OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj, nový telefon s googlem je doma, řeším ideologický problém, zda v sobě potlačit tu paranoiu a používat sync kontaktů do google cloudu, čili moct je hezky spravovat v google účtu a nepřijít o ně při ztrátě telefenu, mít je všude dostupné, atd. nebo si uplácat vlastní server?
Moje pro a proti :
Google kontakty :
+ podpora nativně v telefonu
+ synchronizace bez rizika chyb
+ správa na všech mobilech i PC, přes web...
+ bezpečí - servery google budou lépe zabezpečené než ten můj
- ztráta soukromí, google získá přehled mých kontaktů a vazby mezi mnou a lidmi, když je začnu třídit třeba do kategorií rodina, kamarádi, atp.
Vlastní server :
+ soukromí, mám vše u sebe
- nutnost instalace, správy a hlavně aktualizací serveru
- nutnost instalace a aktualizací doplňku, klienta pro telefon
- může se něco rozbít, budu ladit a hledat příčinu, mohu přijít o kontakty (stalo se mi s owncloud kdy mi klient v mobilu vymazal kontakt list při špatném syncu)
- bezpečí - snadno se mi tam dostane útočník, protože nejsem expert na zabezpečení a nebudu to aktualizovat každý den
Když to seřtu, vychází mi, že lepší je, svěřit ta data googlu, který už dnes má přístup k mému telefonu a mohu se jen domnívat, že si do kontaktů nemůže sáhnout. Je to jen o důvěře, samozřejmě že může. Pokud si nainstaluji doplněk klienta carddav, může to samé udělat autor toho softu, může si stáhnout můj carddav server, protože jeho aplikace má přístup na net a má autorizační údaje.
Jak to řešíte vy? Jste paranoidní, nebo máte kontakty v cloudu (google/apple) a neřešíte, žijete...?
V prvom rade vôbec neprezradzujú svoje obranné taktiky.
Zdravim
No neni to jen o kontaktech ale jiste i dalsich datech co lidi "davaji" nadnarodnim korporacim. Z minulosti si pamatuji frazi jednoho cloveka tady psal ze soukrome maily patri na vlastni disky... to je sice fajn kdyz uvazite postu mezi adresami typu karel@localhost, alice@localhost... jo tehdy muzete zachovat naproste soukromi ale co je platny mit doma vlastni mail server kdyz zpravu kterou odeslete najednou ma trega Google ci jiny poskytovatel emailu (i komercni)... a totez kdyz pisou vam nazpatek...
Nechci byt skeptik ale provozovat vlastni infrastrukturu pro postu, soubory, kontakty.... je vysada lidi kteri se timto zabyvaji a zajima je tohle. V praxi timto clovek stravi spousty casu studiem, udrzbou... a taky finance za HW i energie... No ale zase se neco nauci a nebude jen konzumni.
Co se tyce smartphonu tak z tohoto pohledu se neda uz duverovat zadne platforme. Tak nejak jedinou cestou k udrzeni nejakeho soukromi je zcela vypustit jakoukoli digitalni komunikaci s jinym clovekem a pouzivat vhodne distribuce zamerene na soukromi napr Tails.
než že ti ta data někde v cloudu automat rozšifruje a vesele prohrabe.Zabýval jsi se někdy teorií kolem šifrování? Správně implementované současné šifry jsou neprolomitelné. Samozřejmě chyba v implementaci by to mohla rozbít, ale pokud to mám úplně natvrdo
openssl enc -aes-256-cbc –e|d -in file –out file –K key –iv initial_vectortak dostanu výstup, kde jsou jen a pouze zašifrovaná data a je to jen a pouze prostá šifra. Samozřejmě na mne bude udržet management klíčů a inicializačních vektorů a nemít v nich binec. Klidně ti udělám triviální analýzu výpočetní náročnosti pro AES pokud tomu ne
Tiskni
Sdílej: