Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Řešení dotazu:
Tak našel jsem přesně tohle: http://askubuntu.com/questions/781315/ubuntu16-04-boots-into-initramfs
Přesně to popisuje ten problém.
Takže jdu nastudovat a vyzkoušet.
ctrl+alt+t
tohle mi našlo linux na disku(nic jiného tam nemám stejně ale nšel jsem sda1 jako oněch 511 MB na začátku disku
sudo fdisk -l|grep Linux|grep -Ev 'swap'
pak ten dump:
sudo dumpe2fs /dev/sda7 | grep superblock
jen místo sda7 v mém případě 1
Proběhl výpis v terminále vzal jsem podle rady první várku:
Primary superblock at 0, Group descriptors at 1-6-u mě 1-2
Backup superblock at 32768, Group descriptors at 32769-32774 _u mě 1333-8900
tak jsem tesl hned tu první:
čekl jsem to a přeskočil chyby:
sudo fsck -b 32768 /dev/sda7 -y
pak jsem si zase moutl HDD
sudo mount /dev/sda7 /mnt
udělal složku na výpis
cd /mnt
sudo mkdir test
ls -l
mám to jít restartovat tak jdu na to...
sudo badblocks /dev/sda1
http://wiki.ubuntu.cz/badblocks
Nevím no co s tím .
Den zabitejChtěl bych ještě ten nový hdd měsíc starý co mám zachránit a spustit systém a bleskurychle si po zálohoval věci co tam mám životně důležité.Dobře, když to fakt chceš udělat, tak co ti brání? Já bych ale i přesto doporučoval udělat nejdřív kopii 1:1. Má to výhody: sekvenční čtení by mohlo disk méně dodělat. Ext4 se bude hůř vyrovnávat s I/O errory (typicky ti soubor truncatne) než když tam ddrescure vylepí nuly (uprostřed souboru bude kus nul, například mailbox tak víceméně zachráníš celý). Pokud to vůbec nejde namountovat (vadný superblok), fsck a replay žurnálu, který bude následovat, disk ještě víc domrví.
Možná mě zajímá názor tak nějak všech obeně a co dělat příště aby se to nděloRAID a zálohy. Nové disky odchází běžně. Obecně disky odchází běžně.
smartctl
.
Tiskni
Sdílej: