byla rok rozbitá podpora uspávání kvůli bugu v BIOSu. Nebo jejich nový a skvělý One Link Dock, kde občas po výpadku sítě nepomůže nic jiného než všechno odpojit a zase zapojit aby se síťové rozhraní vzpamatovalo.
Na jednu stranu je fajn, že člověk v tomhle segmentu dostane příslušnou klávesnici s trackpointem a podobné fíčury.Tak to jsi asi měl to štěstí a nemusel ho používat
Zároveň při zmáčknutí clickpadu strašně snadno dojde k tomu, že se zároveň pohne kurzorNevim kterej ***** tohle zarizeni (fakt se tomu rika clickpad ?) vymyslel, ale doufam ze se bude smazit v pekle, kde bude muset veskerou interakci se zbytkem sveta provadet timhle zarizenim
Tiskni
Sdílej: