OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Hackintosh to třeba nadetekuje tak že nebootuje ale výběrem položky v biosu to funguje takže z grubu ho vždy mažu.
No nebootuje na sdb ale snaží se zavést jádro osx a to vytuhne na ovladačích protože se z mbr nenabootovale clover a nehacknul hw tak aby to jádro osx sežralo.
menuentry "Windows 7 1/0" { set root='hd0,msdos1' insmod part_msdos insmod ntldr insmod ntfs insmod chain chainloader (hd1,0)/boot/sda_safeboot.mbr } menuentry "Windows 7 1/1" { set root='hd0,msdos1' insmod part_msdos insmod ntldr insmod ntfs insmod chain chainloader (hd1,1)/boot/sda_safeboot.mbr } menuentry "Custom Super Bootloader 0/0 + 1" { insmod part_msdos insmod chain chainloader (hd0,0)+1 } menuentry "Custom Super Bootloader 0/1 + 1" { insmod part_msdos insmod chain chainloader (hd0,1)+1 } menuentry "Custom Super Bootloader 0/0" { insmod part_msdos insmod chain chainloader (hd0,0) } menuentry "Custom Super Bootloader 0/1" { insmod part_msdos insmod chain chainloader (hd0,1) } menuentry "Custom Super Bootloader 0" { insmod part_msdos insmod chain chainloader (hd0) } menuentry "Windows 7 BIOS MBR" { insmod part_msdos insmod ntldr insmod ntfs ntldr (hd0,msdos1)/bootmgrVysledkem je to,ze mi bud nahlasi, ze takova partice neexistuje (chapu, dal jsem tam i zjevne nesmyslene kombinace) a nebo ze nerozpoznal souborovy system.
### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ### menuentry 'Windows Boot Manager (on /dev/sda2)' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-efi-722A-7552' { insmod part_gpt insmod fat set root='hd0,gpt2' if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,gpt2 --hint-efi=hd0,gpt2 --hint-baremetal=ahci0,gpt2 722A-7552 else search --no-floppy --fs-uuid --set=root 722A-7552 fi chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi } set timeout_style=menu if [ "${timeout}" = 0 ]; then set timeout=10 fi ### END /etc/grub.d/30_os-prober ###set root='hd0,gpt2' je oddíl s fat kde jsou zavaděče uefi a pomocí chainloader se vybere windows. Asi by chtělo vědět kde je ten správný zavaděč pro windows.
Tohle nemusí nutně být řešitelné GRUBem. Firmware u leckterých počítačů zpřístupní GRUBu pouze jeden jediný (zvolený) bootovací disk a nic jiného. Takže ostatní disky začnou být přístupné teprve tehdy, až nabootuje kernel, načte ovladač od řadiče disku a zprovozní řadič „řádným“ způsobem, nikoliv pomocí spartánského přístupu před EFI nebo jiný firmware.
Spálil jsem se na tomhle hodněkrát. Například GRUB umí už dávno pradávno bootovat z Btrfs RAID 0, 5 i 6. Jal jsem se to tedy vyzkoušet a … ne. Ani náhodou. Viděl totiž jenom jeden disk, takže zahlásil, že hledaný Btrfs sice našel, ale že od něj nemá dost disků. Jediná konfigurace, kde měl dost disků, je — ach, jak překvapivé — Btrfs RAID 1. Je to smutné, ale je to tak. Od té doby bootuju třeba server tak, že má (řekněme) 6 disků s Btrfs RAID 5 přes (skoro) celé disky, ale na každé disku je taky malý Btrfs RAID 1 oddíl pro /boot. Takže /boot je replikovaný a server mi nabootuje kernel z kteréhokoliv (jednoho jediného) disku, tak jak ho GRUB vidí, a jakmile je u moci kernel, umí si už zprovoznit všechny disky a otevřít ten velký Btrfs RAID 5.
Viděl jsem v jednom (jednom!) nastavení firmwaru na nějakém Dell bladu, že se dalo GRUBu zpřístupnit víc disků než jeden. Ale nějak to nepomáhalo, možná jsem význam té volby špatně pochopil atd., zkrátka, GRUB viděl všechny disky, aspoň co se auto-completion týká, ale jakmile na nějaký sáhl, ostatní už pak číst nemohl. Nevím, kde byla chyba, jestli v GRUBu nebo jinde, ale beztak jsem chtěl mít stejné rozvržení na všech strojích, takže jsem to vzdal ve prospěch toho replikovaného Btrfs RAID 1 /boot oddílu.
Což tedy samozřejmě u multiboot konfigurace nepomáhá ani trochu. :-P
Tiskni
Sdílej: