abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Zajímavý software

    plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:00 | Zajímavý článek

    Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:00 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 00:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:11 | Nová verze

    Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:00 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 14:55 | IT novinky

    Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 6
    23.5. 12:00 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 3
    23.5. 04:00 | IT novinky

    Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (58%)
     (28%)
     (6%)
     (3%)
     (0%)
     (0%)
     (5%)
    Celkem 99 hlasů
     Komentářů: 6, poslední 22.5. 14:43
    Rozcestník

    Dotaz: Proxmox -> iPXE bootovani a unattended instalace OS.

    29.11.2018 16:48 kukin
    Proxmox -> iPXE bootovani a unattended instalace OS.
    Přečteno: 340×
    Ahoj,

    zkousim automatizovat vytvoreni OS na Proxmoxu (cistem).

    qm create args="" dokaze predat parametry KVMku, viz https://pve.proxmox.com/wiki/Manual:_qm.conf , tak me napadlo, jak to udelat, aby system byl nabootovatelny z internetu.

    Nemam zadny tftp server, chci pouzit http. Jedinou sluzbu, kterou mam je DHCP, takze PXE dostane IP nastaveni a muze v pohode do internetu.

    Tohle (qm command nize) mi neprojde, protoze to zacne hledat pravdepodobne vmzlinuz a initrd.gz na disku. Nemam a nechci pristup na SSH, takze kopirovat to tam nebudu/nemuzu. Cele vytvoreni pak probiha pres API a qm command je pouze pro ilustraci.

    qm create ... args="-kernel http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/bionic/main/installer-amd64/current/images/hd-media/vmlinuz -initrd http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/bionic/main/installer-amd64/current/images/hd-media/initrd.gz -append 'preseed nastaveni'"

    Pokud bych si vytvoril vlastni iso a do nej zapekl preseed, tak asi instalace projde, ale to taky nechci delat. Chtel jsem mit IaaS. Minimalne virt-install to umi s parametrem: --location a --initrd-inject, ale ten na Proxmoxu neni a jak jsem rikal doinstalovat jej nemuzu.

    Dalsi vec, nevim, jakou roli hraje netboot a ubuntu s http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/bionic/main/installer-amd64/current/images/netboot/pxelinux.0, jestli tohle nejakym zpusobem nejde pretizit/modifikovat?

    Podle https://www.syslinux.org/wiki/index.php?title=PXELINUX je mozny jeste pouzit lpxelinux.0 jako bootovalny z HTTP.

    Diky za info, jsem v tom mirne ztracen, takze budu rad za kazdou radu

    Odpovědi

    29.11.2018 17:04 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxmox -> iPXE bootovani a unattended instalace OS.
    Dyť to tam máš napsané i s příkladem. Ovšem problém je v tom, že přes http můžeš zavést jádro, ale samotný lpxelinux.0 se stahuje přes TFTP, takže se bez TFTP serveru neobejdeš. Varianta druhá, použij u virtuálu EFI bios, který rovněž umí zavádět soubory přes http. Ale to zas nevím jestli proxmox umožňuje.
    29.11.2018 17:11 kukin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxmox -> iPXE bootovani a unattended instalace OS.
    Tohle? https://www.syslinux.org/wiki/index.php?title=PXELINUX Ja netusim, jak pouzit pxelinux.0, jak to predat KVM a jak tam pretizit preseed.cfg.

    Jinak proxmox by mel umet OVMF uefi, ale to je jeste level navic, kdyz neumim pouzit ani legacy Bios.
    29.11.2018 17:14 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Proxmox -> iPXE bootovani a unattended instalace OS.
    JInak na dokumentační stránce ke QEMU version 3.0.93 je uveden i příklad, jak použít blokové zařízení rovnou přes http:
    … -blockdev driver=file,node-name=my_file,filename=/tmp/disk.qcow2 -blockdev driver=qcow2,node-name=hda,file=my_file,overlap-check=none,cache-size=16777216 …
    resp.:
    … -blockdev driver=qcow2,node-name=disk,file.driver=http,file.filename=http://example.com/image.qcow2 …
    Opět – nevím jestli to proxmox umožňuje. Můj skript pro kvm je pouhý wrapper pro qemu, takže toho využívám pro spouštění disklessových serverů, aby nebyly závislé na DHCP. Stroje samy o sobě mají všechno přes NFS. Na tom jediném blokovém zařízení, které si otvírají přes NFS je pouze zavaděč s kernelem a ramdiskem – zkrátka to co jinak dodává DHCP + TFTP server.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.