abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Kompozitor, KDE, nvidia grafika

    3.1.2019 17:10 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    Přečteno: 588×
    Zdravím a přeji hezky nový rok všem. Mám už nějakou dobu grafický problém, který se mi až teď podařilo dobře zadefinovat. Používám grafiku nvidia 1050 Ti, graficky na 3 monitory, distribuci Arch, ( nyní kernel 4.20.arch1-1, grafika nvidia 415.25-5 (proprietální ovladač z distribuce) KDE plasma 5.14.4, KDE Frameworks 5.53.0, QT 5.12) už nějakou dobu se mi děje, když delší dobu pracuji, pak při nějakém otevření okna se rozbliká plocha, neaktivní okna, blikání na objektu zmicí pokud na objekt přesunu fokus nebo kliknu na pozadí, ale při 3 monitorech a větším množství oken je to skoro nepoužitelné. Teď jsem zjistil, že se to stane jen pokud mám nastavené v KDE "nastavení systému/Obrazovka a monitor/kompozitor" nastavné jako "renderer/vykreslovací podpůrná vrstva" OpenGL (oboje jak 2.0 tak 3.1) pokud je nastaven renderer XRender blikání nenastane. A někdy závisí blikání i pro OpenGL renderer na spouštěné aplikaci např video spuštěné v mpv obrazovku rozbliká, totéž video spustěné ve vlc ne. (oba přehráveče spustí video a zobrazují správně).

    Nikdy jsem renderer nestudoval, takže mám jen představu, že Xrender grafiku vyrendruje sám, zatímco OpenGL posílá abstrakní grafická primitiva kartě a rendrování má dělat ona. Je to správná představa? A jak mám problém detailněji identifikovat a řešit?

    Odpovědi

    3.1.2019 22:15 MadCatX | skóre: 28 | blog: dev_urandom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    XRender je tuším plně softwarový, OpenGL se akceleruje na GPU. mpv hardwarovou akceleraci používá jinak a více než VLC, zde může být ten rozdíl. GF 1050 by snad měla být podporována ovladači řady 390, zkusil bych tedy downgrade na balíček nvidia-390xx. V případě nVidie se toho o moc více asi udělat nedá.
    4.1.2019 01:05 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    VLC mám nakonfigurován že používá VDPAU, takže akceleraci by používat měl. Downgrade zkusím, možná to opravdu pomůže protože nějakou dobu po koupi karty vše běželo normálně. Takže rozbité to mohlo být v upgradu. ale to jsem čekal že regrese by se opravit měla. (případně nevíš kam to reportnout?) (bohužel jsem nenašel žádnou AMD kartu, která by 3 rozdílné monitory podporovala, jen dva a nebo stejné monitory.
    4.1.2019 07:43 youtuber
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    https://devtalk.nvidia.com/default/board/98/linux/ šance tu jsou ;)
    4.1.2019 16:04 Franta
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika

    osobně používám openSuse leap 15 a aktuální verze programů jako ty. grafiku mám integrovanou Intel a problém v zobrazování mám naprosto stejný.

    osobně jsem odhadl, že je problém v kompozitoru kwin. nyní tedy tiše trpím a čekám, až bude aktualizovaný ten pekelný soft kwin.

    jistotu však nemám. žádná chybová hlášení jsem nikde nezachytil.
    4.1.2019 17:32 MadCatX
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    Divné. Mně KWin zobrazuje všechno v pořádku na strojích s Intely i AMD, všude mám zapnuté OpenGL.
    4.1.2019 18:22 Leinad | skóre: 18 | blog: spheniscidae
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    Jsem v pohodě. openSUSE Leap 15, NVidia 1060, ovladače řady 410, kwin openGL 3, full composition pipeline.
    5.1.2019 00:58 JackBrno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    Aj ja, OpenSUSE l15 (kwin 5.12.6-lp150.2.3.1) (intel-vaapi-driver 2.0.0-lp150.1.7) (libQt5WaylandCompositor 5.9.4-lp150.2.2) (libva-* 2.0.0-lp150.2.4) IntelHD 520
    5.1.2019 01:04 JackBrno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    Možná bude dobré prohlédnout log (X)
    5.1.2019 10:55 JackBrno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    Kompositor: OGL2,VSync(auto) V postate vse na vychozim
    5.1.2019 09:29 Franta
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika

    kwin5: 5.14.4-lp150.271.2

    intel-vaapi-driver: 2.0.0-lp150.1.7

    libva-*: 2.0.0-lp150.2.4

    QT5: 5.12.0

    KDE plasma: 5.14.4

    KDE Frameworks: 5.53.0

    5.1.2019 11:02 JackBrno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    Nevim kde jsi vzal tuhle verzi ale kdyz jsem obnovil repos stale je kwin v te co jsem psal. Mas verzi z repo?
    5.1.2019 17:32 Franta
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    prakticky používám to nejnovější co mi normální opensuse repozitáře nabízejí: Latest KDE software relases

    http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Qt5/openSUSE_Leap_15.0

    http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Frameworks5/openSUSE_Leap_15.0

    https://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Applications/KDE_Frameworks5_openSUSE_Leap_15.0

    cca před Vánoci se mi rozhašilo to zobrazování, jinak vše šlape jak má.
    6.1.2019 11:51 JackBrno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    Tak to jo ;) Zase netouzim po nejnovejsich, radsi pockam az to probubla.
    7.1.2019 01:08 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    mě se to rozhasilo někdy v říjnu.
    5.1.2019 11:41 MadCatX
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Kompozitor, KDE, nvidia grafika
    Možná bych zkusil zakázat KWinu používání buffer age, viz KWin environment variables. Jako DDX pro Xka používáš ten od Intelu nebo modesetting?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.