Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
V některých případech (například zveřejňování smluv v Registru smluv) musí být soubor uploadován ve strojově čitelném formátu, což asi vylučuje scanované dokumenty.
Pro nenáročnou úpravu PDF (bez nutnosti platit předplatné jako u Acrobatu) jsme ve Windows prostředí využili cenově dostupného komerčního editoru PDF. Vypadá to, že si s ním možná poradí i WINE. Mají trial verzi, na které by se asi dala praktická použitelnost v prostředí Linuxu před případnou koupí předem ověrit.
Čo prosím znamená slovíčko "unsupported" v kolónke "support status" pri hesle DjVu?
Mať nepodporovanú verziu dokumentu pri jeho archivácii sa mi nezdá moc rozumné. Najmä ak firma potrebuje anonymizovať položky ktoré pred posledným pritvrdením GDPR nebolo treba anonymizovať.
(Čo mi pripomína ukončenie zverejňovania dlžníkov v rámci ich ochrany pomocou GDPR)Promiň, ale pokud vytvoříš na stránkách úřadu dokumenty, které běžný uživatel nepřečte, tak jsou nepoužitelné.Formát, který je ustálený nepotřebuje žádné "novinky". Implementace DjVu.js je triviální. Běžný uživatel nepotřebuje nic stahovat a instalovat. Stačí mu libovolný novější prohlížeč. AT&T nepotřebuje dělat žádný referenční prohlížeč, protože ten formát byl uvolněn jako open source. Něco málo jsem si o tom za ty roky nastudoval. Za DjVuLibre stojí Léon Bottou, autor formátu. Aktuálnější info je na DjVuZone.org
Rozpracovaný projekt byl 1. října 2010 přesunut sem, neboť administraci české Wikibooks mají lidé, co nemají potuchy o smyslu a účelu Wikibooks. Lidé, co ubíjejí autorské nadšení a ochotu sdílet nabyté znalosti a zkušenosti svými nesmyslnými zásahy do způsobu zpracování obsahu.
Ale lidé nechtějí jen zobrazovat obrázky na webu. Oni si to chtějí stáhnout, vytisknout, poslat e-mailem, nahrát na flash disk a číst offline, zobrazit si to offline v mobilu nebo tabletu…S tím vším není u DjVu problém. Prohlížecí software existuje snad pro každou platformu. A co lze zobrazit, se dá i vytisknout. Velikost DjVu souboru je – na rozdíl od PDF – většinou mnohonásobně menší, takže protlačit mailem takový soubor není vůbec žádný problém.
Formuláře v PDF jsou placené rozšíření od Adobe, já je také nemám rád, ale to není povinná součást PDF a v PDF/A to být nesmí.Ok. V takovém případě by však bylo pro mne logické alespoň statické zobrazení prázdného formuláře a ne textu:
Please wait... If this message is not eventually replaced by the proper contents of the document, your PDF viewer may not be able to display this type of document. You can upgrade to the latest version of Adobe Reader for Windows®, Mac, or Linux® by visiting http://www.adobe.com/go/reader_download. For more assistance with Adobe Reader visit http://www.adobe.com/go/acrreader. Windows is either a registered trademark or a trademark of Microsoft Corporation in the United States and/or other countries. Mac is a trademark of Apple Inc., registered in the United States and other countries. Linux is the registered trademark of Linus Torvalds in the U.S. and other countries.
Prohlížecí software existuje snad pro každou platformu.To ale neznamená, že má 90 % uživatelů ten software nainstalovaný a umí s ním zacházet. Při práci na počítači je obrovská spousta věcí, které nejsou problém pro mne nebo pro vás, ale jsou problém pro většinu ostatních lidí, které neživí IT.
A původně byla řeč o dlouhodobé archivaci, a můžu se mýlit, ale DjVu podle mne není formát navržený s ohledem na dlouhodobou archivaci a nemá potřebné vlastnosti – tedy nezaručuje, že když někdo podle specifikace napíše za 40 let prohlížeč a zobrazí s ním libovolný dnešní DjVu soubor, zobrazení bude identické s tím, jak ho zobrazuje kterýkoli dnešní DjVu prohlížeč napsaný podle specifikace.Mýlíte se, protože DjVu specifikace je napsaná tak, že se podle ní takový prohlížeč dal napsat. Zrovna odkazovaný DjVu.js je toho důkazem, protože nepoužívá knihovny z DjVuLibre. Je kompletně napsaný v javascriptu a neskromně musím přiznat, že na některé věci jsem autora přivedl já, protože jsem mu poskytnul dokumentaci, kterou jsem shromáždil, archivní soubory k testování i vlastní upravenou verzi jeho původního kódu pro můj vlastní projekt multiplatformního DjVu editoru. Ten zatím chrápe, protože se aktuálně věnuji jiným věcem, které jsou od programování v javascriptu na hony daleko.
Opravdu? A jak přesně do toho DjVu souboru dostanu text spolu s fontem, kterým se má zobrazit, tak, aby to zobrazení bylo podle specifikace vždy naprosto stejné?Přečtěte si prosím nejprve na stránce Anatomie DjVu dokumentu, odkazované o nějaký ten komentář výše, jak ten formát vypadá. Jsou tam i obrázky, takže to nebude na dlouho.
Do DjVu můžu vložit text, abych z té faktury mohl kopírovat, ale pak mi zase nikdo nezaručí, že ten skrytý text je to samé, co je na obrázku.Ručí za to ten, kdo ten dokument dělá. A mezi metadata není problém vložit signaturu klíče, kterým lze ověřit kontrolní součet textové vrstvy.
Ale není to dobrá volba pro výměnu (kancelářských, obchodních, právních) dokumentů.Mám na to jiný názor, protože stejně tak mohou být podepsané i obrazové vrstvy. DjVu formát je ztrátový, takže nelze vyrobit upravenou kopii obrazové vrstvy, která by byla identická s originálem. V metadatech může být uložená celá historie změn původního dokumentu, včetně signatur všech, co dělali jeho případnou anonymizaci. Tudíž by bylo velice snadno dohledatelné, kdo do původního dokumentu kdy hrabal. Což zrovna v případě dokumentů jaké zmiňujete je podle mne více než žádoucí.
To, že existuje nějaký prohlížeč, který zobrazuje některé soubory úplně stejně, jako jiný prohlížeč, neznamená, že to bude jakýkoli prohlížeč napsaný podle specifikace dělat stejně.Výsledkem je vygenerovaná bitmapa, takže si pište, že se vždy všem a na všech platformách bude dokument zobrazovat stejně. Na žádných fontech nezáleží. Navíc v rámci textové vrstvy může mít více regionů, se slovy na identických souřadnicích. Takže není problém mít originální text přeložený i do několika jazykových mutací. Takže by fungoval český fulltext i na elektronickém skenu dokumentů v čínštině – teda pokud by tam ten český překlad byl. Ale na to by pochopitelně musel být naprogramovaný i prohlížeč a vhodný editor. Tak daleko ale zatím žádný vývojář nemyslel, proto jsem si ho začal bastlit sám. Technicky to ten formát ale umožňuje. Dokonce se do něj dá vložit jako samostatná vrstva stránky i sken originálního dokumentu v JP2, který může být bezztrátový. Pro běžné čtení se renderuje obraz z vrstev, které prohlížeč zná. Co nezná, ignoruje. Tak je to i s těmi "unsupported" elementy. Ale ta možnost tu je a určitě by se hodila tam, kde je žádoucí uchovat kvalitu originálního skenu a zároveň využívat výhody DjVu.
Přečtěte si prosím nejprve na stránce Anatomie DjVu dokumentu, odkazované o nějaký ten komentář výše, jak ten formát vypadá. Jsou tam i obrázky, takže to nebude na dlouho.Stačilo napsat, že nijak, že to DjVu formát neumí.
Ručí za to ten, kdo ten dokument dělá.To je u dokumentů, které mohou být předmětem různých sporů, dost vážný problém.
Výsledkem je vygenerovaná bitmapa, takže si pište, že se vždy všem a na všech platformách bude dokument zobrazovat stejně. Na žádných fontech nezáleží.Proč je to pro „kancelářské“ dokumenty špatně jsem vysvětloval v předchozím komentáři.
Navíc v rámci textové vrstvy může mít více regionů, se slovy na identických souřadnicích. Takže není problém mít originální text přeložený i do několika jazykových mutací.Jak jsem psal, pro nějakou digitalizaci knih je to perfektní formát. Pro právně závazné dokumenty je to smrtící, protože opravdu nechcete, abyste měl směnku, kde bude v obrazové části napsáno, že já dlužím vám, v české textové vrstvě bude napsáno, že vy dlužíte mně 100 Kč a v anglické textové vrstvě, že vy mně dlužíte 1000 EUR.
Tak je to i s těmi "unsupported" elementy.To je další věc, která ve formátu pro archivaci právně závazných dokumentů být v žádném případě nemůže, protože opět může způsobit to, že se každému zobrazí něco jiného.
Master PDF Editor
.
Nejspolehlivější bude převést PDF na posloupnost obrázků. Potom v bitmapovém editoru začernit. A následně prohnat přes Tesseract OCR, kterým to převedeš zpět na PDF a rozpoznáš v tom text (není to dokonalé, ale na vyhledávání nebo možnost ručního vykopírování částí textu to celkem stačí).
Pokud to budeš „začerňovat“ v nějakém PDF editoru, tak si musíš dát dobrý pozor, aby tam ten text pod tím (nebo někde jinde v neviditelných oblastech) nezůstal. Naprosté minimum, které bys pak měl udělat je převést to pomocí příkazu pdftotext
na prostý text, a zkontrolovat, že tam ty citlivé údaje nejsou.
Tiskni
Sdílej: