Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
LC_ALL=C
tak lze zadat ýáíéú, ale "háčkované" klávesy jsou ignorovány, stejně jako výše.
wine-2.0-rc4 (Staging), ale děje se to napříč verzemi Desktop: Cinnamon 3.2.8, ale stejné je to pod Gnome i KDE Distro: Antergos Linux, stejné je to i na Manjaru i "čistém" Archu Kernel: x86_64 Linux 4.8.13-1-ARCH, ale bylo i na starších kernelech Display Server: X.Org 1.18.4 Drivers: intel (unloaded: modesetting,fbdev,vesa)
locale -a C cs_CZ.utf8 POSIX
locale LANG=cs_CZ.UTF-8 LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8" LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8" LC_TIME="cs_CZ.UTF-8" LC_COLLATE=cs_CZ.UTF-8 LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8" LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8" LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8" LC_NAME="cs_CZ.UTF-8" LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8" LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8" LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8" LC_ALL=Mám podezření na ovladač nebo nastavení klávesnice pod wine, ale přepínání klávesnice pod wine nic neřeší. Setkal jste se někdo s něčím podobným? Nějaký nápad, kde by mohl být zakopaný pes? Díky.
Řešení dotazu:
user@stroj:~$ locale LANG=cs_CZ.utf8 LANGUAGE= LC_CTYPE="cs_CZ.utf8" LC_NUMERIC="cs_CZ.utf8" LC_TIME="cs_CZ.utf8" LC_COLLATE="cs_CZ.utf8" LC_MONETARY="cs_CZ.utf8" LC_MESSAGES="cs_CZ.utf8" LC_PAPER="cs_CZ.utf8" LC_NAME="cs_CZ.utf8" LC_ADDRESS="cs_CZ.utf8" LC_TELEPHONE="cs_CZ.utf8" LC_MEASUREMENT="cs_CZ.utf8" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.utf8" LC_ALL=
Tak mas dve moznosti sam si pomoci PKGBUILD vytvorit nizsi verzi nebo pouzit ALA: https://wiki.archlinux.org/index.php?title=Arch_Linux_Archive&redirect=no
Samozrejmne pokud mas starsi verzi jeste v cache tak to muzes nainstalovat z tama
Tak v archu to můžeš nahlasit, možná dočasně provedou downgrade, ale chtělo by to nahlasit i primo k projektu libx11, někde bude mailing list určité, možná to udělá někdo za tebe z lidi okolo Archu
pacman -Syu --ignore libx11
Tak ja na to prijdu vetsinou takl ze provadim aktualizace velmi casto, nekdy i nekolikrat dene, takze neni problem to vyzkouset, vetsinou se aktualizuje par baliku a kdyz clovek trochu tusi co k cemu je tak neni problem tipnout treba jen dva tri baliky a ty zkusit downgradovat.
Já mám stejný problém ve Wine v Debianu a napadlo mě, že za tím stojí nějaká aktualizace, ale to bylo tak vše. Jak se vám podařilo zjistit, že za tím stojí právě libx11-6?No. Tak prvoplánové to nebylo. Prvně jsem ten problém zareistroval v xtermu, kdy mi to místo českých znaků začalo psát ascii sekvence. Terminál z xfce s tím však problém neměl, ani na textové konzoli. Tím pádem bylo jasné, že za tím vězí X knihovna. Nejdřív jsem ji zkusil rekompilovat. Vyšlo to nastejno. Tak jsem to nechal plavat. Jenže jsem zjistil, že to začalo kravit i u aplikací co jedou přes wine. Tak jsem udělal downgrade a vytvořil soubor
/etc/apt/preferences.d/libx11
- aby mi to nedělalo binec při aktualizacích - s následujícím obsahem:
Package: libx11-* Pin: release stable Pin-Priority: 1001Downgrade ovšem bylo nutné udělat trochu natvrdo, protože knihovny se automaticky odmítaly nahradit dokud tam visely i386 verze novější knihovny. Nejjednodušší je, si ty starší balíky postahovat do nějakého adresáře přes wget a pak použít dpkg -i. Pokud se vytvří preferenční soubor, tak při další aktualizaci již nebude problém.
Tiskni
Sdílej: