Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ještě jednou dobrý večer všem,
jak vyplývá z nadpisu, mám Samsung GALAXY S8+ a rád bych do něj flešl nějakou jinou ROM, než jaká tam je z výroby. Jde mi hlavně o to, abych neměl v mobilu backdoor a aby mě někdo nešmíroval. I když úplně tomu asi zamezit nepůjde. Taky je pro mě důležité, abych si pak v mobilu mohl nastavit černé pozadí a bílý font (i v prohlížeči). Aby se dala nastavit velikost fontu na velmi velký (systém, zprávy, telefonní seznam) a aby šly zvětšit ikony a odebrat popisky pod nimi. Můžete někdo něco doporučit? Koukal jsem na YouTube na Ubuntu Touch a zrovna to se mi moc líbilo. Jen nevím, jestli by to šlo přizpůsobit tak, jak potřebuji?
Pro ilustraci přikládám 4 fotky, jak by to mělo vypadat.
Řešení dotazu:
Díky za info.
Já právě hledá něco čistého s otevřeným zdrojovým kódem.
Čau
budeš tu teď chvíli, potřeboval bych poradit (přechod na Linux)?
Ne!
Založím nové vlákno.
Vím, že jsi tu pár dní nebyl. Však jsem tě taky už vyhlížel :)
Já vím, jak funguje root. Na Huawei Ascend G300 jsem jej měl. Je to paráda. Má to podle tebe cenu takto řešit? Když nejsou k dispozici zdrojáky, co ty víš, co mobil někam odesílá?
Tak do toho tedy půjdu. Rootnu si founa.
Kdysi jsem si root užíval poměrně dlouho a telefon šlapal jak švýcarské hodinky. Pak jsem do něj ale dal CWM a do 14 dní bylo po něm. Trochu se toho bojím, ale něco takového bych chtěl. Obnovíš tovární, vše nainstaluješ a odladíš a uděláš zálohu. Pak jen obnovuješ, paráda! Co bys radil? Vím, že je ještě TWRP, ale zkušenost nemám.
Obnovíš tovární, vše nainstaluješ a odladíš a uděláš zálohu.Obnovíš tovární, udelas root, odstranis nechtene z /system, vše nainstaluješ a odladíš a uděláš zálohu.
Oficiální, houby!?
Když uděláš při rootu chybu, tak musíš čekat 7 dní. V tom návodu je taky uvedeno, že máš stáhnout 6 souborů - díval jsem se na TWRP a je podstatně novější. Co myslíš, měl bych použít tu novější z toho návodu na root, nebo (jestli to jde) tu tvoji oficiální starší?
Jsem se zmýlil. To není TWRP, ale ta app. Nepodíval jsem se na název souboru, ale jen na datum vydání. Aby ta app šla nainstalovat, tak vyžaduje roota. A toho zase udělám tak, že přes Odina flešnu tu TWRP a pak lze do zařízení zkolpírovat zip a v install menu TWRP jej spustit a rootnout mobil.
Ten návod mi taky přijde divnej. Antivir mi dokonce zablokoval přístup na tu stránku. Budu se držet tohoto. Tady se nic o 7 dnech vůbec nepíše. Kdo ví, co to bylo za návod. Komenty můžou být klidně falešné.
Navíc teď koukám, že dle návodu na xda stačí stáhnout jen 4 soubory.
Edit: 5 souborů.
Ahoj NN,
to určitě ano, jenomže problém je s ROM, takže je to asi pasé.
Tak jsem si postahoval vše potřebné a začal si na xda číst co a jak. A hned z kraje jsem si všiml věty: „KNOX will be tripped once you flashed custom binaries to your phone.“ Když jsem si pak přečetl tento článek, tak mě to od rootu docela odradilo
Člověče, to mě teda hodně překvapilo. A cena je úplně někde jinde. Já, pokud si budu kopovat nový mobil, tak až tak za 3,5 roku. Tenhle mám asi 1,5 roku a zatím fakt šlape. Hlavně se mi líbí displej. U té eFJedničky bych se trochu obával, že na slunci bych na něj neviděl. Ale zase si tam dáš čistou ROMku.
jinak sem zvedavej, kdy nejakej vyrobce se odvazi jit jeste dal a to tak ze vychozi recovery bude oficialne a vyrobcem podporovane TWRP
No já se spíš divím, že už to dávno nedělají.
Jinak ten telefon je fakt dobrej ty jo. A za ty peníze fakt paráda.
pokud ma takovou specialitu tak je to otazka zda nezustat bez root a jen nezkusit nektere aplikace v nastaveni deaktivovat ...
No jasně, root jsem s ohledem na tohle zavrhl. Deaktivace aplikací je první věc co dělám, když poprvé (nebo po továrním) vidím home screen. Naštěstí mě jde deaktivovat vše, co potřebuji (Filmy Play, Hudba Play atd.).
Tiskni
Sdílej: