V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
a výkonově se Intelu vyrovnají
Ne že bych si myslel, že Intel je pupek světa a nic jiného se mu nemůže vyrovnat, ale tohle může být trochu zrádné. Uživatel zkusí pustit netperf, ukáže mu to něco jako 9400, tak je spokojen a už se neptá
Samozřejmě že pokud spolehlivě víte, že nic z toho nepotřebujete (a ani nikdy nebudete), může vám to být jedno. Ale už jsem párkrát viděl, jak se zákazník najednou moc divil, proč má s 10G kartami propustnost jen 1.5 Gb/s.
ale nějakých "více toků zároveň" je snad základ, co by síťovka měla umět zcela transparentně
V dnešní době víceprocesorových systémů hraje dost velkou roli, jak funguje RSS a podle čeho to umí rozhazovat.
Ani nevím, jestli má/měl Myricom nějaký TCP offload engine...
Intel karty např. typicky umějí generický checksum offloading (NETIF_F_HW_CSUM
), takže není potřeba, aby karta řešila každý protokol nebo kombinaci protokolů zvlášť.
jak pak nastavit routy aby ten prostřední bod (dvojportová síťovka IP 192.168.1.4 a .1.5) pochopíl, že má sloužit zároveň jako router mezi krajními body (.1.2 a .1.3).
Pokud nemáte nějaký zásadní důvod, proč ty adresy nastavit zrovna takhle, doporučoval bych nekomplikovat si zbytečně život a spíš použít něco jako 192.168.1.2/24 na jedné straně, 192.168.2.3/24 na druhé a na té dvouportové 192.168.1.1/24 a 192.168.2.1/24.
Pak na tom prostředním nepotřebujete nastavit nic zvláštního, stačí povolit forwarding. Routy potřebujete nastavit na těch zbylých dvou, aby věděli, kam posílat pakety pro sebe navzájem.
brctl addbr mybridge brctl addif mybridge p2p1 brctl addif mybridge p2p2 ifconfig p2p1 0.0.0.0 ifconfig p2p2 0.0.0.0 ifconfig mybridge 192.168.1.2 netmask 255.255.255.0 up
Přeloženo z archaického jazyka:
ip link add mybridge type bride ip link set p2p1 up ip link set p2p1 master mybridge ip link set p2p2 up ip link set p2p2 master mybridge ip addr add 192.168.1.2/24 brd + dev mybridge ip link set mybridge up
Otázka ale je, proč si s tím komplikovat život.
Máte nakonfigurovanou jumbo frame size?
S funkčním GSO/GRO na tom moc nezáleží. Zrovna tenhle týden jsem dělal nějaké testy a ani při defaultní MTU 1500 nebyl problém nasytit přímý 10Gb/s spoj při nezajímavé zátěži procesoru. Nakonec jsem si tam musel dát tisícovku netfiltrových pravidel, abych vůbec měl co měřit.
ethtool -k
".
Features for p2p1: rx-checksumming: on tx-checksumming: on tx-checksum-ipv4: on tx-checksum-ip-generic: off [fixed] tx-checksum-ipv6: on tx-checksum-fcoe-crc: off [fixed] tx-checksum-sctp: off [fixed] scatter-gather: on tx-scatter-gather: on tx-scatter-gather-fraglist: off [fixed] tcp-segmentation-offload: on tx-tcp-segmentation: on tx-tcp-ecn-segmentation: off [fixed] tx-tcp6-segmentation: on udp-fragmentation-offload: off [fixed] generic-segmentation-offload: on generic-receive-offload: on large-receive-offload: off [fixed] rx-vlan-offload: on tx-vlan-offload: on ntuple-filters: off [fixed] receive-hashing: on highdma: on [fixed] rx-vlan-filter: on [fixed] vlan-challenged: off [fixed] tx-lockless: off [fixed] netns-local: off [fixed] tx-gso-robust: off [fixed] tx-fcoe-segmentation: off [fixed] tx-gre-segmentation: off [fixed] tx-ipip-segmentation: off [fixed] tx-sit-segmentation: off [fixed] tx-udp_tnl-segmentation: off [fixed] tx-mpls-segmentation: off [fixed] fcoe-mtu: off [fixed] tx-nocache-copy: on loopback: off rx-fcs: off [fixed] rx-all: off [fixed] tx-vlan-stag-hw-insert: off [fixed] rx-vlan-stag-hw-parse: off [fixed] rx-vlan-stag-filter: off [fixed] l2-fwd-offload: off [fixed]
Tiskni
Sdílej: