3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
LC_ALL=C
tak lze zadat ýáíéú, ale "háčkované" klávesy jsou ignorovány, stejně jako výše.
wine-2.0-rc4 (Staging), ale děje se to napříč verzemi Desktop: Cinnamon 3.2.8, ale stejné je to pod Gnome i KDE Distro: Antergos Linux, stejné je to i na Manjaru i "čistém" Archu Kernel: x86_64 Linux 4.8.13-1-ARCH, ale bylo i na starších kernelech Display Server: X.Org 1.18.4 Drivers: intel (unloaded: modesetting,fbdev,vesa)
locale -a C cs_CZ.utf8 POSIX
locale LANG=cs_CZ.UTF-8 LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8" LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8" LC_TIME="cs_CZ.UTF-8" LC_COLLATE=cs_CZ.UTF-8 LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8" LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8" LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8" LC_NAME="cs_CZ.UTF-8" LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8" LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8" LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8" LC_ALL=Mám podezření na ovladač nebo nastavení klávesnice pod wine, ale přepínání klávesnice pod wine nic neřeší. Setkal jste se někdo s něčím podobným? Nějaký nápad, kde by mohl být zakopaný pes? Díky.
Řešení dotazu:
user@stroj:~$ locale LANG=cs_CZ.utf8 LANGUAGE= LC_CTYPE="cs_CZ.utf8" LC_NUMERIC="cs_CZ.utf8" LC_TIME="cs_CZ.utf8" LC_COLLATE="cs_CZ.utf8" LC_MONETARY="cs_CZ.utf8" LC_MESSAGES="cs_CZ.utf8" LC_PAPER="cs_CZ.utf8" LC_NAME="cs_CZ.utf8" LC_ADDRESS="cs_CZ.utf8" LC_TELEPHONE="cs_CZ.utf8" LC_MEASUREMENT="cs_CZ.utf8" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.utf8" LC_ALL=
Tak mas dve moznosti sam si pomoci PKGBUILD vytvorit nizsi verzi nebo pouzit ALA: https://wiki.archlinux.org/index.php?title=Arch_Linux_Archive&redirect=no
Samozrejmne pokud mas starsi verzi jeste v cache tak to muzes nainstalovat z tama
Tak v archu to můžeš nahlasit, možná dočasně provedou downgrade, ale chtělo by to nahlasit i primo k projektu libx11, někde bude mailing list určité, možná to udělá někdo za tebe z lidi okolo Archu
pacman -Syu --ignore libx11
Tak ja na to prijdu vetsinou takl ze provadim aktualizace velmi casto, nekdy i nekolikrat dene, takze neni problem to vyzkouset, vetsinou se aktualizuje par baliku a kdyz clovek trochu tusi co k cemu je tak neni problem tipnout treba jen dva tri baliky a ty zkusit downgradovat.
Já mám stejný problém ve Wine v Debianu a napadlo mě, že za tím stojí nějaká aktualizace, ale to bylo tak vše. Jak se vám podařilo zjistit, že za tím stojí právě libx11-6?No. Tak prvoplánové to nebylo. Prvně jsem ten problém zareistroval v xtermu, kdy mi to místo českých znaků začalo psát ascii sekvence. Terminál z xfce s tím však problém neměl, ani na textové konzoli. Tím pádem bylo jasné, že za tím vězí X knihovna. Nejdřív jsem ji zkusil rekompilovat. Vyšlo to nastejno. Tak jsem to nechal plavat. Jenže jsem zjistil, že to začalo kravit i u aplikací co jedou přes wine. Tak jsem udělal downgrade a vytvořil soubor
/etc/apt/preferences.d/libx11
- aby mi to nedělalo binec při aktualizacích - s následujícím obsahem:
Package: libx11-* Pin: release stable Pin-Priority: 1001Downgrade ovšem bylo nutné udělat trochu natvrdo, protože knihovny se automaticky odmítaly nahradit dokud tam visely i386 verze novější knihovny. Nejjednodušší je, si ty starší balíky postahovat do nějakého adresáře přes wget a pak použít dpkg -i. Pokud se vytvří preferenční soubor, tak při další aktualizaci již nebude problém.
Tiskni
Sdílej: