Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Docela se mi líbí IPv6 link-local adresy (fe80::), které se nemusí konfigurovat. Ale někdy narážím na problém se spolehlivostí. Teď se mi např. stalo, že mám počítače A a B a mezi nimi dva switche, tzn.
A -- SW1 -- SW2 -- B \ -- C
A někdy se z A na B připojím přes tu fe80:: adresu (včera to fungovalo) a někdy ne. Dneska se např. připojím jen z počítače, který je napojen také do SW2 (dám si do .ssh/config ProxyCommand
), ale přímo z A to nejde.
Firewallem to není, protože na něm mám nastavený REJECT na vše ostatní kromě povolených adres, takže by mne to hned odmítlo, ale ono ne - chová se to jako kdyby tam byl DROP nebo spíš jako kdyby to ten počítač B vůbec nemohlo najít. Přitom připojení na IPv4 adresu přidělenou DHCP serverem projde v pohodě.
Včera se pro změnu jednu dobu nešlo připojit z počítače C připojeného k SW2 na počítač B připojený taky na SW2. Chovalo se to stejně, jako z A do B dnes. A když jsem počítač C restartoval, tak se najednou spojit šlo. Předtím jsem zkoušel restartovat počítač B, ale to nepomohlo. Vypadá to, jako by se tam něco kešovalo, ale bohužel nevím co a kde. Poradíte? Nevím, jak tyhle problémy ladit.
Switch SW2 je managovaný, ale nic jsem v jeho nastavení neměnil. Switch SW1 je hloupý a nic v něm ani nastavovat nejde.
Tyhle adresy fungují v rámci jednoho segmentu, ale podle Wikipedie bych v něm měl být:
Using switches or bridges, multiple layer 1 segments can be combined to a common layer 2 segment, i.e. all nodes can communicate with each other through MAC addressing or broadcasts.
Nebo to přes dva switche nepůjde? Proč to tedy někdy jde i přes dva? A někdy se naopak nejde spojit mezi dvěma počítači zapojenými do toho samého switche? A po restartu klientského počítače se to (asi?) spraví?
Tiskni
Sdílej: