Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ale zřejmě jako jediná s X570 nebliká jak kolotoče na pouti
To by neměl být problém. Mám Gigabyte Aorus X470 Ultra Gaming a sice má spoustu světelných efektů (a konektory na další), ale nebyl problém je v setupu snadno a rychle všechny vypnout. Což se bohužel nedá říci o tom boxovém chladiči, který dávají k Ryzenu 2700X; místo toho jsem nakonec použil Arctic Freezer 33, který nemá světelnou show a navíc je s ním procesor přibližně o 10°C chladnější.
Hned první podmínka, že deska musí mít integrovanou síťovku, vyřadila prakticky všechny levné desky a i mnoho desek střední třídy.
To je zlé, měl jsem naivně za to, že to už (nebo spíš ještě pořád) je standard. Moje požadavky v tomto směru byly spíš "když to bude Intel I210 a ne Realtek, je to velké plus".
A poslední věc, 2 sloty M.2. Deska co jsem si vybral má navíc i nový U.2, kam jde buď připojit rovnou NVME disk, nebo se dá přes kabel zredukovat do dalšího M.2 slotu s plnou x4 sběrnicí.
I M.2 sloty mohou podporovat NVMe a na modernějších deskách bych očekával, že to tak i bude.
protože někde jsem se dočetl, źe u nějaké desky sice jde vypnout měnění barev a blikání, ale trvalý svit vypnout nejde
To je docela dobře možné, ale dnes už naštěstí není problém dohledat si předem informace pro konkrétní desku.
Tiskni
Sdílej: