Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
sudo chown mejmeno:mejmeno /media/mejmeno/nazev_pripojeneho_oddilu_s_ext4tak pak kdyz mazu soubor, uz se na nic nepta, automaticky vytvori v korenu oddilu .Trash-1000 a presune...
ls -la /media/tvejmeno/jmeno_tveho_oddilu_na_ext_diskuzobrazi ti to jak vsechny soubory+adresare zacinajici teckou, tak jejich vlasnika a opravneni, pokud tam uvidis .Trash, koukani jak je nastaven, nebo ten radek sem vloz...
Skrytý koš na disku není, to jsem koukal. Zkusil jsem přivlastnit disk jak píšeš. Disk mám připojenej do /mnt ne do /media/jirka. Tak jsem zadal
sudo chown jirka:jirka /mnt/UUIDdisku
správně? Příkaz to vzalo, ale nevidím rozdíl, zkusil jsem zas umount->mount ale mazat nejde. Jo a ohledně té nabídky, no vypozoroval jsem že možnost "smazat" mi to nabízí jen na ploše, v thunaru tu možnost nevidím nikde, tak jsem mrknul do nastavení a mám to vypnuté, tak to tak nechám nijak mi nevadí mazat přes koš (když to zrovna funguje :))
/mnt/UUIDsss
a ne až v nějakých podadresářích?
nebo mozna musis smazat neco nejdriv v jeho spravci souboru (Thunar)...Ja bych smazal cele XFCE a nahodil KDE
Mazání přes koš jsem nepoužil ani nepamatuju. Naposledy manželka zkoušela na flešce smazat většinu jejího obsahu přesunem do koše a zcela ji tak umrtvila. V Lubuntu 18.04Info s hodnotou k 0.
Promiňte odmlčení, ale to ta práce na směny, mezi třema 12h nočníma se člověku nic nechce..
1) nezačal
2) mountuje do /mnt nevím proč, sám jsem nic neměnil
3) problém jsem vyřešil tím že jsem prostě znovu vytvořil ty složky koše, jak tu někdo poradil a mazání už jde, což je pro mě hlavní Jestli ale chceš zjistit proč to koš nevytvořilo samo nebo proč mi to mountuje do /mnt a né do /media tak ti můžu hodit ten výpis z fstabu. Ale nevím proč, je mi to jedno kde mám přimountovanej disk (asi?). Linux používám rok, takže tak :)
Dík všem za komenty
.Trash-UID 700 /files 755 /info 755kde
UID
je user ID komu patří koš a samozřejmě věechny 3 adresáře by měly mít správného vlastníka s odpovídajícím UID (ještě uvedu pro pořádek, že pro domácí adresář mám koš ještě v ~/.local/share/Trash
)
Tiskni
Sdílej: