Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Již nějakou dobu se snažím vyřešit, jak "donutit" počítač po příkazu poweroff přehrát "zvuk na rozloučnou". Jako desktop manažera mám Lightdm, kde mám v konfiguračním souboru nastaveno session-cleanup-script=/home/.lightdm/logout.sh
. Ten logout.sh
je mnou vytvořený skript, kde je /usr/bin/ogg123 /home/.lightdm/logout-sound.ogg
.
Když stroj vypínám přes grafické prostředí nebo se jenom odhlasím, zvuk se bez problémů přehraje. Pokud však v emulátoru terminálu zadám systemctl poweroff
, zvuk se někdy přehraje a někdy ne. Je to jen taková blbost, ale chci počítač přimět, aby přehrál zvuk pokaždé i "z terminálu". Nejsem příliš velký odborník, ale jestli jsem dobře pochopil informace, co jsem našel na netu, tak poweroff
ze své podstaty funguje jako úplný vypínač všeho "silou". A tedy právě narážím na své chabé znalosti, protože vlastně nevím, jak se mám vyhladávače na internetu zeptat, aby mi vyhodil relevantní informaci.
Je mi jasné, že můžu prostě vypínat počítač přes grafické rozhraní, ale možnost přes poweroff
jsem si tak nějak oblíbil. Dodám, že používám systemd
, ale ani ve virtuálním prostředí, kde mám sysvinit
nejsem úspěšný.
Průběžné hledám nějaké návody na inernetu, ale řekl jsem si, že položím dotaz i tady a třeba mě někdo popostrčí správným směrem.
Jen pro pořádek: Distribuce LMDE3 a jádro 4.9.0-8-amd64 (jak fyzický stroj, tak virtuální).
alias vypnout="sh $HOME/skripty/vypnoutpc.sh"
Zdravím.
jestli jsem dobře pochopil informace, co jsem našel na netu, tak poweroff
ze své podstaty funguje jako úplný vypínač všeho "silou"
"(hrubou)silou" nevypina, pokud nepouzijes (2x) parametr "--force --force", jinak to je normalni systemove setrne vypnuti kontaktujici patricne sluzby na regulerni vypnuti, ktere schazuje sluzby, odmontuji disky atd...Teď budu trochu "uvažovat". Vzhledem k tomu, že mi počítař občas na rozloučenou ten zvuk pro odlašování uživatele přehraje, předpokládám, že lightdm mám tedy vlastně nastaveno správně a problém bude spíše v tom, že poweroff už mezitím stihnul dát povel k vypnutí zvuku. Osobně přepokládám, že kdybych věděl, jak mám dát přes terminál příkaz lightdm, aby ukončilo přihlášení a až pak se vypínal počítač, tak jsem z toho venku.
Jak už jsem psal, vypínání přes samotné grafické prostředí funguje a přes terminál to mohu třeba řešit skriptem, kde bude nejprve přehraj zvuk a pak poweroff. Jenomže v takovém případě se mi občas stane, že bych ten zvuk zase slyšel dvakrát, což taky nechci.
mate-session-save --shutdown-dialog
(používám MATE). To se mi ale nelíbí kvůli tomu dialogu, ale hlavně dneska ráno mě to stejně "vyšplouchlo" a počítač se vypnul bez zvuku (je opravdu krátký, cca 2 sekundy).
# restartovani lightdm sudo systemctl restart lightdm # vypnuti lightdm sudo systemctl restart stopakorat si nejsrm jistej zda nebude vadit ten probiranej zvuk na usera a/nebo zabiti user procesu driv nez to prehraje
mate-session-save --logout
a pak počítač přes poweroff
vypnu, ale připadá mi to takové drátování. Asi mě to konečně donutí se trochui více mrknout na systemd
a snad poweroff
ze všeho nejdříve donutit ukončit sezení uživatele a pak až vše ostatní pozvypínat...
Tak nějak jsem si zvykl, že systém zahraje krátkou melodii při přihlašovací obrazovce, pak po úspěšném přihlášení uživatele nebo naopak při neúspěšném pokusu při zadání špatného hesla a nakonec při ukončovaní přihlášení (ať už prosté logout nebo poweroff). Čili potřebuji čtyři melodie. Zatímco MDM mělo přímo volby SoundOnLogin
, SoundOnLoginFailure
atd, tak u lightdm jsem v konfiguračním souboru našel, že je možné zadat, jaký skript se má spustit před přihlašovací obrazovkou (greeter-setup-script
), jaký po úšpěšným přihlášení (session-setup-script
) a jaký pokud je potřeba sezení z nějakého důvodu ukončit (session-cleanup-script
). Tak jsem si je udělal a až na ten poweroff
přímo v terminálu mi to bez problémů funguje. Pokud mě pamět neklame, tak MATE na tohle snad ve verzích 1.2 a 1.4 mívalo nějaké klikátko, ale když je schopen mě podobně obsloužit desktop manager, tak je mi to vlastně jedno a vzhledem k tomu, že preferuji jednotné řešení, tak mi to i vyhovuje.
A teď k tomu odkazu. Díky za něj. Na pár podobných jsem už narazil, ale zatím nikde jsem nenašel nějaké konzistentní řešení pro všechny výše zmíněné případy. Zatím mi připadá jako nejlepší řešení se pokusit poweroff nastavit tak, aby vždy nejprve vypnul lightdm a pak až všechno ostatní. Systemd mě zatím moc neříká, takže nevím, jestli je to nereálné anebo nad moje síly nebo si s tím poradím. To teprve uvidím - asi se tomu budu intenzivněji věnovat o víkendu.
/lib/systemd/system/lightdm.service
) tak, aby závisela na zvuku. Nejprve musí doběhnout LightDM a všechny jeho hooky (takže se nejprve ujisti, že LightDM čeká než doběhnou jím spuštěné skripty, a pak se teprve ukončí sám; bez toho to nebude fungovat), pak až může dojít k ukočení zvukové služby.
Jak to přesně udělat z hlavy nevím a zkoumat se mi to teď nechce.
Sice na to nemám znalosti, ale zní to logicky a něco bych (třeba i podle zdejšího seriálu o systemd) vytvořit mohl. Ale docela by mě zajímalo, jestli by taky nešlo jít cestou vytvořit jednotku, která vypne počítač až po tom, co ukončí činnost lightdm. To by taky mělo vést k požadovanému přehrání zvuku. Nebo se mýlím?
Tiskni
Sdílej: