Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
for s in bla ' bla' 'bla ' ' bla '; do echo -n "'${s}': " if [[ "${s:0:1}" != ' ' && "${s: -1}" != ' ' ]]; then echo 'jo' else echo 'ne' fi done
... if [[ "$s" = "${s# }" && "$s" = "${s% }" ]]; then ...
... if [[ "${s}${s}" = "${s# }${s% }" ]]; then ...
if printf "%s" "$string" | grep -vo '^\s\|\s$'; then
Mám naprosto běžný grep (OK, GNU grep), který defaultně argument interpretuje jako basic regular expression, ne jako PCRE (to by dělal s přepínačem -P
).
Nebo prostě jen nepoužívejte \s.
Já to nepoužívám, použil jste to vy - což byla chyba.
Expanze v nejsou prapodivné. Dokonce nejsou specifické pro Bash; byly i ve standardním shellu (a umí je tedy i Dash). Prapodivné je záměrně nepoužívat některé části Bashe (nebo shellu obecně). Od toho jsou přece manuálové stránky, aby expanze uživatelům přestaly připadat prapodivné.
Roury jsou přehledné pro zpracování delšího streamu dat, který jimi prochází a který se celý zpracuje na jedno spuštění zúčastněných procesů. Pro manipulaci s jednotlivými proměnnými jsou roury krajně nevhodné. Je to takový mor skriptů (anglicky antipattern) a jednou z výhod Bashe je, že umožňuje vyhnout se takovým zlozvykům.
Nic moc se nestane, když někdo zbytečnou rouru použije na zpracování jednoho vstupního parametru. Horší ale bude, když se něco takového dostane do cyklu, který čte vstup a stále dokola pak spouští grep
. Viděl jsem až příliš mnoho skriptů, které běžely minutu, zatímco po odstranění zbytečného spouštění procesů jim stačila sekunda.
Pokud jde o nepřehlednou logiku, myslím si, že jednoduchá podmínka, která nápadně připomíná různé další jazyky, je nesrovnatelně přehlednější než ošklivý trik s grep
em.
read aux <<<"$s" if [ "$s" = "$aux" ]; then
case "$s" in \ *|*\ ) ... ;; *) ... ;; esac
read
se hodí hlavně v situaci, kdy nepotřebuji kontrolu, ale spíš se těch počátečních a koncových mezer chci zbavit. Na druhou stranu, tenhle nenápadný rozdíl mezi "read
" a "read var
" mi vždycky přišel tak trochu jako past.
$newstring=$(printf "%s" "$string" | grep -Po '\S.*\S')Většinou to člověk ocení až při matchnutí něčeho složitějšího. Tím rozdílem mezi read a read var myslíte co?
V posixových shellech by to znamenalo spojení rourou s printf a to je pak lepší použít rovnou grep.
Ne, není. Kromě zpracování delších souborů nebo vstupů není nikdy "lepší" použít grep
. Zatímco printf
je efektivní vestavěný příkaz shellu, grep
je zbytečný externí proces.
Asi jo, kdyby to bylo nějak nezbytné. Pokud ale můžu s proměnnou nějak přímo manipulovat v shellu (nebo v Bashi, který má integery a aritmetické výrazy, pár expanzí navíc a další vychytávky), asi bych tam tu rouru necpal za každou cenu. Jako jo, když mám kamna, tak tam budu mít rouru, ale jinak ji nepotřebuju.
Tiskni
Sdílej: