Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Hackintosh to třeba nadetekuje tak že nebootuje ale výběrem položky v biosu to funguje takže z grubu ho vždy mažu.
No nebootuje na sdb ale snaží se zavést jádro osx a to vytuhne na ovladačích protože se z mbr nenabootovale clover a nehacknul hw tak aby to jádro osx sežralo.
menuentry "Windows 7 1/0" { set root='hd0,msdos1' insmod part_msdos insmod ntldr insmod ntfs insmod chain chainloader (hd1,0)/boot/sda_safeboot.mbr } menuentry "Windows 7 1/1" { set root='hd0,msdos1' insmod part_msdos insmod ntldr insmod ntfs insmod chain chainloader (hd1,1)/boot/sda_safeboot.mbr } menuentry "Custom Super Bootloader 0/0 + 1" { insmod part_msdos insmod chain chainloader (hd0,0)+1 } menuentry "Custom Super Bootloader 0/1 + 1" { insmod part_msdos insmod chain chainloader (hd0,1)+1 } menuentry "Custom Super Bootloader 0/0" { insmod part_msdos insmod chain chainloader (hd0,0) } menuentry "Custom Super Bootloader 0/1" { insmod part_msdos insmod chain chainloader (hd0,1) } menuentry "Custom Super Bootloader 0" { insmod part_msdos insmod chain chainloader (hd0) } menuentry "Windows 7 BIOS MBR" { insmod part_msdos insmod ntldr insmod ntfs ntldr (hd0,msdos1)/bootmgrVysledkem je to,ze mi bud nahlasi, ze takova partice neexistuje (chapu, dal jsem tam i zjevne nesmyslene kombinace) a nebo ze nerozpoznal souborovy system.
### BEGIN /etc/grub.d/30_os-prober ### menuentry 'Windows Boot Manager (on /dev/sda2)' --class windows --class os $menuentry_id_option 'osprober-efi-722A-7552' { insmod part_gpt insmod fat set root='hd0,gpt2' if [ x$feature_platform_search_hint = xy ]; then search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd0,gpt2 --hint-efi=hd0,gpt2 --hint-baremetal=ahci0,gpt2 722A-7552 else search --no-floppy --fs-uuid --set=root 722A-7552 fi chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi } set timeout_style=menu if [ "${timeout}" = 0 ]; then set timeout=10 fi ### END /etc/grub.d/30_os-prober ###set root='hd0,gpt2' je oddíl s fat kde jsou zavaděče uefi a pomocí chainloader se vybere windows. Asi by chtělo vědět kde je ten správný zavaděč pro windows.
Tohle nemusí nutně být řešitelné GRUBem. Firmware u leckterých počítačů zpřístupní GRUBu pouze jeden jediný (zvolený) bootovací disk a nic jiného. Takže ostatní disky začnou být přístupné teprve tehdy, až nabootuje kernel, načte ovladač od řadiče disku a zprovozní řadič „řádným“ způsobem, nikoliv pomocí spartánského přístupu před EFI nebo jiný firmware.
Spálil jsem se na tomhle hodněkrát. Například GRUB umí už dávno pradávno bootovat z Btrfs RAID 0, 5 i 6. Jal jsem se to tedy vyzkoušet a … ne. Ani náhodou. Viděl totiž jenom jeden disk, takže zahlásil, že hledaný Btrfs sice našel, ale že od něj nemá dost disků. Jediná konfigurace, kde měl dost disků, je — ach, jak překvapivé — Btrfs RAID 1. Je to smutné, ale je to tak. Od té doby bootuju třeba server tak, že má (řekněme) 6 disků s Btrfs RAID 5 přes (skoro) celé disky, ale na každé disku je taky malý Btrfs RAID 1 oddíl pro /boot. Takže /boot je replikovaný a server mi nabootuje kernel z kteréhokoliv (jednoho jediného) disku, tak jak ho GRUB vidí, a jakmile je u moci kernel, umí si už zprovoznit všechny disky a otevřít ten velký Btrfs RAID 5.
Viděl jsem v jednom (jednom!) nastavení firmwaru na nějakém Dell bladu, že se dalo GRUBu zpřístupnit víc disků než jeden. Ale nějak to nepomáhalo, možná jsem význam té volby špatně pochopil atd., zkrátka, GRUB viděl všechny disky, aspoň co se auto-completion týká, ale jakmile na nějaký sáhl, ostatní už pak číst nemohl. Nevím, kde byla chyba, jestli v GRUBu nebo jinde, ale beztak jsem chtěl mít stejné rozvržení na všech strojích, takže jsem to vzdal ve prospěch toho replikovaného Btrfs RAID 1 /boot oddílu.
Což tedy samozřejmě u multiboot konfigurace nepomáhá ani trochu. :-P
Tiskni
Sdílej: