abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.5. 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 549 hlasů
     Komentářů: 25, poslední včera 20:12
    Rozcestník

    Dotaz: Neznámé soubory na externím nosiči

    5.10.2018 14:15 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
    Neznámé soubory na externím nosiči
    Přečteno: 513×

    Používám Linux. V roce 2015 jsem si koupil USB externí pevný disk, vymazal jsem z něj zbytečné soubory, jako je manuál, nějaký program pro Windows a podobně, a tyto věci jsem si pro jistotu před tím okopíroval do počítače a vypálil. Externí disk byl potom nejspíš prázdný. V tom externím disku jsem si vyrobi složku moje-data a do ni jsem si nakopíroval z počítače všechny svoje uživatelské data, ať mám zálohu.

    Potom byl nějakou dobu (únor2018 až září 2018) můj počítač mimo provoz a zrovna jsem potřeboval něco na svých zálohovaných datech upravit a neměl jsem čas čekat, až se počítač opraví, měl jsem hodně práce. Tak jsem si koupil notebook s Windows 10, protože jsem si nemohl vybírat. Data z externího diku, na kterých jsem potřeboval dělat, jsem si uložil do toho notebooku a udělal na těch souborech všechno, co jsem potřeboval. Bylo to v únoru 2018.

    V září 2018 jsem byl hotový, tak jsem připojil ten externí disk k notebooku a všechny upravené data jsem uložil na ten externí disk a data, které byly na tom externím disku už zbytečné, jsem vymazal z toho disku.

    Už konečně ten počítač s Linuxem funguje, a něco z toho externího disku jsem ukládal do počítače. Než jsem začal, všiml jsem si, že je na tom externím disku něco navíc kromě složky moje-data, ve které jsou moje soubory a složky. Mimo složku moje-data jsem našel:


    složka Srecycle.bin (přeškrknuté S) a v ní všechen odpad, krerý jsem z toho externího disku vyhazoval, jak jsem dělal na tom notebooku. Datum vzniku to ukazuje únor 18.
    Složka System Volume Information, datum vzniku ukazuje září 2018. V ni soubory IndexerVolumeGuid prostý text a WPSettings.dat typ neznámý. Oba datum změny 14.9.2018.
    Soubor ._O(čtvereček místo O, které jsem si tady vymyslel) a datum 8.11.2011
    Soubor ._autorun.inf a datum 24.11.2010 prostý text
    Soubor .DS_Store neznámý typ a datum 25.6.2012
    Soubor .icon.ico typ ikona MS Windows datum 24.11.2010
    Soubor .VolumeIcon.icons neznámý a 24.11.2010.

    Co to jsou za soubory a složky mimo moji složku. Od kud se vzaly. Můžu je vymazat, aniž bych se musel bát, že přijdu o data v moji složce, nebo že se v te moji záloze něco zneprovozní?

    Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Řešení 1× (tomvec)
    Josef Kufner avatar 5.10.2018 14:30 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Neznámé soubory na externím nosiči
    Je to běžný bordel, který si tam různé služby ve Windows dávají. Něco asi zbylo po prvotním promazání – ve Windows to asi byly skryté soubory.

    $recycle.bin je „Koš“. Co vyhodíš, to tam je přesunuto (což je velmi levná operace) a teprve když dochází místo na tom disku, tak se to skutečně maže. V klidu to můžeš smazat – je tam to, co jsi v únoru smazal.

    Ten zbytek jsou nějaká nezajímavá metadata, co ti nejspíš nebudou chybět – na Linuxu určitě ne, na Windows si pak třeba indexer osahá ten disk znovu.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    5.10.2018 17:01
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Neznámé soubory na externím nosiči
    skrytý komentář Náš administrátor shledal tento komentář závadným.

    konspirační teorie

    Zobrazit komentář
    6.10.2018 11:02 DWD | skóre: 18 | blog: papiry
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Neznámé soubory na externím nosiči
    A zajímavé je i to, že některé přebytečné soubory pochází z doby, kdy jsem ani ten externí disk, ani ten notebook neměl, dokonce ani neexistoval Windows 10. To je vidět ve vlastnostech těch souborů - datum poslední úpravy. A to ikdyž nemluvím o souborech v "recyclebinu".
    Jsem kretén, který ví lautr hovno o Linuxu a o počítačích vůbec.
    k3dAR avatar 6.10.2018 13:22 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Neznámé soubory na externím nosiči
    na tom neni nic zajimaveho, proste tam vyrobce a/nebo OS nahral soubory se starsim datem upravy...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.