Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Řešení dotazu:
A utok z Cech nebo ze Slovenska, tak to tu jeste nebylo.Botnety obsahujú aj počítače zo Slovenska a Čiech. Mohol by som vedieť o pár týždňov alebo mesiacov o tom, ako sa zmenili zdrojové krajiny tyýchto pokusov o uhádnutie mena/hesla?
Hned na zacatku dotazu se ptam jak je utok pro muj ftp server nebezpecny?Pokud nemáš jednoduchá hesla, tak vůbec.
Jedine co mne stve (co mi vadi) ze mi zvysuje spotrebu na zdroji stroje ktery mi tu bezi v pracovne u zdi.To je opruz. Já kvůli tomuhle dávám SSH na nestandardní port. Ale u FTP nevím jestli si s tím klienti poradí.
Ten geo-blocking, ten vypada nadejne. Co myslite?Že budeš neustále řešit že se tam Pepa nemůže dostat, protože ho GeoIP blbě zařadilo nebo má internet od německého poskytovatele atd.
Předpokládám z výpisu, že tvůj server je tohle. A jakýkoliv robot který dorazí na tvůj web a prochází jeho strukturu najde v odkazu "účet na serveru AutoPEN" url specifikaci s ftp protokolem serveru a pokud tento robot je robot pro botnet (a takové existují stejně jako googli robot) tak te zařadí do botnetové aktivity.Kdybych psal botnet, tak určitě nebudu procházet web, jestli náhodou nenajdu nějakou URL, ale prostě se pokusím připojit na všechny IPv4 adresy na port 21. Tolik jich zase není, masscanem se to dá zvládnou za chvíli.
Děkuji všem za připomínky a rady k tématu.
Postupoval jsem podle tohohle návodu:
http://xmodulo.com/block-network-traffic-by-country-linux.html
Všechno proběhlo tip, ťop.
Autor to má pěkně vysvětlené i pro začátečníky, jako jsem já.
Zakázal jsem RU, UA, IN, CN.
Zatím je klid, útok přestal, budu to sledovat, uvidím.
Nějaký ten pokus z jedné IP, co trvá hoďku dvě, to mi nevadí.
Jsou to spíš takové klukoviny. řekl bych.
Ale botnet... Jenom by mne zajímalo, kolik tam bylo v zásobě strojů (IP adres).
Tak ještě jednou děkuji a zdravím.
Luboš
Tiskni
Sdílej: