Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
LC_ALL=C
tak lze zadat ýáíéú, ale "háčkované" klávesy jsou ignorovány, stejně jako výše.
wine-2.0-rc4 (Staging), ale děje se to napříč verzemi Desktop: Cinnamon 3.2.8, ale stejné je to pod Gnome i KDE Distro: Antergos Linux, stejné je to i na Manjaru i "čistém" Archu Kernel: x86_64 Linux 4.8.13-1-ARCH, ale bylo i na starších kernelech Display Server: X.Org 1.18.4 Drivers: intel (unloaded: modesetting,fbdev,vesa)
locale -a C cs_CZ.utf8 POSIX
locale LANG=cs_CZ.UTF-8 LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8" LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8" LC_TIME="cs_CZ.UTF-8" LC_COLLATE=cs_CZ.UTF-8 LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8" LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8" LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8" LC_NAME="cs_CZ.UTF-8" LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8" LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8" LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8" LC_ALL=Mám podezření na ovladač nebo nastavení klávesnice pod wine, ale přepínání klávesnice pod wine nic neřeší. Setkal jste se někdo s něčím podobným? Nějaký nápad, kde by mohl být zakopaný pes? Díky.
Řešení dotazu:
user@stroj:~$ locale LANG=cs_CZ.utf8 LANGUAGE= LC_CTYPE="cs_CZ.utf8" LC_NUMERIC="cs_CZ.utf8" LC_TIME="cs_CZ.utf8" LC_COLLATE="cs_CZ.utf8" LC_MONETARY="cs_CZ.utf8" LC_MESSAGES="cs_CZ.utf8" LC_PAPER="cs_CZ.utf8" LC_NAME="cs_CZ.utf8" LC_ADDRESS="cs_CZ.utf8" LC_TELEPHONE="cs_CZ.utf8" LC_MEASUREMENT="cs_CZ.utf8" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.utf8" LC_ALL=
Tak mas dve moznosti sam si pomoci PKGBUILD vytvorit nizsi verzi nebo pouzit ALA: https://wiki.archlinux.org/index.php?title=Arch_Linux_Archive&redirect=no
Samozrejmne pokud mas starsi verzi jeste v cache tak to muzes nainstalovat z tama
Tak v archu to můžeš nahlasit, možná dočasně provedou downgrade, ale chtělo by to nahlasit i primo k projektu libx11, někde bude mailing list určité, možná to udělá někdo za tebe z lidi okolo Archu
pacman -Syu --ignore libx11
Tak ja na to prijdu vetsinou takl ze provadim aktualizace velmi casto, nekdy i nekolikrat dene, takze neni problem to vyzkouset, vetsinou se aktualizuje par baliku a kdyz clovek trochu tusi co k cemu je tak neni problem tipnout treba jen dva tri baliky a ty zkusit downgradovat.
Já mám stejný problém ve Wine v Debianu a napadlo mě, že za tím stojí nějaká aktualizace, ale to bylo tak vše. Jak se vám podařilo zjistit, že za tím stojí právě libx11-6?No. Tak prvoplánové to nebylo. Prvně jsem ten problém zareistroval v xtermu, kdy mi to místo českých znaků začalo psát ascii sekvence. Terminál z xfce s tím však problém neměl, ani na textové konzoli. Tím pádem bylo jasné, že za tím vězí X knihovna. Nejdřív jsem ji zkusil rekompilovat. Vyšlo to nastejno. Tak jsem to nechal plavat. Jenže jsem zjistil, že to začalo kravit i u aplikací co jedou přes wine. Tak jsem udělal downgrade a vytvořil soubor
/etc/apt/preferences.d/libx11
- aby mi to nedělalo binec při aktualizacích - s následujícím obsahem:
Package: libx11-* Pin: release stable Pin-Priority: 1001Downgrade ovšem bylo nutné udělat trochu natvrdo, protože knihovny se automaticky odmítaly nahradit dokud tam visely i386 verze novější knihovny. Nejjednodušší je, si ty starší balíky postahovat do nějakého adresáře přes wget a pak použít dpkg -i. Pokud se vytvří preferenční soubor, tak při další aktualizaci již nebude problém.
Tiskni
Sdílej: