Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
netstat --program --numeric-hosts --numeric-ports --extend find -inum 123456
$ rpmverify kernel-core-4.18.9-100.fc27.x86_64
.M....... g /boot/System.map-4.18.9-100.fc27.x86_64
.M....... g /boot/initramfs-4.18.9-100.fc27.x86_64.img
Vzhledem k tomu, že bootuji mašinu jen a POUZE po upgrade kernelu, tak by to mělo jet vždy na novém a čistém kernelu, tedy pokud přátelé mistra L něco nenacpali rovnou do distribučního kernelu, což mi přijde poněkud amatérské. Používám moduly z distribuce, nic vlastního nebo nvidia blob atd. Jak mám poznat, že mezi těmi šedesáti moduly je nějaký atypický? Od pohledu mi přijde atypická nejmíň polovina, samé podivné zkratky, Jak mám poznat, že mezi těmi šedesáti moduly je nějaký atypický? Od pohledu mi přijde atypická nejmíň polovina, samé podivné zkratky,Preto je spravca serveru praca a nie len konicek ;) ... Skratime cas ... nainstaluj si cisti instalacii a budes mat skoro 100% istotu.
Jak jste přišel na to, že je "neexistující"? Podle whois patří "baud linker network co., limited" z Hong Kongu. Takže nejspíš nějaký script kiddie.
Pomlčka místo čísla/jména procesu znamená, že (a) ten socket je jádra nebo (b) proces už ho zavřel. Nechce se mi dohledávat, kdy přesně se nový socket přiřadí procesu, ale je dost pravděpodobné, že v tomhle okamžiku (ještě nebyl dokončen three-way handshaking) to ještě není - vlastně to dost možná ještě pořád je request socket.
Takže jediná zajímavá otázka je, proč nevidíte ty SYN packety, na které je to odpověď, ale to je nejspíš tím, že jste si logovací pravidlo přidal jen do chainu OUTPUT
.
fakt, že má někdo zaregistrovaný nějaký rozsah ip přece neznamená, že konkrétní adrese nějaka služba skutečně žije
Vy jste napsal "neexistující IP", ne "adresa, na které neběží žádná služba".
SYN pakety jsem neviděl, pravda, ani jsem je nelogoval.
Pokud s jistotou nevíte, že žádné nebyly, princip Occamovy břitvy radí začít spíš hypotézou, že to je opravdu odpověď na SYN zvenku, než předpokládat, že váš systém posílá SYNACK pakety sám od sebe.
a odpovídá můj apache
Možná jsem to včera nenapsal dost jasně, takže to zkusím teď. V téhle fázi ještě není spojení navázané, takže Apache s tím nemá nic společného. Ten jen zavolal listen()
a accept()
, ale dokud nebude dokončen "3-way handshaking", je to zcela v režii jádra a accept()
se nevrátí.
mi není jasné, proč se to ukazuje jen po rebootu (nebo restartu apache), jen z jedné adresy a po několika sekundách to skončí
Těžko říct. Otázka je, jestli se to nárazově nestává i jindy, jen jste si toho nevšiml. Nebo to může souviset s nastavením paketového filtru nebo něčeho jiného.
Nejdřív napíšete
Pokud na portu 80 spustím regulérní httpd.service, tak mi ss samozřejmě napíše, že se jedná o apache.
a potom zase
popsané chování se objevilo po startu httpd.service, což je apache
Tak poslouchá tam ten apache nebo ne? Co je to "regulérní" a "neregulérní" http.service
? Jestli chcete poradit, tak napište pořádně, co děláte a jak to máte nastavené; na hru na schovávanou není nikdo zvědavý (ta adresa 147.111.111.111 je, předpokládám, také vymyšlená).
Tiskni
Sdílej: