Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
1. Vytvořím klíč pro certifikační autoritu CA.key. 2. Pomocí CA.key vytvořím žádost CA.csr. 3. Pomocí CA.key a CA.csr podepíšu žádost a vytvořím certifikát CA.crt 4. Vytvořím klíč pro můj webový server MUJWEB.key. 5. Pomocí MUJWEB.key vytvořím žádost MUJWEB.csr. 6. Pomocí CA.key a CA.crt podepíšu žádost MUJWEB.csr a vytvořím certifikát MUJWEB.crt 7. Vytvořím klíč pro klienta mého webového serveru KLIENT.MUJWEB.key. 8. Pomocí KLIENT.MUJWEB.key vytvořím žádost KLIENT.MUJWEB.csr. 9. Pomocí CA.key a CA.crt podepíšu žádost KLIENT.MUJWEB.csr a vytvořím certifikát KLIENT.MUJWEB.crt 10. Převedu KLIENT.MUJWEB.crt na KLIENT.MUJWEB.pk12Otázka: Je špatně, pokud vynechám body 4, 5 a 6 a pro webový server použiju CA.crt?
Řešení dotazu:
Je špatně, pokud vynechám body 4, 5 a 6 a pro webový server použiju CA.crt?Přijde mi to koncepčně divné. „Správně“ bys měl mít jednu CA, která vydá certifikáty třeba pro 5 různých serverů, a privátní klíč té CA by se na těch serverech válet neměl.
Podle toho, jak definuješ špatně.
Certifikát serveru by neměl mít nastavený CA bit, protože browsery a jiné klientské aplikace se na to můžou tvářit kysele. Jinak (obecně) může být samopodepsaný.
Pokud místo certifikátu od (své) autority použiješ přímo na serveru samopodepsaný certifikát, zaděláváš si tím na určitý „logistický“ problém. S autoritou stačí, aby měl každý klient u sebe certifikát autority. Pak může ověřovat identitu všech serverů, kterým autorita v budoucnu vydá certifikát. Se samopodepsanými certifikáty musíš nějak bezpečně dostat každý certifikát na každého klienta, aby zabezpečení dávalo smysl.
Když už tam autoritu tak nebo tak máš (pro vydávání těch klientských certifikátů), pak podle mě není důvod nepoužít ji taky pro podepsání certifikátu serveru. Ušetří to manuální distribucí toho serverového certifikátu na klienty, což je pořád drobné plus, i když každý klient musí dostat svůj klientský .p12 balíček.
openssl req -x509 -newkey rsa:4096 -keyout key.pem -out cert.pem -days 3660Záleží na tom, kde pak certifikát chcete použít - unixové servery obvykle používají OpenSSL rozhraní, takže jim bude vyhovovat certifikát a privátní klíč ve formátu OpenSSL. Pokud byste to chtěl použít ve Windows nebo v Javě, budete spíš potřebovat formát PFX/PKCS12, což je certifikát i s privátním klíčem v jednom souboru, takže to pomocí OpenSSL musíte převést. (V tom vašem kroku 10 máte chybu, pro vytvoření .pk12 vám nestačí jen certifikát, potřebujete k tomu i privátní klíč.) Pokud byste to chtěl na víc, než jen jednoduché testování, nebo byste těch certifikátů potřeboval víc (a uvažoval o vlastní autoritě), doporučuju raději upravit infrastrukturu tak, abyste mohl používat certifikáty Let's Encrypt. Se self-signed certifikáty a vlastními CA budete mít čím dál tím víc problémů - HTTP se dnes používá jako aplikační protokol, konečně se víc zabezpečuje, takže se přechází na HTTPS, a tak najednou problémy s nedůvěryhodnými certifikáty neřešíte jen v prohlížeči, ale s wgetem, curl, v Gitu, Dockeru, u spousty management konzolí atd.
example.com
, použijte pro intranet adresu intranet.example.com
, která se může překládat na IP adresu ve vnitřní síti a klidně se může překládat jen ve vnitřní síti. Ve veřejném DNS akorát vystavíte TXT záznam _acme-challenge.intranet.example.com
, pomocí kterého to doménové jméno LE ověří.
Používat přímo IP adresy ve vnitřní síti je nešťastné, je to nepohodlné pro uživatele a když potřebujete něco změnit, musíte všem uživatelům rozeslat novou IP adresu.
Tiskni
Sdílej: