Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Docela se mi líbí IPv6 link-local adresy (fe80::), které se nemusí konfigurovat. Ale někdy narážím na problém se spolehlivostí. Teď se mi např. stalo, že mám počítače A a B a mezi nimi dva switche, tzn.
A -- SW1 -- SW2 -- B \ -- C
A někdy se z A na B připojím přes tu fe80:: adresu (včera to fungovalo) a někdy ne. Dneska se např. připojím jen z počítače, který je napojen také do SW2 (dám si do .ssh/config ProxyCommand
), ale přímo z A to nejde.
Firewallem to není, protože na něm mám nastavený REJECT na vše ostatní kromě povolených adres, takže by mne to hned odmítlo, ale ono ne - chová se to jako kdyby tam byl DROP nebo spíš jako kdyby to ten počítač B vůbec nemohlo najít. Přitom připojení na IPv4 adresu přidělenou DHCP serverem projde v pohodě.
Včera se pro změnu jednu dobu nešlo připojit z počítače C připojeného k SW2 na počítač B připojený taky na SW2. Chovalo se to stejně, jako z A do B dnes. A když jsem počítač C restartoval, tak se najednou spojit šlo. Předtím jsem zkoušel restartovat počítač B, ale to nepomohlo. Vypadá to, jako by se tam něco kešovalo, ale bohužel nevím co a kde. Poradíte? Nevím, jak tyhle problémy ladit.
Switch SW2 je managovaný, ale nic jsem v jeho nastavení neměnil. Switch SW1 je hloupý a nic v něm ani nastavovat nejde.
Tyhle adresy fungují v rámci jednoho segmentu, ale podle Wikipedie bych v něm měl být:
Using switches or bridges, multiple layer 1 segments can be combined to a common layer 2 segment, i.e. all nodes can communicate with each other through MAC addressing or broadcasts.
Nebo to přes dva switche nepůjde? Proč to tedy někdy jde i přes dva? A někdy se naopak nejde spojit mezi dvěma počítači zapojenými do toho samého switche? A po restartu klientského počítače se to (asi?) spraví?
Tiskni
Sdílej: