Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
dpkg -i skypeforlinux-64.deb dpkg: chyba při zpracovávání archivu skypeforlinux-64.deb (--install): architektura balíku (amd64) se neshoduje se systémem (i386) Při zpracování nastaly chyby: skypeforlinux-64.debJe možné nějakým způsobem převést na platformu i386? Díky za tip
Intel(R) Celeron(R) CPU G1840 @ 2.80GHz, 1300 MHz Intel(R) Celeron(R) CPU G1840 @ 2.80GHz, 900 MHz
graphics card: Intel Haswell Integrated Graphics Controller sound: Intel Haswell HD Audio Controller Intel Lynx Point High Definition Audio Controller storage: Intel Lynx Point 6-port SATA Controller 1 [AHCI mode] network: eth0 Realtek RTL8111/8168 PCI Express Gigabit Ethernet controller
Nepřijdou o lidi, lidi se podřídí. Když bude 10 lidí, 9 lidí s amd64, kterým to pojede, a jeden se starší architekturou, kterému ne, určitě nepřejde 9 lidí na jiný soft kvůli jednomu.
Z hlediska Skypu je to logický krok. Každý, kdo dělá multiplatformní soft ví, jak složité je občas psát tak, aby byl soft funkční všude stejně do poslední tečky. Skype je psaný v Qtčku a pokud chtějí programátoři využívat nejnovější knihovny, tak prostě musí udělat rázný krok pro všeobecnou kompatibilitu. Nepřidat nové / optimalizační utility kvůli desítkám tisíc lidí s low arch na úkor desítek milionů lidí s normálním OS / arch by byla fatální chyba.
Jen tak naokraj:
Skype 4.3x, co se má údajně odříznout, má ve sledování systému kolem 98Mb, ten "betabazmek" jednou tolik, asi 186MB... O to nic, ale co se děje na pozadí a nabíhá tak dlouho, že to není možný. Kontaktlist sice naběhne relativně dobře, ale loaduje to furt dokola, kroutí se to jak had a nic, komunikace není možná. třeba před měsícem tohle nebylo, takže divnota sama o sobě a rozhodně věřím, že každej normální člověk, ať pod linuxem nebo woknama se na tento shit vykašle (v rámci svých možností samozřejmě). Vyzkoušel sem jak s přítomností staré verze, tak i bez ní a je to sodoma-gomora, takže za mě tuhle "mikrosoftí spartakiádu" rád oželím, že sem to už neudělal dřív. Samozřejmě názor o napsání problémové multiplatforní aplikace, že je to náročné, s tím souhlas, ale u takovýho molocha je to absolutně neomluvitelné, protože tenhle "betabazmek" ještě jako alfa verze kupodivu fungoval, s tím, v jakém byl stavu, tohle ta verze je hotová mršina...
Tiskni
Sdílej: