Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches
. Případně nejlepší bude ten disk fyzicky odpojit a připojit.
rsync
robí binárne porovnanie pri synchronizovaní dát, takže pri lokálne pripojenom USB by si to mal mať zaručené.
Problémom je to, že takáto vec ťa neochráni pred "silent data corruption", teda tichou stratou dát. Od toho ťa uchráni len redundantné uloženie dát, použitie súborového systému s checksummingom na dáta a pravidelnou kontrolou (scrub) ktorá by odhalila chyby v predstihu. Síce niesom zástanca BTRFS, ale pre jeden disk by som použil BTRFS s profilom DUP. Neochráni to na 100%, ale oddiali to stratu dát.
PS: USB disk čo má udržať dáta o veľkosti 6T, veľa zdaru s nahrávaním na SMR platne.
Program rsync robí binárne porovnanie pri synchronizovaní dát, takže pri lokálne pripojenom USB by si to mal mať zaručené.Ne, defaultně ne, pokud souhlasí datum modifikace a velikost. DUP nepotřebuje, stačí mu to detekovat a při detekci přepsat z originálu/jiné zálohy (případně dotyčný disk vyhodit jakožto nespolehlivý).
Ne, defaultně ne, pokud souhlasí datum modifikace a velikost.To bolo východzie chovanie pri vzdialenom prístupe. Kedy to prosím zmenili?
DUP nepotřebuje, stačí mu to detekovat a při detekci přepsat z originálu/jiné zálohy (případně dotyčný disk vyhodit jakožto nespolehlivý).To by ale človek musel pravidelne kontrolovať všetky inštancie cenných dát. A čo čert nechce, ... No, cena za diskový priestor je naozaj minimálna. Ale, baviť sa o investícii do bezpečnosti majetku, to zaváňa neformálnou komunikáciou. Skutočne neformálnou, slušne povedané.
To by ale človek musel pravidelne kontrolovať všetky inštancie cenných dát.Tak předpokládám, že ty zálohy stejně občas aktualizuje (dohrává tam nové fotky). A když má DUP, tak bude potřebovat větší disky. A má toho 6 TB, takže by potřeboval 12TB disk, což dneska není běžné. Takže má lepší když si koupí 2x víc 6TB disků a kromě silent data corruption je chráněn i před selháním HW.
rsync -c ... zdroj cílPři běžném pouzití se dělá porovnání jen podle metadat, ale -c vynutí kompletní kontrolu. Pokud máš malý objem kritických dat, můžeš to používat při běžné záloze. Na 6TB se to moc nehodí, na běžné použití to bude trvat velmi dlouho. Pro konzistenci fotografií bych udělal lokální soubory s sha1 každého souboru v každém adresáři. Tedy v každém adresáři spustit:
sha1sum *.jpg > checksum.sha1
Jinými slovy: find -type d -execdir sh -c 'sha1sum *.jpg > checksum.sha1' \;
Pak bude stačit porovnat ty vygenerované soubory v originále a v záloze, třeba pomocí diff, nebo znovu pomocí find -name checksum.sha1 -exec sha1sum '{}' \+
(a pak diff jen těch výsledných souborů). Výhodou je, že později můžeš znovu ověřit konzistenci bez použití jiné kopie zálohy, neboť to už budeš vědět, že checksumy jsou správné.
(Uvedené příkazy jsem netestoval – použij vlastní hlavu než je spustíš.)
Tiskni
Sdílej: