Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Dobrý večer všem,
        definitivně jsem se rozhodl, že z bezpečnostních důvodu přejdu na Linux jako na svůj primární systém. Hodlám to udělat jak na desktopu, tak na notebooku. Rozhodl jsem se pro Debian. Chtěl bych docílit toho, abych měl jak na pc, tak na ntb zašifrovaný systémový SSD disk, který by měl být rozdělen na /, /var a /home. V systémech bych pak chtěl mít KVM, protože kvůli jedné aplikaci nemůžu Windows zcela opustit - Wine tu aplikaci zobrazuje nepřijatelně. Tady je pár otázek, které mám a budu rád, když poradíte:
        Jinak velice rád uvítám jakoukoliv dobrou radu.
Řešení dotazu:
Pokud máš dost paměti, tak stačí jeden oddíl. Pokud chceš provozovat virtuál, můžeš si udělat pro sichr na každém z těch disků swap ...
Na obou strojích mám 16 GB RAM, takže podle mne paměť stačí.
Sdílení souborů mezi dvěma zařízeníma je lepší řešit spíš přes externí NAS a nějaké NFS nebo CIFS. Jinak se to dá řešit na úrovni aplikace, ale je to oser.
Na to teď nemám finance. Mně prostě stačí, že když např. v desktopu vytvořím nějaký soubor, tak se syncne na ten síťový disk a při spuštění ntb se do toho ntb stáhne. Takže chci vlastně mít stejné soubory v obou strojích a na tom síťovém disku. A taky alespoň využiju RPi, které má navíc nízké provozní náklady.
Rozdělení na /, /var a /home je zbytečné, ale nic tomu nebrání.
Před pár dny jsem tady četl, že se někomu docela rychle zaplňoval disk daty. Blaazen v tom vláknu podotkl podle mě docela dobrou věc.
No, já tomu nerozumím tak jako ty, ale viděl bych to cirka nějak takto:
/ 30 GiB /var 1 GiB /home 434 GiB
Co ty na to?
Tak mě na těch prá GiB vůbec nezáleží. Klidně můžu mít /var
velké 10 GiB. Žádný problém. A /home
bych tedy sundal na 20 GiB. Na data budu mít sejně pořád mnohem více prostoru, než potřebuji.
Každopádně díky za rady.
A ještě se tě zeptám: Jak ti rolling update šlape? Je to spolehlivé? Mě právě na Debianu Stable mimo jiné láká ta konzervativnost a odladěnost.
3D hry instalovat nebudu. Data zálohuji na druhý disk, který je v pc (plotnový).
S tím / narozdíl z vyhazováním svých dat z /home bude brzo problém, fakt.
Proč?
Já si teda s Linuxem „hraju“ teprve asi tři roky, ale nikdy se mi nestalo, že by systém přesáhl 15 GB. Tedy nutno podotknout, že data jsem kvůli dual bootu měl sdílená s Windows na datové partyšně, takže v /home
jsem nic neměl, ale přes 15 GB jsem prostě nikdy nešel. Nechápu, čím myslíš, že by se mohl 30 GiB /
zaplnit?
... Ale jinak je s tím spíš otrava ...
Josefe, mohl bys mi prosím tě vysvětlit, jaké jsou s tím ještě problémy krom toho, když netrefíš velikost oddílů?
Tak dám /var
20 GiB a hotovo. Místa mám k dispozici přehršle. Nebo mám ještě raději přidat?
nobody,
dám hodně na tvůj úsudek. Co bys udělal na mém místě? Např. ext4+LUKS+LVM, nebo btrfs+LUKS? Mě se fakt líbí, že nepřijdeš o data. Ale má to jistě spoustu dalších aspektů.
Zbytečné opičky. Btrfs snapshoty si můžeš klidně čas od času promazat sám. A pokud neděláš často velké změny, tak ti ani nezaberou moc místa. A co je velká změna? Stáhneš pár filmů, mezi tím uděláš několik snapshotů. filmy sice smažeš. Ale ve snapshotech ti straší dál.
Kdybys měl ale /home
jako subvolume, tak by to bylo v pohodě, ne?
Tak to je pohodička, ne?
Přesně to mám v plánu.
Klidně můžu dát na /
30 GiB a na /var
30 GiB. Pohoda! Nebo klidně i víc.
Akorát tedy přemýšlím o tom, jak to bude s TRIMem? Když vytvořím zvláštní oddíl pro /var
, tak aby se data na SSD nezapisovala stále do stejných buněk, nebo jak se tomu říká?
Tak to je fajn, díky.
… který by měl být rozdělen …
Proooooooooooooooooooooooooooooooooč? Zásada číslo 1: Nedělit, nedělit, nedělit. A když se to provalí, tak zase nedělit. Tohle dělení je nakažlivá choroba z 90. let minulého století, která v dnešní době prostě nedává smysl.
Nedávno mi při instalaci Debianu na externí disk instalátor hlásil, že při vytváření oddílů došlo ke špatnému zarovnání a vytvořil mi oddíly tak, že na začátku disku bylo relativně dost volného místa.
Oddílům je dobré se vyhnout. Na UEFI je doporučený počet oddílů 2 (UEFI FAT a zbytek); na starém BIOSu jeden jediný. Pak se člověk vyhne většině překvapení kolem zarovnání dat.
Chci šifrovat celý disk. Musím použít LVM?
Ne. Na šifrování je LUKS. LVM nemá s šifrováním nic společného.
Pokud ne, je lepší jej použít, nebo ne?
Ne. Čím méně vrstev, tím lépe. Na desktopu a notebooku je počet use case pro LVM spočitatelný nikoliv na prstech jedné ruky, nýbrž jedním prstem. V drtivé většině případů není LVM potřeba.
Když nainstaluji Debian např. na desktop, půjde pak s ohledem na šifrování vytvořit zálohu Clonezillou a obnovit jí na druhý stroj?
Nevím, co je clonezilla. Na zálohy je rsync
. Tím půjde vytvořit cokoliv kdekoliv odkudkoliv kamkoliv. Pokud jde o nízkoúrovňové zálohování disků, LUKS kontejner v souboru lze (přes loopback, příkaz losetup
) otevřít naprosto přesně stejným způsobem jako LUKS kontejner v diskovém oddíle.
Chci mít v pc i ntb stejná data. Syncuji tedy obousměrně oba stroje na síťový disk, který je zapojen do Raspberry s Raspbianem. Půjde nějak nastavit, aby např. při startu desktopu probudil desktop Raspberry a nějaký skript s heslem v desktopu by zadal heslo do RPi, to by naběhlo a v RPi by byl další skript, který by odemčel šifrovaný síťový disk, provedla by se sync a při vypnutí desktopu by se opět vše vypnulo?To první samozřejmě jde.
To druhé, tedy automatické vypínání, je podivný nápad, ke kterému může být těžké najít řešení. Systémy unixového typu jsou optimalizované na maximální uptime a spolehlivost. Nejsou stavěné na to, by se náhodně na povel vypínaly. K tomu vypínání neexistuje důvod, pokud k tomu stroji nezíská přístup nepřítel s kapalným plynem. A pokud takový nepřítel existuje … no, pak není snadné se s tou hrozbou vypořádat v amatérských podmínkách a možná je pak stejně všechno fuk.
Nějaké kloudné argumenty by byly, nebo se jen snažíš napodobit místní anonymy?
… který by měl být rozdělen …Proooooooooooooooooooooooooooooooooč? Zásada číslo 1: Nedělit, nedělit, nedělit. A když se to provalí, tak zase nedělit. Tohle dělení je nakažlivá choroba z 90. let minulého století, která v dnešní době prostě nedává smysl.
Když jsem instaloval Windows, tak jsem si rozdělil disk na oddíl pro Winloader, oddíl pro systém (C:) a datový oddíl (D:). Po nainstalování systému jsem provedl zálohu celého disku. Pak jsem nakopíroval data na datový oddíl a zašifroval zaváděcí a systémový oddíl. Když se Windows rozbily, mohl jsem rovnou ze zálohy obnovit zaváděcí oddíl a systémový oddíl a datům se nic nestalo. Kdybych neměl datový oddíl, tak bych musel nabootovat z Live, zkopírovat data, což by trvalo, pak obnovit systém a pak ta data nakopírovat zpátky. Takže z tohoto důvodu. I když v nevím, jestli by to v Linuxu takto šlo. U Windows můžeš šifrovat až po instalaci, takže si můžeš udělat zálohu a pak teprve šifrovat. V Linuxu to takto myslím nejde a nevím, jestli by šlo vytvořit obnovitelnou zálohu šifrovaného disku.
Teď si ale uvědomuji, že by to takto řešit už možná ani nebylo potřeba. Tenkrát jsem moc nezálohoval a nesyncoval. Udělal jsem zálohu vždy ručně např. jednou za 3 měsíce. Takže tenkrát hrozila ztráta dat a bylo výhodnější oddělit data od systému. Dnes mám nastavenou synchronizaci dat na síťový disk, která se provede vždy po startu stroje (několikrát denně) a ještě mám nastaveno, aby se mi dvakrát týdně provedla přírustková záloha na zálohovací disk, který mám v pc. A ještě se data ze síťového disku syncují do notebooku, takže dnes ztráta dat asi nehrozí a možná bych tedy disk dělit nemusel.
Ale když o tom přemýšlím, tak mít oddělený /var
by mohlo být užitečné, když se ti právě něco zblázní a genaruje to log za logem. Nedávno tu někdo psal, že mu to za den zaplnilo celý disk. Takhle by to zaplnilo pouze oddíl /var
.
A taky kdybych při obnovení systému ze zálohy nemusel obnovovat data, protože by byla sólo na /home
, tak by se zbytečně neničil SSD disk.
Já vlastně dynamický oddíl na nic nepotřebuji. Jde mi hlavně o spolehlivost. Pokud to bude bez LVM stabilnější, tak to preferuji a nevadilo by mi, i kdybych musel zadávat heslo vícekrát.Pokud ne, je lepší jej použít, nebo ne?Ne. Čím méně vrstev, tím lépe. Na desktopu a notebooku je počet use case pro LVM spočitatelný nikoliv na prstech jedné ruky, nýbrž jedním prstem. V drtivé většině případů není LVM potřeba.
Já vlastně dynamický oddíl na nic nepotřebuji.
Ten nepotřebuje nikdo; dynamickou alokaci místa má na starosti filesystém, ideálně Btrfs. Tam si člověk může vytvářet subvolumes a další libůstky, aniž by si předem nějak dělil disk. Dělení disku vždy nakonec znamená, že někde nebude místo, když ho uživatel potřebuje, a někde se naopak bude místem plýtvat. Proto byly někdy v 60.–70. letech vynalezené filesystémy, aby se s místem dobře hospodařilo, ale bohužel to trvalo až do 21. století, než se dostaly do současné podoby (ZFS, Btrfs), která s místem opravdu rozumně hospodaří a zároveň umí pracovat s dnešními velikostmi disků [TB], která s sebou nese silent data corruption a další zajímavosti..
Jde mi hlavně o spolehlivost. Pokud to bude bez LVM stabilnější, tak to preferuji a nevadilo by mi, i kdybych musel zadávat heslo vícekrát.
Bez LVM nebude nic stabilnější; o to vůbec nejde. U Linuxu není potřeba řešit otázku, jestli je nějaká abstrakce nad úložištěm stabilní. Je. Prostě je. Jediná otázka je, jak flexibilní je takové využití volného místa a jestli nabízí něco zajímavého navíc. Například opravdový RAID (ne pouze AID), dynamickou alokaci místa bez jakéhokoliv explicitního zásahu atd. Obojí nabízí například Btrfs, zatímco LVM nic z toho nemá. (Zdánlivě má RAID, ale ve skutečnosti jde pouze o AID, který se rozsype při první silent data corruption.)
Když jsem instaloval Windows, tak jsem si rozdělil disk na oddíl pro Winloader, oddíl pro systém (C:) a datový oddíl (D:). Po nainstalování systému jsem provedl zálohu celého disku. Pak jsem nakopíroval data na datový oddíl a zašifroval zaváděcí a systémový oddíl. Když se Windows rozbily, mohl jsem rovnou ze zálohy obnovit zaváděcí oddíl a systémový oddíl a datům se nic nestalo. Kdybych neměl datový oddíl, tak bych musel nabootovat z Live, zkopírovat data, což by trvalo, pak obnovit systém a pak ta data nakopírovat zpátky. Takže z tohoto důvodu. I když v nevím, jestli by to v Linuxu takto šlo. U Windows můžeš šifrovat až po instalaci, takže si můžeš udělat zálohu a pak teprve šifrovat. V Linuxu to takto myslím nejde a nevím, jestli by šlo vytvořit obnovitelnou zálohu šifrovaného disku.
Na úrovni filesystému můžeš zálohovat a šifrovat cokoliv. Například v Btrfs si můžeš udělat atomický snapshot filesystému a z něj pak pomocí rsync
všechno zazálohovat na jiný (nejlépe šifrovaný) filesystém, třeba NFS4 někde na síti, externí disk nebo tak.
Pokud jde o nízkoúrovňovou fyzickou zálohu celého disku, jak už jsem psal, pomocí LUKS můžeš otevřít loopback soubor s obrazem toho disku stejným způsobem, jakým bys otvíral normální disk. Jenom je otázka, proč něco takového dělat, když fyzické zálohování disku s sebou zbytečně bere i volné místo.
Teď si ale uvědomuji, že by to takto řešit už možná ani nebylo potřeba. Tenkrát jsem moc nezálohoval a nesyncoval. Udělal jsem zálohu vždy ručně např. jednou za 3 měsíce. Takže tenkrát hrozila ztráta dat a bylo výhodnější oddělit data od systému. Dnes mám nastavenou synchronizaci dat na síťový disk, která se provede vždy po startu stroje (několikrát denně) a ještě mám nastaveno, aby se mi dvakrát týdně provedla přírustková záloha na zálohovací disk, který mám v pc. A ještě se data ze síťového disku syncují do notebooku, takže dnes ztráta dat asi nehrozí a možná bych tedy disk dělit nemusel.
tar --listed-incremental
je taky možnost, pokud jde o přírůstkové zálohy.
Ale když o tom přemýšlím, tak mít oddělený/var
by mohlo být užitečné, když se ti právě něco zblázní a genaruje to log za logem. Nedávno tu někdo psal, že mu to za den zaplnilo celý disk. Takhle by to zaplnilo pouze oddíl/var
.
To vůbec není potřeba. Btrfs umí kvóty na úrovni subvolume. Takže /var
může být omezený na určitou velikost, ale když člověk jednoho dne potřebuje zazálohovat a transformovat tu jednu obrovskou PostgreSQL databázi ve /var
, povolení dalšího místa je triviální záležitost, jeden příkaz, hotovo. Žádné složité změny velikostí oddílů a filesystémů v nich. Proto vždycky doporučuji: nedělit.
A taky kdybych při obnovení systému ze zálohy nemusel obnovovat data, protože by byla sólo na /home
, tak by se zbytečně neničil SSD disk.
Ano. Přesně k tomu slouží subvolumes a Btrfs send / receive. A nevyžaduje to žádné a priori dělení disku. Kořen může být subvolume (což je super pro sdílení jednoho filesystému mezi několika distribucemi na tomtéž počítači, pokud to uživatel chce), /home
může být subvolume, /var
by měl být subvolume, /etc
by mohl být subvolume, třeba pro účely nějakého zálohování a snapshotování, atd.
Přesvědčil jsi mě. Disk tedy dělit nebudu a půjdu do btrfs a subvolumes
Tady mi Aleš Kapica radí, abych (snad to chápu dobře) navedl na temp místo diskového oddílu ramdisk. Na obou strojích mám 16 GB RAM a ani náhodou je nevyužívám. Co ty na to, udělat to takto?
Dúfam, že si najdeš aj technicku podporu pre dynamické filesystémy.
/etc/fstab
:
none /mnt/ram tmpfs size=3G 0 0
none
neznamená vůbec nic – jen vyplňuje 1. sloupec, kde je který disk připojit (můžete si tam napsat cokoliv).
/mnt/ram
je kam to připojit (tu RAM). Pro Vás to bude /tmp
.
tmpfs
je typ filesystému (tenhle dynamicky alokuje místo v RAM a dovoluje swapování). Existuje i ramfs
, který určitě nechcete, protože nepodporuje swap, nemá omezenou velikost a jsou tu asi i jiná omezení.
size=3G
jsou možnosti oddělené čárkou. Výchozí size
(tedy omezení velikosti) je půlka RAM. Pro /tmp
asi chcete něco jako size=12G,mode=1777
, kde 1777 jsou oprávnění. 1 je tzv. sticky bit, což znamená že přistupovat (např. mazat) smíte jen ke svým souborům a když je vytvoříte, jsou automaticky vaše. 777 znamená, že smí přistupovat kdokoliv.
První nula souvisí s programem dump
(nepoužívat) a druhá souvisí s kontrolou FS (nekontrolovat).
Dá se to použít na jakémkoliv počítači, protože tmpfs použije swap místo RAM, když je třeba.
Díky, díky, díky :)
A dá se to tak použít na LVM+LUKS+ext4?
Vše jsem v /etc/fstab
nastavil pesně podle tvého návodu a zdá se, že to funguje :) Jen v /tmp
byly kromě ram
vidět i nějaké 4 adresáře. Tak jsem je smazal, rebootoval a po naběhnutí systému tam zase byly 2 adresáře - ssh-něco a pulse-něco. To je v pořádku? Já právě myslel, že se tam nic nebude ukládat a vše bude v té paměti.
Však jo, je to v paměti. Odpoj /tmp a zmizí to. Připoj a už se to nevrátí.
Ať dělám co dělám, nedaří se mi to. Mohl bys mi sem prosím tě dát příkazy (syntax)?
Ale stejně - proč bys to dělal?
No, to co se mi na /tmp/ram
líbilo a to proč jsem se rozhodl to takto používat bylo to, že je to rychlejší a že se noopotřebovává SSD. A tak bych chtěl, aby bylo VŠECHNO v /tmp/ram
, a ne něco v /tmp/ram
a něco v /tmp
. To IMHO postrádá logiku.
/etc/fstab
obsahuje tohle (část s /tmp):
none /tmp tmpfs size=16G,mode=1777 0 0
Ale stejně – proč bys to dělal?
Samozřejmě máš pravdu. Špatně jsem pochopil řádek o připojném bodu a místo /tmp
jsem do /etc/fstab
zadal /tmp/ram
a pak mi vadilo, že v /tmp
je něco mimo adresář /ram
. Už jsem to opravil a je to v pořádku.
P.S.: Základní rozdíl mezi /tmp na blokovém zařízení oproti RAM je v tom, že se jeho obsah po restartu zahodí. Takže pokud máš zvyk si něco odkládat do /tmp na někdy, tak o to přijdeš. Na druhou stranu se ti nestane, že by se ti kvůli nahromaděným blbostem v /tmp zapráskal disk.
To se mi na tom právě líbí.
/tmp
a ne /tmp/ram
Ten nepotřebuje nikdo; dynamickou alokaci místa má na starosti filesystém, ideálně Btrfs. Tam si člověk může vytvářet subvolumes a další libůstky, aniž by si předem nějak dělil disk. Dělení disku vždy nakonec znamená, že někde nebude místo, když ho uživatel potřebuje, a někde se naopak bude místem plýtvat. Proto byly někdy v 60.–70. letech vynalezené filesystémy, aby se s místem dobře hospodařilo, ale bohužel to trvalo až do 21. století, než se dostaly do současné podoby (ZFS, Btrfs), která s místem opravdu rozumně hospodaří a zároveň umí pracovat s dnešními velikostmi disků [TB], která s sebou nese silent data corruption a další zajímavosti..
A načo je dobré dynamické alokovanie priestoru. Jedine na zdržovanie disku.
Bez LVM nebude nic stabilnější; o to vůbec nejde. U Linuxu není potřeba řešit otázku, jestli je nějaká abstrakce nad úložištěm stabilní. Je. Prostě je. Jediná otázka je, jak flexibilní je takové využití volného místa a jestli nabízí něco zajímavého navíc. Například opravdový RAID (ne pouze AID), dynamickou alokaci místa bez jakéhokoliv explicitního zásahu atd. Obojí nabízí například Btrfs, zatímco LVM nic z toho nemá. (Zdánlivě má RAID, ale ve skutečnosti jde pouze o AID, který se rozsype při první silent data corruption.)
Stabilnejšie to bude, pretože menej kódu kde môže byť chyba.
Pokial viem tak RAID by nemal porušiť data na druhom disku pokial sa nové data nezapíšu. Porušenie dát môže nastať v prípade, že sa dá synchronizácia poľa ale toto pravdepodobne závisi na správcovy. Ale keď správca vynutí znovu zaradania disku do poľa ale tam je navine ta osoba nie nástroj ako taký.
Na úrovni filesystému můžeš zálohovat a šifrovat cokoliv. Například v Btrfs si můžeš udělat atomický snapshot filesystému a z něj pak pomocí
rsync
všechno zazálohovat na jiný (nejlépe šifrovaný) filesystém, třeba NFS4 někde na síti, externí disk nebo tak.Pokud jde o nízkoúrovňovou fyzickou zálohu celého disku, jak už jsem psal, pomocí LUKS můžeš otevřít loopback soubor s obrazem toho disku stejným způsobem, jakým bys otvíral normální disk. Jenom je otázka, proč něco takového dělat, když fyzické zálohování disku s sebou zbytečně bere i volné místo.
Bude potom možné aj použiť nástroj, ktorý hladá súbory na základe znakov daného typu súboru ?
To vůbec není potřeba. Btrfs umí kvóty na úrovni subvolume. Takže
/var
může být omezený na určitou velikost, ale když člověk jednoho dne potřebuje zazálohovat a transformovat tu jednu obrovskou PostgreSQL databázi ve/var
, povolení dalšího místa je triviální záležitost, jeden příkaz, hotovo. Žádné složité změny velikostí oddílů a filesystémů v nich. Proto vždycky doporučuji: nedělit.
A čo keď ta kvôta zlyha ?
Ano. Přesně k tomu slouží subvolumes a Btrfs send / receive. A nevyžaduje to žádné a priori dělení disku. Kořen může být subvolume (což je super pro sdílení jednoho filesystému mezi několika distribucemi na tomtéž počítači, pokud to uživatel chce),
/home
může být subvolume,/var
by měl být subvolume,/etc
by mohl být subvolume, třeba pro účely nějakého zálohování a snapshotování, atd.
A znova to premiešavanie dát s systémom.
@Josef Kufner&Aleš Kapica:
Když jsem četl o nedostatcích btrfs, bál jsem se ho použít. Ale na druhou stranu si říkám, že když mi jej oba doporučujete, tak vám asi šlape dobře. Asi to tedy zkusím.
Vandrovník mě nahlodal pro LVM. Šlo by tedy:
/home
?/temp
navedu ramdisk? Už při instalaci?/boot
. Půjde nějak s využitím LVM udělat, aby bylo šifrované vše? Nedávno mi k3dAR pomáhal udělat šifrovanou flešku s Mintem, která byla EFI/Legacy a tam bylo šifrované vše.Nešifrovaný /boot je rozumná volba, neboť Grubu to šifrování moc nejde (nabootuje, ale trvá mu to dloooouho).Netroufnu si oponovat, protože tvoje a moje znalosti, to je jako sto a jedna, ale ta šifrovaná fleška co mám (USB 3.0) mi bootuje ralativně rychle a přitom to odemyká GRUB.
Určitě chceš bootovat po UEFI, ale bez Secure Bootu. Na legacy bootování se vybodni. Takové nastavení ochrání tvá data před zlodějem, ale na evil maid útok to chce rozchodit Secure Boot a mít všechno podepsané. To si ale nech na dlouhé zimní večery.Ne, nespletl jsem se. Měl jsem na mysli opravdu Legacy. Mám totiž takovou divnou MB (Gigabyte Z170-D3H). V BIOSu se sice dvě položky dají přepínat UEFI/Legacy, ale nikdy v životě se mi nepovedlo nic nainstalovat jako UEFI. A Secure Boot už vůbec nemá. To mě právě dost štve, jinak bych samozřejmě bez váhání šel do UEFI&Secure Boot. Che, a to je ta MB stará jen něco přes 3 roky. Vždy, když jsem instaloval do dual bootu Mint a spustil jsem instalaci jako UEFI, tak mi to psalo, že FW tohoto počítače spustil instalaci v režimu kompatibility a že na pc je další OS a jestli budu dál pokračovat v instalaci, tak že pravděpodobně jeden ze systémů nepůjde zavést. I když teď si uvědomuji, že to bylo vždy možná tím, že jsem (asi) neměl Windows nainstalované jako UEFI, nevím.
Nešifrovaný /boot je rozumná volba, neboť Grubu to šifrování moc nejde (nabootuje, ale trvá mu to dloooouho).Tak jsem ti to Josefe změřil. Zadal jsem heslo a doba od stisknutí enteru po objevení se plochy odpovídá 27 vteřinám. To bych řekl, že je hodně slušné, když ještě vezmu v potaz, že jde o flešku 3.0 s max. rychlostí čtení 80 MB/s. SSD mi čte 540 MB/s. To by teda byl fofr :) Teď se mi s tím nechce šachovat, ale zítra sundám kšandy z SSD, aby na mě instalátor zase nekřičel a zkusím spustit instalaci Linuxu s UEFI. To jsem zvědavý. Tak zatím ...
Zadal jsem heslo a doba od stisknutí enteru po objevení se plochy odpovídá 27 vteřinám.Však říkám, že to trvá dlouho.
Šifrování je podle mého názoru obsese. Většinou jste spíš naopak rádi, když toho máte minimum co vám v případě nějaké havárie brání při záchraně dat.Pokud se jedná o notebook nebo telefon, který se nosí všude možně a je reálné riziko, že ho někdo ukradne, tak je to docela opodstatněná obava a rozumné řešení. Navíc instalátor i zbytek systému s tím počítá a funguje to zcela bez problémů (alespoň na Debianu). Jediné co, tak to stojí trochu výkonu.
Možná jsem naivní, ale řekl bych, že vybrakování mých dat je mimo rozsah mentálních schopností těch, co tyhle věci kradou. A u projektů, v režimu utajení by mělo takové zařízení vždy fungovat pouze jako tenký klient. Vaše osobní data jsou zcela nezajímavá a v případě krádeže o ně přijdete ať je disk šifrovaný, nebo ne. Prohlížet si je z dlouhé chvíle nejspíš nikdo nebude. Na to není čas.Šifrování je podle mého názoru obsese. Většinou jste spíš naopak rádi, když toho máte minimum co vám v případě nějaké havárie brání při záchraně dat.Pokud se jedná o notebook nebo telefon, který se nosí všude možně a je reálné riziko, že ho někdo ukradne, tak je to docela opodstatněná obava a rozumné řešení. Navíc instalátor i zbytek systému s tím počítá a funguje to zcela bez problémů (alespoň na Debianu). Jediné co, tak to stojí trochu výkonu.
Původně jsem se do této debaty mezi tebou a Alešem nechtěl pouštět, protože jsem si nebyl jistý, jestli by to bylo k dobrému, ale když jste to tu tak rozvířili, tak bych zde rád uvedl, že to vidím de facto jako ty.
Abys v tom nebyl sám, noo.
Také by nějaká ta NDA s tebou nesouhlasila.To věřím, že by nesouhlasila. Protože základním cílem všech obhájců NDA je aby se náhodou někdo nedozvěděl, že většina jejich dat stojí za starou belu. Takže musí mlžit za každou cenu. Realita je taková, že čím komplikovanější systém a opruz, tím větší pravděpodonost úniku dat. Mohl bych vyprávět řadu příkladů z korporátů, s nimiž se setkali mí přátelé.
A jsem si docela jist, že toto bude případ většiny lidí, kteří počítač používají trochu aktivněji.V takovém případě by se svým počítačem asi museli chodit i spát, aby to jejich použití ve srovnání s tím mým vypadalo aktivněji.
Jen místo jádra či initrd je potřeba nahradit Grubodpovedel sis timto sam
Právě si čtu o subvolumes na btrfs a zjistil jsem, že jsou dva druhy:
Co z toho bych měl použít pro /
a /home
? Do /tmp
dám ramdisk
.
Chápeš to blbě. Nejsou to dva druhy. Kde to prosím tě čteš?
Btrfs.wiki.kernel.org. Je to hned z kraje článku.
Jestli si chceš něco přečíst o Btrfs, tak se koukni co jsem o něm napsal do naší wiki.
Díky! Vypadá to zajímavě a určitě si to nastuduju.
No, tak jsi to blbě přečetl. Já teda o sobě soudím, že anglicky moc neumím, ale podle se tam píše: K subvolume v btrfs lze přistupovat dvěma způsoby: ...
No, já „umím“ anglicky patrně ještě méně než ty a proto používám strojový překlad. A překladač mi to přeložil takto:
„Subvolume v btrfs lze získat dvěma způsoby:“.Tak se nediv.
Aleši,
článek o btrfs, který jsi napsal je skvělý a jsem rád, že jsem jej četl a že bude v budoucnu z čeho čerpat. Díky.
Ještě jednou jsem to přehodnotil a rozhodl jsem se snad už s konečnou platností, že pokud je btrfs stabilní, tak jej budu používat. Mohl bys mi prosím tě napsat, jaké máš zkušenosti se stabilitou btrfs?
Vlastě bych byl rád, kdyby se vyjádřili i ostatní - Andrej, Josef Kufner i další.
Tak to je skvělé. Celý den trávím u pc čtením článků o btrfs a určitě jej začnu používat.
Mám pár otázek ohledně btrfs, na které jsem nenašel odpovědi. Zítra založím nové vlákno o btrfs a budu rád, když mi ještě pomůžeš.
A díky za informace :)
No nic, jdu to testnout na nečisto na sekundární disk. Mám sice pár nejasností např. ohledně šifrování, ale snad se to vystříbří. Na konec jsem se po přečtení článku o btrfs na Debian Wiki rozhodl pro ext4. Btrfs má IMHO své velké klady, ale taky zápory. Disk jsem se rozhodl šifrovat, ale LVM nepoužiji. Dělit budu na /
, /home
a /var
.
Díky všem za rady a názory.
PS: Je to zatím na nečisto. Možná zkusím více instalací a ověřím si výhody a nevýhody v testovacím provozu. Takže jestli někdo bude chtít, klidně může nějakou radu, nebo postřeh ještě napsat.
Dovollím si tykat. Taky mi klidně tykej :) Způsobil ti někdy LVM komplikace?
Tak jestli to byl jedniný (double) problém, tak to je v pohodě. Žádná hrůza.
cfdisk
či cgdisk
, který asi má Debian přímo na instalačním CD (Stiskem Alt+F2 nebo Alt+F3 se přepne do shellu, Alt+F1 zpět, Alt+F4 je tuším log).
Pokud chcete stejná data (/home
) na obou počítačích, lze použít třeba NFS (pozor, není šifrované! – viz dále), kterým se dají data tahat z druhého počítače. Netestoval jsem to, ale myslím, že by šlo použít NFS přes SSH.
Ta synchronizace „zadat heslo a synchronizuje se” je trochu problematická, protože už musíte být přihlášen (ideálně jí pouštět jen v shellu bez X.Org) a může se měnit konfigurace, což (někdy) znamená nutnost opětovného přihlášení. Druhý, větší problém nastane, když změníte jeden soubor na obou počítačích.
Na dělení disku (když nestačí to, co má Debian v instalátoru) ...Ono to určitě stači, ale tomu, kdo s tím umí. Já jsem např. dnes vytvořil v grafickém instalátoru dva zašifrované oddíly a pak jsem je nebyl schopen smazat.
Druhý, větší problém nastane, když změníte jeden soubor na obou počítačích.To vím. Ve Windows jsem měl na pc i ntb app na sync, která se spouštěla jen po startu pc. Takže když jsem např. na desktopu změnil nějaký soubor a pak několikrát pustil ntb a změnil ten samý soubor, tak se při každém dalším spuštění ntb syncl na síťový disk a když jsem pak pustil pc, kolize byla na světě. Řešením podle mě je nastavit to tak, aby sync proběhla např. 1 minutu po přihlášení do systému a pak před jeho vypnutím. No, a člověk si pak musí pohlídat co dělá, když si náhodou (jednou za půl roku) pustí ve stejnou dobu pc i ntb. V tom problém nevidím. Spíš jde o to, jak to nastavit, aby se to celé dělo automaticky. Tzn. skripty+hesla v nich.
Díky za tip. Já používám tohlea nedám na to dopustit.
On ale není problém čím, ale jak to zautomatizovat?
Já chci mít na obou strojích identická data, proto sync. Mít data jen na síťové disku nechci, protože ne vždy bude mít ntb přístup k síti a byl bych úplně bez dat. Navíc by byl problém se zálohováním síťového disku. RPi zvládá něco kolem 11,5 MB/s (reálně). Takže když mi má syncnout nějaký texťák, tak je to OK. Ale kdyby se měla někam posílat záloha stovek GB dat, tak by to RPi asi „zhořelo“.
Zdarec,
mě to teď funguje dobře a jsem s tím spokojen. Nechci nic měnit (sync). To, co chci změnit, jsou operační systémy na těch strojích. Jenže si s tím nevím rady. A taky se motám v tom, co použít za fs. Úplně nejraději bych to měl jak tu flešku, co mi s ní poháhal k3dAR. Tzn. hybrid (Legacy/EFI), LUKS, LVM a ext4 s tím, že bych měl zvlášť kořenový adresář, domovský adresář a var. Žádný swap a šifrovaný úplně celý disk. A na ntb ještě Secure Boot. Ale jak jsem psal, dost v tom plavu. V instalátoru Debianu (míním grafiku) to nastavit nejde a na netu nenacházím, co potřebuji.
Sync teď vůbec neřeším. Nemá to smysl. Budu to řešit, až na to budou připraveny oba stroje.
Ušetřím ti čas.
Trochu to teď zredukuji jen na desktop a některé věci, na které je čas dám bokem. Chci nainstalovat Debian 9.5 Stretch na pc. Chci, aby disk uměl bootovat hybridně - Legacy/EFI bez Secure Bootu. Disk bych chtěl celý včetně EFI šifrovat - LUKS. No, a chci LVM, oddělený /
, /var
a /home
. Včera jsem si cvičně zkusil instalaci bez LVM a šifrovaného EFI. Šifrované byly jen ostatní oddíly. Byl jsem rád, že jsem zvládl alespoň tohle, protože instalátor Debianu je mnohem složitější, než instalátor Mintu. A teď, v čem tedy plavu:
Nedokážu udělat, aby byl disk co se týče bootování hybridní - Legacy/EFI. A nedokážu to nainstalovat tak, aby bylo šifrované vše i s EFI. LVM jsem zatím nezkoušel do instalace nějak zakomponovat, ale to bych asi zvládl.
Tož tak
No, a na notebooku pak ještě k tomu všemu Secure Boot a pak ještě jendu věc, na kterou je zatím brzo.
Nikdy jsem s tím nedělal, ale přijde mi to na jedno brdo s tím, co jsem uvedl.
Jinak rsync je samozřejmě naprostý základ a mám v plánu jej nastudovat, jen je toho prostě moc a nevím co dřív.
Já jsem např. dnes vytvořil v grafickém instalátoru dva zašifrované oddíly a pak jsem je nebyl schopen smazat.Je to tam trochu rozbité. Pomohlo
dd if=/dev/zero of=/dev/sdXx ...
(smazání toho, co mu vadí – nespouštět!) Díky, že sis dal tu práci :)
Co to máš za patičku?
No nic, díky všem. Pár věcí jsem si upřesnil a v pár věcech ještě zatím tápu. Zítra zkusím hledat na netu a když nenajdu, položím nový dotaz.
Označuji jako vyřešeno.
Mějte se ...IMHO je to rychlejší a neopotřebovává to SSDčko.
/tmp
přesypou do swapu, ale odpadne režie kterou by s tím měl FS. Při restartu se stejně zahodí.
Podle mě to smysl má, ale pro jistotu bych si pokud nemáš vytvořil swap viz. poslední bod v tomto příspěvku.
Tiskni
Sdílej: