Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Zdravím,
protřebuji poradit s tím, jak mám pomocí programu "rename" přejmenovat
01003 0_KJV_Bible-Genesis001.mp3 01015 0_KJV_Bible-Genesis002.mp3 01022 0_KJV_Bible-Genesis003.mp3
na
kjv_01_gn_01.mp3 kjv_01_gn_02.mp3 kjv_01_gn_03.mp3
Ještě dodám, že v terminálu se stávající názvy souborů zobrazují (zřejmě kvůli mezeře) s "úvozovkami":
'01003 0_KJV_Bible-Genesis001.mp3' '01015 0_KJV_Bible-Genesis002.mp3' '01022 0_KJV_Bible-Genesis003.mp3'
Poraďte prosím.
Řešení dotazu:
Zkusil jsem tohle:
$ touch '01003 0_KJV_Bible-Genesis001.mp3' '01015 0_KJV_Bible-Genesis002.mp3' '01022 0_KJV_Bible-Genesis003.mp3' $ ls -1 '01003 0_KJV_Bible-Genesis001.mp3' '01015 0_KJV_Bible-Genesis002.mp3' '01022 0_KJV_Bible-Genesis003.mp3' $ rename 's/(\d\d).*Genesis0(\d\d)(.*)/kjv_$1_gn_$2$3/' * $ ls -1 kjv_01_gn_01.mp3 kjv_01_gn_02.mp3 kjv_01_gn_03.mp3
Bere to první dvě číslice a pak poslední dvě před příponou.
Ó děkuji. To je přesně ono.
Nějaké soubory jsem přejmenovával už včera. Bylo to ale podstatně jednodušší a tak jsem si vystačil s Googlem. Dnes mi už ale Google nepomohl. Man page je dost stručná a tak nevím, kde si to nastudovat. Když jsem na netu hledal nějaké příklady použití, pořád jsem narážel na zmínky o Perlu. Jedná se tedy o syntaxi Perlu? Pokud víš, poraď prosím něco (web), kde by se to dalo nastudovat. A nejlépe v češtině.
Jsou to regulární výrazy, nějaký článek je třeba tady: Regulární výrazy nebo na Wikibooks: Regular Expressions.
Text v normálních (závorkách) je tzv. skupina – ty jsou číslované od 1 a dá se na ně odkazovat při nahrazování – buď pomocí toho $1
nebo v některých nástrojích \1
. Skupina 0 je pak celý text, který vyhovoval výrazu.
Hranaté [závorky] jsou výčet. * a + je počet opakování předchozího znaku (nebo znaků z hranaté závorky), buď 0..n nebo 1..n. Nebo pomocí {m,n} jde říct počet opakování od/do. Pak se hodně používají ty \d, \s nebo [0-9], [a-z0-9] atd. to už si dohledáš v těch článcích.
Super. Dík
for soubor in *KJV*; do mv "${soubor}" "$(echo ${soubor} | sed 's/.*Genesis0/kjv_01_gn_/')"; done
Ještě mám jednu otázku. Pro změnu malých písmen na velká slouží:
rename 'y/a-z/A-Z/'
Jak to ale použít rekurzivně pro adresář?
cd adresar rename 'y/a-z/A-Z/' *
cd adresar for soubor in *; do mv "${soubor}" "${soubor^^}"; donebash umoznuje obsah promene prevest na velke pridanim ^^ za nazev promene, nebo na male pridanim ,,
$ priklad="RuZnEvElKaPiSmEnA" $ echo ${priklad^^} RUZNEVELKAPISMENA $ echo ${priklad,,} ruznevelkapismena
nebo po vzoru predchozi reakce se smyckou:cd adresar for soubor in *; do mv "${soubor}" "${soubor^^}"; done
Ne. Situace je totožná. Jsem v adresáři "bk". V něm je 66 podadresářů a v každém z nich jsou soubory. Když tedy v tom adresáři bk zadám ten příkaz, tak se změní jen názvy těch podadresářů, ale názvy souborů v nich už ne.
cd hlavniadresar for adresar in *; do cd ${adresar}; for soubor in *; do mv "${soubor}" "${soubor^^}"; done; cd ..; donenebo s tim rename
cd hlavniadresar for adresar in *; do cd ${adresar}; rename 'y/a-z/A-Z/' *; cd ..; donenicmene to uz reseni pres find zacina byt cistejsi/prehlednejsi
Dík za všechno. Zítra se na to podívám.
Tak jsem se k tomu dostal až teď. Zkusil jsem:
cd hlavniadresar for adresar in *; do cd ${adresar}; rename 'y/a-z/A-Z/' *; cd ..; done
A tohle už zafungovalo.
Díky
PS: Tu smyčku chápu. To je fikaný. Akorát nechápu, proč jsi v tom příkazu použil slovo "adresar"?
Místo něj mohlo být libovolné slovo?
Ne k3ďo. Přesně tohle jsem taky zkoušel a výsledek je ten, že se přejmenují jen adresáře v adresáři, kde se nacházím. Ale soubory v nich ne.
Jakýkoli příkaz můžeš pustit nad soubory rekurzivně pomocí:
find -print0 | xargs -0 -n1 echo
Akorát místo echo
dáš svůj příkaz a ono ho to spustí pro každý nalezený soubor s parametrem cesta-k-souboru.
Find umí různě filtrovat, např. -type f
najde jen soubory a vynechá adresáře.
No ten find jsem právě včera používal, ale nevěděl jsem, jak jej do příkazu zakomponovat, aby se to dělo rekurzivně. Každopádně díky. Zítra to zkusím a když tak ještě napíšu.
Tiskni
Sdílej: