Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řešení dotazu:
Systém na konzistentní on-line zálohání asi nebyl prvotně navržen, takže jediná šance je zjistit zda použité technologie něčím na své vrstvě nedisponují.
Určitě bych začal klasifikací jaká data a kdy se mění. Případně do návrhu řešení zohlednil i to, zda v případě využití definované retence záloh (tj. doba než se záloha přepíše další zálohou) nemohu požadavek na obnovu (typicky atomického souboru) pokrýt z předchozí/následné zálohy.
Případně zda je technicko-organizačními opatřeními přijatelné zajistit neměnnost některých dat(souborů) po dobu záloh.
Například: MySQL má údajně umožňovat binary log, což předpokládám je protokol změn DB nejspíš obdoba archive log režimu u Oracle RDBMS (sloužícímu mj. k umožnění on-line backupu), manuál MySQL naznačuje i možnost replikace na slave a vykonávání záloh až na něm. https://dev.mysql.com/doc/refman/8.0/en/backup-methods.html
Další nezmíněnou otázkou je křížová konzistence, tam kde v rámci procesu vznikají související data napříč technologiemi (DB, FS). Tam může být řešením (pokud to tedy technologie umožňují, preference umístění souborů do DB, tedy za předpokladu její podpory konzistentního zálohování a dostatku zdrojů.
Je třeba také zvážit zda případné řešení (díky zvýšenému opotřebení) nepošle do pekel SSD dříve než by bylo zdrávo.
Či zda řešení svou komplikovaností nezpůsobí větší nedostupnost či ztrátu dat, než nedokonalé jednoduché zálohování.
Backup/recovery není stav, ale proces. Nedílnou součástí by mělo být periodické ověřování scénáře obnovy (Murhyho zákony fungují v IT ještě účiněji než jinde a není dobré být nemile převapen).
Fascinuje mne obecně rozšířená fascinace technikou snapshotu.
Fascinuje mne obecně rozšířená fascinace technikou snapshotu.Nuž, keby si používal snapshoty VM na úrovni hypervízora typu VMware alebo Hyper-V, tak by to nebola až taká fascinácia.![]()
Napadá vás jiná metoda, ideálně taková, která zachová konzistentní systém a nebude vyžadovat rebootování do pomocného Linuxu?
To dnes už nikoho nemusí "napadat" — taková metoda už dobrých 8 let existuje a funguje. (Dokonce existuje i déle než desetiletí, pokud vezmeme do úvahy ještě ZFS.)
…umí zmíněné řešení zajistit konzistentní snapshot napříč všemi?
Ne.
Mimo jiné proto se doporučuje nedělit zbytečně prostor na různé filesystémy. A proto také Btrfs podporuje RAID na úrovni filesystému — jediný skutečný RAID, který není pouze AID s iluzí redundance.
Nicméně pokud jde o databáze, většina z nich má (pokud vím) pořád ještě problém s využitím Btrfs. Pokud používají Btrfs stejným stylem, jako by to byl nespolehlivý filesystém ve stylu 90. let (Ext4, JFS, XFS atd. atp.), zpravidla to s sebou nese velmi chabý výkon.
Osobně si nemyslím, že ve standardní implementaci RAID1 se hlasuje o výsledkuDefaultně během běžného provozu ne, minimálně Debian a CentOS ale každý měsíc (cronem) přečtou všechny disky ze všech RAIDů a kontrolují to.
Takže si dovedu představit paranoidní implementaci, kdy se povinně vyčítá stejný stripe ze všechny členů a o správném výsledku rozhodne většina.Ano, ale to vyžaduje větší redundanci než se běžně dává (např. RAID1 se 3 kopiemi, RAID5 nejde vůbec, RAID6 jde; pokud se taková chyba zjistí během rebuildu, tak máš zase smůlu).
Pokud si vzpomínám tak v devadesátých letech na Novell SFT III byla na úrovni storage redundance min. 800%, takže proč ne.Osobně mi přijde overkill mít redundanci nad 200-300%, pak je větší pravděpodobnost, že shoří něco jiného a stejně budeš muset obnovovat ze zálohy.
rsync -a -H -A -X --exclude '/proc/*' --exclude '/sys/*'Z běžícího slackwaru a pak jsem měl rozházený služby. Takže bych doporučil to dělat třeba z nabootovanýho systemrescuecd. Jinak funguje to super. Taky by šla použít clonezilla.
-x, --one-file-system don't cross filesystem boundariesjinak rozhazene sluzby? nevim co tim myslis, kazdopadne s Ubuntu/Debian/Mint to za chodu funguje za predpokladu
rsync -avH --delete --exclude=/mnt/ --exclude=/proc --exclude=/dev --exclude /home --exclude=/sys / /mnt/storage/AutoBackup/DebServer/... takže lepší bude:
rsync -avHx --delete --exclude=/mnt/ --exclude /home / /mnt/storage/AutoBackup/DebServer/.. jinak pokus o obnovu se uplne nezadařil, ale spíš byl problém na úrovni LILO/GRUB. Další pokus chci udělat přímo se systémem ze serveru, kde je Debian s custom kompilovaným jádrem, bez initramfs, fstabu kde jsou UUID místo klasicky /dev/sdxx apod.
--numeric-ids
nebo to správně namapovat).
Co se týče bootování, osvědčilo se mi udělat na obnovovaném stroji minimální instalaci ve stejné verzi jako je obnovovaný systém a tuto instalaci pak přeplácnout zálohou. Vyřeší se tím rozdělení disku, bootloader, minimální /dev i instalace rsync a ssh.
[...]Vyřeší se tím rozdělení disku, bootloader, minimální /dev i instalace rsync a ssh.to mi pripomelo ze sem zapomel, uz sem to s nekym(kdo me na to take upozornil) zde pred casem resil, --one-file-system opravdu vynecha zakladni zarizeni v /dev, misto --one-file-system je tedy vhodnejsi:
sudo mount --bind / /mnt/holej_rootfsa pak rsyncovat misto / prave ten /mnt/holej_rootfs, tim se nesyncuje jak proc, sys tak dev (kde v nabehlem je zarizeni generovane udev), ale prave ze se ponechaji ty zakladni/vychozi/staticke zarizeni v /dev...
Tiskni
Sdílej: