Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Řešení dotazu:
Tak našel jsem přesně tohle: http://askubuntu.com/questions/781315/ubuntu16-04-boots-into-initramfs
Přesně to popisuje ten problém.
Takže jdu nastudovat a vyzkoušet.
ctrl+alt+t
tohle mi našlo linux na disku(nic jiného tam nemám stejně ale nšel jsem sda1 jako oněch 511 MB na začátku disku
sudo fdisk -l|grep Linux|grep -Ev 'swap'
pak ten dump:
sudo dumpe2fs /dev/sda7 | grep superblock
jen místo sda7 v mém případě 1
Proběhl výpis v terminále vzal jsem podle rady první várku:
Primary superblock at 0, Group descriptors at 1-6-u mě 1-2
Backup superblock at 32768, Group descriptors at 32769-32774 _u mě 1333-8900
tak jsem tesl hned tu první:
čekl jsem to a přeskočil chyby:
sudo fsck -b 32768 /dev/sda7 -y
pak jsem si zase moutl HDD
sudo mount /dev/sda7 /mnt
udělal složku na výpis
cd /mnt
sudo mkdir test
ls -l
mám to jít restartovat tak jdu na to...
sudo badblocks /dev/sda1
http://wiki.ubuntu.cz/badblocks
Nevím no co s tím .
Den zabitejChtěl bych ještě ten nový hdd měsíc starý co mám zachránit a spustit systém a bleskurychle si po zálohoval věci co tam mám životně důležité.Dobře, když to fakt chceš udělat, tak co ti brání? Já bych ale i přesto doporučoval udělat nejdřív kopii 1:1. Má to výhody: sekvenční čtení by mohlo disk méně dodělat. Ext4 se bude hůř vyrovnávat s I/O errory (typicky ti soubor truncatne) než když tam ddrescure vylepí nuly (uprostřed souboru bude kus nul, například mailbox tak víceméně zachráníš celý). Pokud to vůbec nejde namountovat (vadný superblok), fsck a replay žurnálu, který bude následovat, disk ještě víc domrví.
Možná mě zajímá názor tak nějak všech obeně a co dělat příště aby se to nděloRAID a zálohy. Nové disky odchází běžně. Obecně disky odchází běžně.
smartctl
.
Tiskni
Sdílej: