Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Řešení dotazu:
echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches
. Případně nejlepší bude ten disk fyzicky odpojit a připojit.
rsync
robí binárne porovnanie pri synchronizovaní dát, takže pri lokálne pripojenom USB by si to mal mať zaručené.
Problémom je to, že takáto vec ťa neochráni pred "silent data corruption", teda tichou stratou dát. Od toho ťa uchráni len redundantné uloženie dát, použitie súborového systému s checksummingom na dáta a pravidelnou kontrolou (scrub) ktorá by odhalila chyby v predstihu. Síce niesom zástanca BTRFS, ale pre jeden disk by som použil BTRFS s profilom DUP. Neochráni to na 100%, ale oddiali to stratu dát.
PS: USB disk čo má udržať dáta o veľkosti 6T, veľa zdaru s nahrávaním na SMR platne.
Program rsync robí binárne porovnanie pri synchronizovaní dát, takže pri lokálne pripojenom USB by si to mal mať zaručené.Ne, defaultně ne, pokud souhlasí datum modifikace a velikost. DUP nepotřebuje, stačí mu to detekovat a při detekci přepsat z originálu/jiné zálohy (případně dotyčný disk vyhodit jakožto nespolehlivý).
Ne, defaultně ne, pokud souhlasí datum modifikace a velikost.To bolo východzie chovanie pri vzdialenom prístupe. Kedy to prosím zmenili?
DUP nepotřebuje, stačí mu to detekovat a při detekci přepsat z originálu/jiné zálohy (případně dotyčný disk vyhodit jakožto nespolehlivý).To by ale človek musel pravidelne kontrolovať všetky inštancie cenných dát. A čo čert nechce, ... No, cena za diskový priestor je naozaj minimálna. Ale, baviť sa o investícii do bezpečnosti majetku, to zaváňa neformálnou komunikáciou. Skutočne neformálnou, slušne povedané.
To by ale človek musel pravidelne kontrolovať všetky inštancie cenných dát.Tak předpokládám, že ty zálohy stejně občas aktualizuje (dohrává tam nové fotky). A když má DUP, tak bude potřebovat větší disky. A má toho 6 TB, takže by potřeboval 12TB disk, což dneska není běžné. Takže má lepší když si koupí 2x víc 6TB disků a kromě silent data corruption je chráněn i před selháním HW.
rsync -c ... zdroj cílPři běžném pouzití se dělá porovnání jen podle metadat, ale -c vynutí kompletní kontrolu. Pokud máš malý objem kritických dat, můžeš to používat při běžné záloze. Na 6TB se to moc nehodí, na běžné použití to bude trvat velmi dlouho. Pro konzistenci fotografií bych udělal lokální soubory s sha1 každého souboru v každém adresáři. Tedy v každém adresáři spustit:
sha1sum *.jpg > checksum.sha1
Jinými slovy: find -type d -execdir sh -c 'sha1sum *.jpg > checksum.sha1' \;
Pak bude stačit porovnat ty vygenerované soubory v originále a v záloze, třeba pomocí diff, nebo znovu pomocí find -name checksum.sha1 -exec sha1sum '{}' \+
(a pak diff jen těch výsledných souborů). Výhodou je, že později můžeš znovu ověřit konzistenci bez použití jiné kopie zálohy, neboť to už budeš vědět, že checksumy jsou správné.
(Uvedené příkazy jsem netestoval – použij vlastní hlavu než je spustíš.)
Tiskni
Sdílej: