Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ahoj, chtěl bych starší fyzický server s OpenSuse 12.3 na Ext4 partyšnách, převést do virtuálu QEMU/KVM. Na Win s úspěchem používám Disk2VHD a ptám se Vás, jestli existuje podobný nástroj i pro Linux? Případně jaký je ideální postup. Díky Radek
Řešení dotazu:
Je tu velká šance, že to bude prostě fungovat (nejsou to Windows ;-). Takže bych začal s tím, že bych překopíroval fyzický disk 1:1 do oddílu v LVM nebo qcow souboru (podle toho, co používáš) a zkusil to spustit. Pravděpodobně se dostaneš do podobné situace, jako kdybys ve fyzickém počítači vyměnil jednu síťovou kartu za jinou – takže ti bude stačit překonfigurovat síť a mělo by to běžet.
Případně si můžeš opsat MAC adresu fyzické síťovky a nastavit stejnou ve virtuálním stroji. Pak ti to pravděpodobně naběhne napoprvé i s tou sítí. Ale zase riskuješ kolizi MAC v případě, že by se ta virtuálka ocitla ve stejné síti jako ten fyzický stroj. Takže tomuhle bych se radši vyhnul a změnil si nastavení sítě uvnitř virtuálky.
Tiskni
Sdílej: