Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
qm create args=""
dokaze predat parametry KVMku, viz https://pve.proxmox.com/wiki/Manual:_qm.conf
, tak me napadlo, jak to udelat, aby system byl nabootovatelny z internetu.
Nemam zadny tftp server, chci pouzit http. Jedinou sluzbu, kterou mam je DHCP, takze PXE dostane IP nastaveni a muze v pohode do internetu.
Tohle (qm command nize) mi neprojde, protoze to zacne hledat pravdepodobne vmzlinuz a initrd.gz na disku. Nemam a nechci pristup na SSH, takze kopirovat to tam nebudu/nemuzu. Cele vytvoreni pak probiha pres API a qm command je pouze pro ilustraci.
qm create ... args="-kernel http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/bionic/main/installer-amd64/current/images/hd-media/vmlinuz
-initrd http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/bionic/main/installer-amd64/current/images/hd-media/initrd.gz -append 'preseed nastaveni'"
Pokud bych si vytvoril vlastni iso a do nej zapekl preseed, tak asi instalace projde, ale to taky nechci delat. Chtel jsem mit IaaS. Minimalne virt-install to umi s parametrem:
--location
a --initrd-inject
, ale ten na Proxmoxu neni a jak jsem rikal doinstalovat jej nemuzu.
Dalsi vec, nevim, jakou roli hraje netboot a ubuntu s http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/bionic/main/installer-amd64/current/images/netboot/pxelinux.0, jestli tohle nejakym zpusobem nejde pretizit/modifikovat?
Podle https://www.syslinux.org/wiki/index.php?title=PXELINUX je mozny jeste pouzit lpxelinux.0 jako bootovalny z HTTP.
Diky za info, jsem v tom mirne ztracen, takze budu rad za kazdou radu
… -blockdev driver=file,node-name=my_file,filename=/tmp/disk.qcow2 -blockdev driver=qcow2,node-name=hda,file=my_file,overlap-check=none,cache-size=16777216 …resp.:
… -blockdev driver=qcow2,node-name=disk,file.driver=http,file.filename=http://example.com/image.qcow2 …Opět – nevím jestli to proxmox umožňuje. Můj skript pro kvm je pouhý wrapper pro qemu, takže toho využívám pro spouštění disklessových serverů, aby nebyly závislé na DHCP. Stroje samy o sobě mají všechno přes NFS. Na tom jediném blokovém zařízení, které si otvírají přes NFS je pouze zavaděč s kernelem a ramdiskem – zkrátka to co jinak dodává DHCP + TFTP server.
Tiskni
Sdílej: