FEL ČVUT vyvinula robotickou stavebnici pro mladé programátory. Stavebnice Brian byla navržená speciálně pro potřeby populární Robosoutěže. Jde ale také o samostatný produkt, který si může koupit každý fanoušek robotiky a programování od 10 let, ideální je i pro střední školy jako výuková pomůcka. Jádro stavebnice tvoří programovatelná řídicí jednotka, kterou vyvinul tým z FEL ČVUT ve spolupráci s průmyslovými partnery. Stavebnici
… více »Ubuntu bude pro testování nových verzí vydávat měsíční snapshoty. Dnes vyšel 1. snapshot Ubuntu 25.10 (Questing Quokka).
Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Řešení dotazu:
index.html
necháš vygenerovat index.php
(mám tak udělaný výpis adresáře s externě generovanou dokumentací). Nebo ji tam můžeš vložit pomocí Javascriptu, či jen odkázat na samostatnou aplikaci vedle. Možností je povícero a nebál bych se web a diskuse rozdělit.
generátor statických webů
Koukám, že nejsem jediný, kdo si napsal vlastní generátor statických webů :-)
Dobře poslouží i různé Drupaly nebo Wordpressy. Mají plno funkcí, modulů, nemusíš nic programovat a vše si naklikáš přes web. Problém je, že si musíš důsledně hlídat aktualizace, protože pokud se v tom systému objeví chyba, tak máš víceméně 100% jistotu, že ji někdo u tebe zkusí zneužít.
Z tohoto pohledu mi přijde lepší buď statický generátor, který je proti většině útoků z principu odolný, a nebo vlastní řešení, kde si implementuješ jen to, co skutečně potřebuješ, což výrazně snižuje komplexitu a pravděpodobnost chyby, a i kdyby tam chyba byla, tak se projeví maximálně při cíleném útoku na tvoji osobu (což je u běžných blogů dost nepravděpodobné, protože tam útočník nemá co získat, a naopak tím stráví spoustu času).
Sám jsem si napsal oboje, jak generátor statických webů, tak blogovací systém, který ukládá články do databáze. Oboje mi dobře slouží už roky. V souvislosti s tím, kolik takových systémů už existuje, to bude možná znít jako divná rada, ale pokud tě programování baví a chceš osobité řešení s nějakou zvláštní funkcionalitou, tak si ho prostě napiš – není to až tolik práce. Můžeš to pojmout i jako úlohu, na které se naučíš nějakou novou technologii.
Tiskni
Sdílej: