OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již nějakou dobu se snažím vyřešit, jak "donutit" počítač po příkazu poweroff přehrát "zvuk na rozloučnou". Jako desktop manažera mám Lightdm, kde mám v konfiguračním souboru nastaveno session-cleanup-script=/home/.lightdm/logout.sh
. Ten logout.sh
je mnou vytvořený skript, kde je /usr/bin/ogg123 /home/.lightdm/logout-sound.ogg
.
Když stroj vypínám přes grafické prostředí nebo se jenom odhlasím, zvuk se bez problémů přehraje. Pokud však v emulátoru terminálu zadám systemctl poweroff
, zvuk se někdy přehraje a někdy ne. Je to jen taková blbost, ale chci počítač přimět, aby přehrál zvuk pokaždé i "z terminálu". Nejsem příliš velký odborník, ale jestli jsem dobře pochopil informace, co jsem našel na netu, tak poweroff
ze své podstaty funguje jako úplný vypínač všeho "silou". A tedy právě narážím na své chabé znalosti, protože vlastně nevím, jak se mám vyhladávače na internetu zeptat, aby mi vyhodil relevantní informaci.
Je mi jasné, že můžu prostě vypínat počítač přes grafické rozhraní, ale možnost přes poweroff
jsem si tak nějak oblíbil. Dodám, že používám systemd
, ale ani ve virtuálním prostředí, kde mám sysvinit
nejsem úspěšný.
Průběžné hledám nějaké návody na inernetu, ale řekl jsem si, že položím dotaz i tady a třeba mě někdo popostrčí správným směrem.
Jen pro pořádek: Distribuce LMDE3 a jádro 4.9.0-8-amd64 (jak fyzický stroj, tak virtuální).
alias vypnout="sh $HOME/skripty/vypnoutpc.sh"
Zdravím.
jestli jsem dobře pochopil informace, co jsem našel na netu, tak poweroff
ze své podstaty funguje jako úplný vypínač všeho "silou"
"(hrubou)silou" nevypina, pokud nepouzijes (2x) parametr "--force --force", jinak to je normalni systemove setrne vypnuti kontaktujici patricne sluzby na regulerni vypnuti, ktere schazuje sluzby, odmontuji disky atd...Teď budu trochu "uvažovat". Vzhledem k tomu, že mi počítař občas na rozloučenou ten zvuk pro odlašování uživatele přehraje, předpokládám, že lightdm mám tedy vlastně nastaveno správně a problém bude spíše v tom, že poweroff už mezitím stihnul dát povel k vypnutí zvuku. Osobně přepokládám, že kdybych věděl, jak mám dát přes terminál příkaz lightdm, aby ukončilo přihlášení a až pak se vypínal počítač, tak jsem z toho venku.
Jak už jsem psal, vypínání přes samotné grafické prostředí funguje a přes terminál to mohu třeba řešit skriptem, kde bude nejprve přehraj zvuk a pak poweroff. Jenomže v takovém případě se mi občas stane, že bych ten zvuk zase slyšel dvakrát, což taky nechci.
mate-session-save --shutdown-dialog
(používám MATE). To se mi ale nelíbí kvůli tomu dialogu, ale hlavně dneska ráno mě to stejně "vyšplouchlo" a počítač se vypnul bez zvuku (je opravdu krátký, cca 2 sekundy).
# restartovani lightdm sudo systemctl restart lightdm # vypnuti lightdm sudo systemctl restart stopakorat si nejsrm jistej zda nebude vadit ten probiranej zvuk na usera a/nebo zabiti user procesu driv nez to prehraje
mate-session-save --logout
a pak počítač přes poweroff
vypnu, ale připadá mi to takové drátování. Asi mě to konečně donutí se trochui více mrknout na systemd
a snad poweroff
ze všeho nejdříve donutit ukončit sezení uživatele a pak až vše ostatní pozvypínat...
Tak nějak jsem si zvykl, že systém zahraje krátkou melodii při přihlašovací obrazovce, pak po úspěšném přihlášení uživatele nebo naopak při neúspěšném pokusu při zadání špatného hesla a nakonec při ukončovaní přihlášení (ať už prosté logout nebo poweroff). Čili potřebuji čtyři melodie. Zatímco MDM mělo přímo volby SoundOnLogin
, SoundOnLoginFailure
atd, tak u lightdm jsem v konfiguračním souboru našel, že je možné zadat, jaký skript se má spustit před přihlašovací obrazovkou (greeter-setup-script
), jaký po úšpěšným přihlášení (session-setup-script
) a jaký pokud je potřeba sezení z nějakého důvodu ukončit (session-cleanup-script
). Tak jsem si je udělal a až na ten poweroff
přímo v terminálu mi to bez problémů funguje. Pokud mě pamět neklame, tak MATE na tohle snad ve verzích 1.2 a 1.4 mívalo nějaké klikátko, ale když je schopen mě podobně obsloužit desktop manager, tak je mi to vlastně jedno a vzhledem k tomu, že preferuji jednotné řešení, tak mi to i vyhovuje.
A teď k tomu odkazu. Díky za něj. Na pár podobných jsem už narazil, ale zatím nikde jsem nenašel nějaké konzistentní řešení pro všechny výše zmíněné případy. Zatím mi připadá jako nejlepší řešení se pokusit poweroff nastavit tak, aby vždy nejprve vypnul lightdm a pak až všechno ostatní. Systemd mě zatím moc neříká, takže nevím, jestli je to nereálné anebo nad moje síly nebo si s tím poradím. To teprve uvidím - asi se tomu budu intenzivněji věnovat o víkendu.
/lib/systemd/system/lightdm.service
) tak, aby závisela na zvuku. Nejprve musí doběhnout LightDM a všechny jeho hooky (takže se nejprve ujisti, že LightDM čeká než doběhnou jím spuštěné skripty, a pak se teprve ukončí sám; bez toho to nebude fungovat), pak až může dojít k ukočení zvukové služby.
Jak to přesně udělat z hlavy nevím a zkoumat se mi to teď nechce.
Sice na to nemám znalosti, ale zní to logicky a něco bych (třeba i podle zdejšího seriálu o systemd) vytvořit mohl. Ale docela by mě zajímalo, jestli by taky nešlo jít cestou vytvořit jednotku, která vypne počítač až po tom, co ukončí činnost lightdm. To by taky mělo vést k požadovanému přehrání zvuku. Nebo se mýlím?
Tiskni
Sdílej: