Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chtěl jsem si nainstalovat FF Multi Converter, ale narazil jsem na tohle:
~$ sudo add-apt-repository ppa:ffmulticonverter/stable HTTP Error 404: Not Found Nedaří se přidat PPA repozitář: „'Toto PPA nepodporuje bionic'“.
Půjde to nějak dostat do systému? Tuším, že asi ne. V tom případě budu rád, pokud někdo poradí něco dobrého na konverzi audio, video, pics, docs.
A taky bych potřeboval poradit nějaký dobrý textový editor, u něhož by šlo nastavit pozadí černě a font tměvě zeleně.
Ten FF Multi Converter je fakt dost starý. Asi by to šlo nainstalovat. V tom vlákně na které jsi dal odkaz je návod jak na to, ale nebudu to zkoušet. Nainstaloval jsem WinFF.
V Mintu je defaultně Xed. Nějaké motivy má, ale nevyhovují mi. Už nějakou dobu používám tmavě modrý s bílým fontem, ale raději bych jak jsem psal černý s tmavě zeleným fontem. Dá se tam i motiv přidat. Na netu jsem teď něco našel, tak to zkusím. Klidně bych zkusil i Kate, ale nevím, jestli by mi mělo vadit dotáhnout KDE závislosti? V čem by byl problém? Že trochu nabobtná systém?
~/.local/share/gtksourceview-3.0/styles/
a vybrat v Xedu.
Díky za ten soubor. Trochu jsem si jej upravil a je to super. Jen se tě ještě chci zeptat: v domovském adresáři mám jen .local/share a /gtksourceview-3.0/styles už tam není. Mám ty adresáře vytvořit, nebo stačí, když to ponechám v ~/ruzne/ ? Funguje mi to i tak, ale jestli to není kvůli něčemu lepší ty adresáře vytvořit?
~./config/xed/styles
.
Bezva, díky.
No, chtěl jsem něco univerzálního. Zrovna teď tedy potřebuji mp4 do mp3, ale do budoucna jsem chtěl něco jako Format Factory na Windows. Ale nevadí mi, když budu mít více aplikací. O tom Handbreak už jsem dnes letmo něco četl. Nainstaluji to tedy a podívám se na to. Díky
mediainfo
co máš v těch souborech se kterými chceš pracovat. V současnoti už nemá cenu dělat nějaké konverze pouze pro sebe soukromě. Úspora prostoru kterou získáš stojí už méně (v případě ukládání na HDD), než propálená elektřina v procesoru během výpočtu. Cena HDD se už pohybuje v ceně pod 0.80Kč za GB (4TB za 2850, 8TB za 5500) tak bys musel upočítat kompresi o 1GB tak za 200 Wh a to už je nereálné.
Máš pravdu, špatně jsem to napsal. Nešlo mi o převod, ale o vyseparování audio stopy z videa.
Ono nejde jen o hdd, ale třeba o mobil do kterého si to pak dám na poslech. Např. u přednášky je obraz k ničemu a zbytečně by v mobilu zabíral místo.
Dobrý, funguje to. Dík
Vlastně jsem to před tím napsal dobře, ne? Převádí se to tak z mp4 na mp3 kliknutím na tlačítko "převést", ne?
Jsem myslel, že Audacity je na střih zvuku.
Mediainfo je super, díky.
Díky Pavle, určitě všechno nainstaluji a zkusím.
...pokud by nevadilo ti dotahnout KDE zavislosti Kate toho umi o dost vice...
Když nechám stranou IDE editory jako např. NetBeans, tak z obyčejných editorů je za mě Kate bezkonkurenční editor.
Ten textový editor zkus Cherrytree, v něm se vyřádíš do sytosti i s jinými možnostmi...
Zkusím, díky.
Jsem si vzpomněl, že jsem jej kdysi zkoušel, ale nemohl jsem si vzpomenout, jak se jmenuje. Tak díky za připomenutí. Kdysi jsem o něm četl na webu Mintu.
Je fakt hodně propracovaný, ale budu jej muset nastudovat. Zatím jsem ani nepřišel na to jak v něm něco napsat, nebo jak v něm otevřít nějaký texťák Ale vypadá tedy fakt dobře.
No, asi sem se unáhlil s návrhem Cherrytree. Je to spíš nástroj na hyerarchie, struktury, návody, aktivní linky apd. Takový "nakopnutí" třeba tady
Tiskni
Sdílej: