Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
/etc/default/ntpdate
.
raspi-config
časovou zónu: Evropa, Praha, fungovalo. V práci tedy asi není k dispozici ten NTP (nebo je tam něco přezabezpečený) a není v mých možnostech zajistit nápravu, čili Raspi ze sítě nastavení NEZÍSKÁ.
/etc/default/ntp
a tam je napsaný NTPD_OPTS='g'
, netuším, co to znamená.
NTPSERVERS="0.debian.pool.ntp.org 1.debian.pool.ntp.org 2.debian.pool.ntp.org 3.debian.pool.ntp.org"To sú mená strojov, ktoré musia byť dosiahnuteľné v čase, keď sa ten čas má nastaviť (stretol som sa so systémom, ktorý používal DNS s DNSSEC a ten odmietol resolvovať, keďže mu nesedeli časové pečiatky pre DNS záznamy tých NTP serverov - chicken/egg). Možno to bude fungovať trocha inak, ak informáciu o NTP serveri chceš dostávať v rámci DHCP ...
date
(vizte man date
).
Že byste v práci neměli vůbec přístup k přesnému času se mi nezdá, i Windows se dnes běžně synchronizují. Předpokládám, že přesný čas bude poskytovat doménový řadič nebo router. Pokud máte v práci Windows a dostanete se tam do nastavení synchronizace času, můžete se podívat, odkud berou přesný čas. Případně pomocí ntpdate -q <adresa-serveru>
můžete vyzkoušet dotazy na čas nějaké servery, pokud by nefungoval ani router ani doménový řadič, zkusil bych ještě time.windows.com, odkud si myslím ve výchozí konfiguraci berou čas Windows.
sudo date -s "20180611 09:25"
-g
se ale srovná čas při startu bez ohledu na to, jaký je časový rozdíl.
Tiskni
Sdílej: