V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
No mě se to taky nezdálo, ale hlášky "segmentation fault" si asi zdroj nevymyslí a ta karta nevím.
Při kontrole ve woknech žádné chyby nevykazuje.
Ale každopádně bych to omezení chtěl zkusit nějak zakomponovat, ať tak či tak, takže kdyby někdo věděl...
No mě se to taky nezdálo, ale hlášky "segmentation fault" si asi zdroj nevymyslí a ta karta nevím.
Tyto věci jsou náchylné na správné časování SD karty a může tam být chybička která se projeví časem.
Tak stejně pokud odchází zdroj nebo neustojí nějakou špičku, odcházející kondenzátory tak se může nějaká část RAM poškodit, jsou to DDR né statické a informace se musí obnovovat nebo se vypaří.
RAM bude na 99,99999999999999999999% v pořádku, za celý svůj život jsem neviděl poškozenou RAM jedině nekompatibilní kdy nějakému stroji nějaký modul nechutnal, zde je kompatibilní ram připájená.
Takže:
Zdroj jsem už vyměnil.
Hned při prvních problémech, ale dělá to stejně.
Taky jsem si myslel, že karta v háji, ale teď jsem to projel všema možnejma testama a nikde to nic nehlásí.
Jinou teda teď na výměnu nemám, ale zkusím sehnat.
Kondíků na desce moc není nebo je a) nevidím b) na ničem nevidím žádné změny (pár nafouklých už jsem viděl a měnil).
Ale proč by nešel ten memtester?
Kdyby to prošlo, tak nic neřeknu a jdu po kartě, ale takhle...
No já to beru fakt tím, že prostě memtester s parametrem 512 projde vždy.
Takže kdybych kernelu (asi) řekl používej 512 MB RAM, tak to bude fungovat. Nevím, odhad. Kdyby to bylo tou kartou, tak netuším, proč by neměl projít memtester.
Ten se spustí a tím to končí ne? Nic z karty už nečte. A neproběhne. Prostě memtester 1024 konec, memtester 512 projde no problem.
memtester 1024
udělá konec. Asi nevleze do paměti typuju. Normálně musíš vzít trochu mín, než je RAM, třeba 900 nebo 850?
Pak taky když je víc jader, tak to pust víckrát, třeba 4x a každýmu dej 850/4
Ještě nevím, čemu říkáš projde. Ono to testuje do nekonečna, potřeba je to nechat třeba aspoň přes noc a pak kouknout na návratovou hodnotu $?
memtester 200 50;echo $?
návratový kód (viz man):
EXIT CODE memtester's exit code is 0 when everything works properly. Otherwise, it is the logical OR of the following values: x01 error allocating or locking memory, or invocation error x02 error during stuck address test x04 error during one of the other tests
memmap=100M@2GZnamená 100MiB od 2GiB je rezervované. Kernel je nebude používat pro zápis dat/kódu. Takže si zjisti velikost paměti RAM tvého stroje a od adresy od které to už padá si spočítej délku. Jinak v kernelu je i volba memtest=, ale oproti tomu bootovacímu memtesteru to nebude mít IMO takovou funkcionalitu. Kernel parametry se musí přidat do bootloaderu, v orangepi to bude nejspíše uboot, takže si někde na wikipedii orangepi najdi how to change kernel boot parameters. Pokud máš bootovací konzoli (třeba přes uart), tak si to můžeš nanečisto vyzkoušet ručně. BTW Nedalo by se to reklamovat?
Nepsalo se mem=768M pro používání max 768M ?
Takže jsem tam nacpat memtester a pustil ho. Pokud se snažím otestovat celou pamět (1024 MB), tak to lehne, že nemůže lock memory. Pokud testuju 800MB a méně, tak to jede. Asi to tedy bude vadná paměťnení to vadná paměť, to je normální, potřebuješ otestovat s 800 (viz. jak radím výše), ale asi to projde, jedině bys měl přetaktováno spíš chyba na kartě, nekonzistentní soubory, použij e2fsck a debsums některé karty to budou po určité době prostě dělat, některé ne, záleží na jejich časování
Aha. Máte pravdu, ten memtester se chová, jak píšete.
Takže se soustředím na kartu a spíš její výměnu. Nějakou někde doma snad ještě mám.
Resp asi bude nejrozumnější se zaměřit na to, jak z té karty jenom nabootovat a potom jet třeba z nějakého pidi SSDčka nebo něčeho takového.
Tak zkusím ty e2fsck a debsumy, ale test povrchu karty proběhl bez problémů.
apt upgrade
, když se zapisují nové balíky
debsums -c
!!!!
fsck -fy
. Pokud najde chyby, odlejt soubory jinam, přeinstalovat postižené balíčky, znovu naformátovat a nasypat soubory zpátky. Pokud se situace bude opakovat, kartu reklamovat/vyhodit.
Díky.
Karta i OrangePI jsou dávno po záruce, běželo to bez problémů asi 4 roky.
Při dalším pokusu o naběhnutí už se systému nepodařilo se rozjet. Takže jsem kartu "přeimidžoval" a povedlo se mi teď rozchodit systém tak, že bootuje z karty, ale jinak běží z USB, kde je fleska.
Ale stejně to asi nemá velkou budoucnost.
Nicméně nevím, jak jinak zajistit, aby to neumíralo. Beží na tom soft pro meteostanici, takže co 5 min zápisy do databáze, čtení z meteostanice a tak dále.
To asi žádná fleška nebo karta dlouhodobě nedá.
Leda preventivně co 4 roky měnit karty...
No snad už jsem dosáhl stavu, kdy to z SD karty jen bootuje a zbytek teď běží na SSD.
Vyštrachám z šuplíku nějaký starší 2,5" HDD disk a zkusím to s ním.
Ale je fakt, že už se mi to přestává líbit jako energeticky nenáročné a tiché řešení řešení...
A ukládání dat na NAS? NAS doma mám, připojit síťový disk by asi nebyl problém, ale vzhledem k tomu, že to je připojené přes relativně nestabilní wifi, nevím jestli by dopadlo dobře.
No zatím jsem tam dal ten SSD disk, když se mi bude chtít (nebo to bude zlobit), tak to předělám na HDD 2,5", kterej jsem našel v šupleti a budu to považovat za vrchol spolehlivosti
FlashType: MLC S.M.A.R.T, ECC, Wear Leveling, Flash management... MTBF: >1.000.000h
Tiskni
Sdílej: