plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Řešení dotazu:
Ale nastává druhá fáze: Co teď? Dá se ještě tomu stroji věřit?Teď bych to vzal na střelnici, jako terč. Ne, vážně, nechápu jak může seagate tolik let vyráět a prodávat takové sračky, že to ti lidi pořád ještě kupují. Já bych si na disk od seagate nenahrál ani porno. Měl jsem 3 disky od SG - všechny do 3 let zdechly. Disky od WD mi vydrží i 10 let. Dokonce už mi umřel SG v kamerovém systému po půl roce - vyreklamováno, dal jsem WD a od té doby o něm nevím (5 let?)
Když např. někdo nakupuje nejlevnější řadu, tak se není čemu divit.Si to chce spočítat. Třeba já jsem kupoval 3TB disky Seagate (7200.14) - ty, o kterých se tvrdilo, že mají 30% AFR, ve skutečnosti mě to vychází na 24% za dva roky. Některým se povedlo odejít* před zárukou, dostal jsem vždy novej kousek. Za mě je to druhý nejlevnější storage, co jsem kdy měl**. Ano, ty disky jsou shit, ale když se člověk připraví na to, že je bude vyměňovat a počítá s tím (tj volný disk je připraven na poličce), tak se mi to vyplatilo. Teď jsem teda vyzkoušel řadu Seagate NAS (Iron Wolf), 4TB, což je bohužel jen 5900rpm disk. *) Kde odejít znamená, že smart začne hlásit nenulový počet vadných sektorů, když jsem si hrál s diskem, co "odešel" po záruce, tak ten disk stále funguje, lze celý přečíst i zapsat. Já ho nepoužívám, ale tohle uvádím jen pro případ, že různí lidé mohou mít různá kritéria pro vadný disk. **) Ten první byl z doby ještě před povodní, kdy 1TB disk stál 900Kč a dalo se to kupovat jako housky na krámě. Cena je dodnes výrazně vyšší, než by měla být dle vývoje před povodní. Ostatně další pokus o navýšení ceny je vidět i na tom barevném šílenství obou výrobců. Všechny ty LSD disky mají snížené otáčky a normální disk (tedy 7200 rpm) je označen jako Pro apod. a cena je 2x větší než u těch zkriplených.
Mno, cena je jedna věc, drbačka s výměnou věc druhá.Jasně, to si musí každý rozmyslet. V rámečku je to šup ven, výměna, šup dovnitř. Stejně si během toho pořeším i další věci.
Pokud nakupuješ někde, kde máš dobrý reklamační servis, tak to ještě jde, ale představa, že bych musel co dva roky jít do czc/alzy apod., tam si 20min vyčkat, než u reklamace přijdu na řadu, předat disk a za 2-3 týdny zpět pro nový s podobným čekacím kolečkem, to je voser.Co dva roky? Já chodím do Alzy/TSB co dva měsíce a do toho si ještě něco nechám poslat balíkem. Nečekám (co se týče Alzy, tak tu máme jen výdajovou prodejnu, kde je to hned). Když řeším reklamace, doma napíši RMA a při nejbližší cestě jim to tam prostě hodím.
Já si spočítal, že si lowendem nijak nepomohu (i když domaNo já se pochopitelně bavím o domácím serveru, aby nedošlo k mýlce.
Tiskni
Sdílej: